Rovaniemi Finlandia – atrakcje dla dzieci

atrakcje dla dzieci Rovaniemi Finlandia

Fińskie miasto Rovaniemi położone na kole podbiegunowym oferuje wiele niezwykłych rodzinnych atrakcji, nie tylko zimą.

Wielu Polakom koło podbiegunowe kojarzy się jedynie ze śniegiem i chłodem. Ale wyjątkowa lokalizacja tego miejsca sprawia, że można zobaczyć tu prawdziwe cuda natury, jakich nie ma nigdzie indziej na Ziemi. W Finlandii, przy samej granicy koła podbiegunowego, leży Rovaniemi – prawdziwa miejska oaza pośród dzikiej arktycznej przyrody. Dzięki licznym atrakcjom, zarówno kulturalnym, naturalnym, jak i sportowym, stało się chętnie odwiedzanym ośrodkiem turystycznym, również przez rodziny z dziećmi. Przecież to właśnie w Rovaniemi mieszka Święty Mikołaj – ulubieniec wszystkich maluchów. Przeczytaj więcej o Wiosce Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

Wioska Świętego Mikołaja Rovaniemi atrakcje opinie

Niezwykła architektura i kultura Rovaniemi

Rovaniemi to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Mocno zniszczone w trakcie działań II wojny światowej, potem zyskało nowy blask dzięki nowoczesnej i nietuzinkowej architekturze. Ogromne zasługi przy odbudowie miasta miał jeden z największych fińskich architektów – Alvar Aalto. Jego nowatorski plan polegał m.in. na zaprojektowaniu centrum miasta w kształcie głowy renifera, z odchodzącymi ulicami tworzącymi poroże i stadionem Keskuskenttä jako okiem. Aalto zaprojektował także ratusz, bibliotekę, teatr i osiedla mieszkaniowe. Dziś można zwiedzać centrum Rovaniemi, obchodząc je po planie poroża renifera. To może być niezła frajda dla dzieci. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście jest też Arktikum w formie wielkiego przeszklonego tunelu. Mieści się w nim Regionalne Muzeum Laponii oraz Arktyczne Centrum Naukowe. Niezwykle prezentuje się też Centrum Kultury Korundi stworzone w budynku dawnej zajezdni autobusowej. Dziś działa tu muzeum sztuki oraz sala koncertowa. Bardzo charakterystyczny jest też most Jätkänkynttilä (pol. świeczka drwala), kształtem przypominający palącą się pochodnię.

Rovaniemi Regionalne Muzeum Laponii opinie atrakcje

Atrakcje dla dzieci Rovaniemi

W Rovaniemi można korzystać z licznych nowoczesnym obiektów, które zapewniają rodzinną rozrywkę na najwyższym poziomie. Najwięcej radości maluchom sprawi na pewno wizyta w Wiosce św. Mikołaja, gdzie mogą przekroczyć linię koła podbiegunowego, zobaczyć bajkową architekturę, wysłać kartkę świąteczną ze specjalnym znaczkiem pocztowym, porozmawiać z Mikołajem i elfami i kupić oryginalne pamiątki. Kolejne atrakcje czekają w grocie św. Mikołaja zwanej SantaPark. Warto też odwiedzić Centrum Naukowe Pilke, zbudowane w całości z drewna. Dowiecie się tam mnóstwa ciekawych rzeczy o lasach i ekologii. Podobny charakter, choć nie posiada interaktywnych instalacji, ma Muzeum Leśnictwa Laponii. Ciekawa będzie też wizyta w kopalni ametystu Lampivaara, gdzie wydobywa się minerały sprzed 2 milionów lat. Rovaniemi może też sporo zaoferować tym maluchom, które nie potrafią ustać w miejscu. Przez cały rok działa tu Angry Birds Activity Park – wielki plac zabaw ze zjeżdżalniami, drewnianymi domkami, huśtawkami czy ściankami wspinaczkowymi. A wszystkie urządzenia nawiązują do popularnych wśród dzieci postaci Angry Birds. Świetna zabawa czeka też w HopLop Exercise Adventure Park, gdzie dzieci mają do dyspozycji labirynty, zjeżdżalnie, tunele i małpi gaj. Inne atrakcje to park linowy Arctic Adventure Park Huima, sala zabaw Lappset Funpark oraz Snowman World – zimowy plac zabaw ze zjeżdżalniami, miejscami do jazdy na łyżwach, lodową restauracją i hotelem-igloo.

Rovaniemi Finlandia atrakcje dla dzieci

Dzika natura i cudy przyrody Rovaniemi

Pomimo wielu nowoczesnych inwestycji, w Rovaniemi i całej Laponii nadal żyje się w bliskim kontakcie z naturą. Okoliczne lasy pełne są zwierzyny, grzybów i jagód, a rzeki i jeziora ryb. Zdarza się, że w pobliżu miasta można spotkać przechodzącego renifera (w całej Laponii żyje ich więcej niż ludzi), ale lepiej nie liczyć na łut szczęścia i odwiedzić Ranua Wildlife Park. Zobaczyć tam można typowe dla Arktyki gatunki zwierząt z około 50 gatunków, m.in. niedźwiedzie polarne czy rosomaki. Można też wybrać się na arktyczne safari skuterem śnieżnym, zaprzęgiem reniferów lub psów husky. W trakcie przejażdżki piękne widoki lapońskiego krajobrazu gwarantowane. W okolicy działa też farma reniferów i farma psów husky. Latem na odcinku między nimi organizowane są spływy łódkami.

Rovaniemi arctic safari rodzinne atrakcjeBardzo długo utrzymująca się pokrywa śnieżna (od listopada do kwietnia) oraz ukształtowanie terenu sprawiają, że Rovaniemi jest też ważnym ośrodkiem sportów zimowych. W Ounasvaara Ski Resort jest kilka wyciągów z mnóstwem tras zjazdowych i biegowych, a nawet skocznie narciarskie.

Rovaniemi sporty zimowe atrakcje dla dzieciNa koniec dwa niezwykłe zjawiska, które charakterystyczne są dla koła podbiegunowego. Pierwsze z nich to zorza polarna – przepiękne rozświetlenie nocnego nieba, najczęściej w kolorze zielonych smug przyjmujących różne kształty.

Zobacz koniecznie: Zorza polarna w Rovaniemi

W Rovaniemi i okolicy można je obserwować od połowy sierpnia do początku kwietnia. Drugie to dzień i noc polarny. Dzień polarny w Rovaniemi przypada między 21 a 22 czerwca, w tym czasie słońce nie schodzi poniżej linii horyzontu przez 24 godziny na dobę. Jednak przez prawie miesiąc, od początku czerwca do początku lipca, dzień trwa prawie przez całą dobę. Odwrotnym zjawiskiem jest noc polarna, przypadająca na 21 lub 22 grudnia, ale i w inne zimowe dni nie uświadczymy tu wiele słońca.

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja #FeelFinair 

Oficjalny przewoźnik Św. Mikołaja