Gruzja na narty z dzieckiem-najlepsze ośrodki narciarskie

Gruzja kojarzy się raczej z cieplejszym klimatem, ale to także doskonałe miejsce na rodzinny wyjazd na narty.

Chociaż oczywiste jest, że Kaukaz, jako ogromne pasmo górskie, musi posiadać świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, w masowej świadomości nadal nie może się przebić jako atrakcyjny region narciarski. Gruzja dysponuje naprawdę ciekawymi ośrodkami narciarskimi, ale wciąż jest postrzegana raczej jako kraj na ciepłe wakacje (ze względu na piękną pogodę od maja do września) niż na narty. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – w gruzińskich stajach narciarskich nie uświadczymy takiego tłoku jak np. w Alpach, a widok szczytów o wysokości powyżej 5000 m n.p.m. to wartość sama w sobie.

rodzinne narty Gruzja atrakcje opinie

Narciarstwo jako gałąź turystyki w Gruzji jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Powstają kolejne ośrodki, montowana infrastruktura to w dużej mierze nowoczesne wyciągi, rozszerza się baza noclegowa, tworzą się dodatkowe atrakcje. Oprócz wielu tras zjazdowych można tu znaleźć także trasy biegowe i dobre warunki do cross-country. Sezon trwa tu mniej więcej od połowy grudnia do połowy kwietnia. Przy tym wszystkim zachęcające są ceny, widocznie niższe niż w znanych europejskich kurortach.

atrakcje dla dzieci narty Gruzja

Gruzja - gdzie najlepiej na narty?

Największy ośrodek narciarski w Gruzji to Gudauri, oddalone około 2 godziny jazdy z Tbilisi, w samym sercu Wielkiego Kaukazu, na wysokości około 2000 m n.p.m. Gudauri leży na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej, starożytnego szlaku, stanowiącego obecnie jedną z największych atrakcji Kaukazu. W Gudauri działa około 57 km tras narciarskich o różnym poziomie trudności, 5 wyciągów krzesełkowych i gondola. Większość tras koncentruje się na zboczach gór Sadzele (3260 m n.p.m.) i Kudebi (3008 m n.p.m.). Są tu szkółki narciarskie i wyciągi dla dzieci i dorosłych, wypożyczalnie sprzętu, snowpark, zimowe place zabaw i kąciki malucha. W mieście działa też centrum spa, łaźnia parowa, hotele o różnym standardzie i restauracje.

Gudauri Gruzja atrakcje dla dzieci narty

Prawdopodobnie najlepszy gruziński ośrodek narciarski dla rodzin z dziećmi znajduje się w Bakuriani w rejonie Bordżomi, w górach Małego Kaukazu. Położony jest na wysokości 1700 m n.p.m. Góry są tu nieco niższe niż w Gudauri, a przez to też dobrze nadają się dla dzieci i początkujących. Jeszcze za czasów przynależności Gruzji do ZSRR powstał tu ośrodek przygotowań olimpijskich. Bakuriani starało się nawet o organizację zimowych igrzysk olimpijskich, ale przegrało z Soczi. Turyści mogą tu korzystać z kilku ciekawych tras zjazdowych. Na zboczach góry Kokhta 2 (2255 m n.p.m.), znanej tutaj jako Tatra, działają trasy niebieskie i czerwone o łącznej długości 1,8 km. Przy nieczynnej 25-metrowej skoczni narciarskiej działa trasa „25”, łagodna i odpowiednia dla dzieci. Didveli to stacja na zboczach góry Sakvelo – na początek tras czerwonych i niebieskich można tu wjechać gondolą, a jeśli ktoś szuka mocniejszych wrażeń, niech skorzysta z krzesełka, które wywozi prawie na sam szczyt, i stamtąd zjedzie wymagającą czarną trasą. Jest tu także Kids Park, a w Bakuriani Parku działa lodowisko. Są tu też wypożyczalnie skuterów, można się wybrać na przejażdżkę konnymi saniami.

rodzinne narty Gruzja Mestia

Kolejnym ciekawym miejscem do uprawiania sportów zimowych jest region Górnej Swanetii, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wiele zabytkowych cerkwi i baszt obronnych, a także niezwykłą kulturą, wywodzącą się z czasów starożytnych. Najbardziej znanym ośrodkiem jest tu Mestia leżąca na wysokości 1500 m n.p.m., która stanowi turystyczne zaplecze regionu. Warto odwiedzić tu Muzeum Swaneckie. Mestia jest świetną bazą wypadową na lodowiec pod górą Ushba i do powstałych w ostatnich latach nowych, prężnie rozwijających się ośrodków – Hatsvali i Tetnuldi. Można w nich liczyć na piękne widoki, nowoczesną infrastrukturę i różnorodne trasy, także dla początkujących. W okolicy znajduje się też wioska Ushguli, jedna z najwyżej położonych zamieszkanych miejscowości w Europie (2100 m n.p.m.), która leży u stóp najwyższej góry Gruzji – Szchary – (5193 m n.p.m.).

gdzie na narty z dzieckiem Gruzja Tetnuldi

W regionie Adżarii, który kojarzy się raczej z letnimi wakacjami, powstał niedawno nowy ośrodek narciarski w Goderdzi. Do znanego nadmorskiego kurortu Batumi są stąd 2 godziny drogi. Stacja narciarska jest w fazie rozbudowy, trasa zaczyna się na szczycie na wysokości 2390 m n.p.m., a kończy na wysokości 1700 m n.p.m., działają 2 gondole, budowane są nowe hotele.

Czytaj również: Tyrol - Austria - gdzie na narty z dzieckiem?