Zorza polarna-obserwacja w Rovaniemi

Rovaniemi Finlandia atrakcje dla dzieci

Niesamowity świetlny spektakl, który powstaje bez użycia nowoczesnej technologii. Steruje nim sama natura. Zorzę polarną najlepiej zobaczyć w okolicach koła podbiegunowego.

Coraz częściej organizuje się dzisiaj popularne pokazy z użyciem świateł i dźwięku, podczas których zaprogramowane projektory o dużej mocy wyświetlają na niebie różnorodne barwy w zmiennych układach. To jednak nic w porównaniu z zorzą polarną – zapierającym dech w piersiach widowiskiem, które uzmysławia potęgę i złożoność natury. Choć zjawisko to wygląda magicznie, to astronomia potrafi dokładnie je wytłumaczyć. Wiatr słoneczny emitowany w trakcie rozbłysków Słońca zawiera duże ilości naładowanych elektrycznie cząsteczek. Podczas wkraczania w atmosferę ziemską zmieniają one swój tor lotu na skutek oddziaływania pola magnetycznego i wchodzą z sobą w kolizję, powodując świecenie zorzowe, najsilniejsze na biegunach. Na północnej półkuli określa się to zjawisko łacińskim terminem Aurora borealis. Ale niezależnie od tego, jak powstaje zorza, jej obserwacja może być niezapomnianym doświadczeniem na całe życie.

Rovaniemi koło podbiegunowe atrakcje dla dzieci

Obserwacja zorzy polarnej - gdzie najlepiej?style="display:inline-block;width:300px;height:250px"
data-ad-client="ca-pub-4540654505390018"
data-ad-slot="1339302889">

W Rovaniemi i okolicach w fińskiej Laponii zorze polarne są widoczne przez około 200 nocy w roku, od połowy sierpnia do początku kwietnia. Najlepiej widać je nieco poza miastem, tam, gdzie nie zakłóca ich światło emitowane przez cywilizację. W Rovaniemi nie trzeba jednak odchodzić daleko od centrum, a czasem zorzę widać nawet wtedy, gdy nakłada się na nią sztuczne światło. Generalnie jednak najlepszymi punktami do obserwacji są miejsca ciemne, na otwartej przestrzeni. Na szczęście na kole podbiegunowym taki krajobraz nie jest niczym niezwykłym. Organizowane są „polowania na zorze” na skuterach śnieżnych i saniach ciągniętych przez renifery lub psy husky. Przewodnicy wybierają wówczas ciekawe punkty obserwacyjne. W samym Rovaniemi popularnym miejscem widokowym jest Ogród Arktyczny za muzeum Arktikum i okolice kompleksu narciarskiego Ounasvaara. Niestety, nie można ze stuprocentową pewnością przewidzieć, że zorza pojawi się w danym miejscu i czasie, są jednak prawdopodobne prognozy. Zazwyczaj obserwować zjawisko można między godziną 22 a 2 w nocy, ale może też pojawić się już o 19. Czasem trwa kilka godzin, a czasem zaledwie parę minut. Lepiej więc ciepło się ubrać.

Rovaniemi Finlandia zorza polarna opinie atrakcje

Najczęściej w rejonie Rovaniemi pojawiają się zorze w kolorze zielonym, choć można zobaczyć też czerwone, różowe, fioletowe, żółte czy niebieskie. Mogą przybierać różne kształty – łuków, kurtyn, pasm czy promieni. Zresztą w zorzy każdy może rozpoznać przecież inny kształt. Fińska legenda mówi, że zorze wytwarza lis, który biegnąc po wzgórzach Laponii uderza swoim ogonem o śnieg, wzniecając iskry widoczne potem na niebie.

Zobacz również: najlepsze atrakcje dla dzieci w Rovaniemi

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja  #FeelFinair

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja