Livigno Włochy – narty z dziećmi

rodzinne atrakcje Włochy Livigno

W pięknie położonej we włoskich Alpach miejscowości Livigno sezon narciarski trwa niezwykle długo.

Niewielkie malownicze Livigno w ostatnich latach zyskało sobie miano jednego z największych ośrodków narciarskich w Alpach. Leży w Lombardii, tuż przy granicy ze Szwajcarią, w dolinie o długości 12 km, pomiędzy włoską doliną Alta Valtellina i szwajcarską doliną Engadyna. Jeszcze do lat 60-tych miasteczko w zimie było odcięte od świata, dopiero budowa tunelu Munt La Schera pozwoliła na gwałtowną ekspansję turystyczną. Aby więc zatrzymać tu mieszkańców, na obszarze miasteczka ustanowiono strefę wolnocłową. Dziś Livigno jest już dostępne dla wszystkich, ale przywilej sięgający XVI wieku pozostał i dlatego można tu także zrobić tanie zakupy.

wyjazd z dzieckiem na narty Włochy

Livigno leży na wysokości 1809 m n.p.m., udostępnia zróżnicowane trasy zjazdowe o łącznej długości 115 km (o wszystkich stopniach trudności, dominują jednak trasy dla początkujących i średniozaawansowanych) i ponad 30 różnego rodzaju wyciągów. Jest tu również około 40 km tras biegowych. Świetne warunki narciarskie zapewnia specyficzny mikroklimat, dzięki któremu śnieg utrzymuje się tu mniej więcej od listopada aż do maja, a więc przez dłuższą część roku! Do tego tutejsze stoki są doskonale nasłonecznione, przez co Livigno zwykło się nazywać „włoskim Tybetem”. W miejscowości działają dwa ośrodki narciarskie – Mottolino i Carosello 3000. W obu działają snowparki z mnóstwem atrakcji dla snowboardzistów, a ten w Mottolino jest największym snowparkiem we Włoszech. Oba ośrodki dysponują też trampolinami bag jump zapewniającymi miękkie lądowanie przy wykonywaniu tricków. Poza tym można wybrać się na wycieczkę z rakietami śnieżnymi, przejechać psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym, pojeździć na łyżwach.

atrakcje dla dzieci Livigno

W Livigno przygotowano bardzo dobrą infrastrukturę dla dzieci. Wiele tutejszych hoteli oferuje udogodnienia dla maluchów i specjalne menu oraz zapewnia opiekę. Organizowane są różne promocje, np. wykupując w określonych miejscach nocleg na parę dni, można dostać skipass za darmo, a w wyznaczonych tygodniach nazywanych Family Week dziecko do 12. roku życia przyjeżdżające z dwójką dorosłych może otrzymać cały pobyt za darmo. Natomiast na stokach czekają liczne szkółki z doświadczonymi instruktorami, którzy zapewniają bezpieczną naukę na wszystkich poziomach. Do tego liczne wyciągi typu baby lift, przedszkola narciarskie i zimowe place zabaw. Działa tu Livin Ice Park wykonany w całości ze śniegu, w którym czeka mnóstwo ukrytych przejść i zjazdów. W Kinder Clubie Lupigno z kolei maluchy zabawia sympatyczny wilk – maskotka miasteczka. Przy górnej stacji gondoli Carosello 3000 można też odwiedzić zoo. Kilka mini snow parków z infrastrukturą dla początkujących pozwala wykonywać skoki bezpiecznie również dzieciom.

snowpark Livigno rodzinne atrakcje

Miasteczko Livigno może pochwalić się zabytkową, w dużej mierze drewnianą architekturą. Mieści się tu też muzeum MUS prezentujące historię i tradycję Livigno i pobliskiego Trepalle. Poza tym w okolicy znajdują się 2 parki narodowe – Szwajcarski Park Narodowy oraz Park Narodowy Stelvio. Kursuje tu też jedna z najwyżej położonych kolei na świecie – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Bernina Express. W okolicy warto jeszcze zobaczyć zaporę Punt dal Gall nad jeziorem Lago del Gallo.

atrakcje dla dzieci narty Włochy

Sprawdź również:
Tyrol - doskonały na narty i sanki!