Zamek Ogrodzieniec Podzamcze

atrakcje dla dzieci Podzamcze

Zwiedzanie zamków to bez wątpienia jeden z najlepszy sposobów na poznawanie i obcowanie z historią. Niedostępna, położona na skale średniowieczna warownia na pewno przypadnie do gustu wszystkim małym i dużym odkrywcom. Dziś możemy ją bez problemu odwiedzić, a my pokażemy wam dlaczego warto to zrobić przy najbliższej okazji!

Zamek, o którym dziś mowa - Ogrodzieniec został wzniesiony w połowie XIV wieku jako siedziba rodu Włodków Sulimczyków. Ulokowano go w niezwykle strategicznym miejscu - na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na wysokości 515 m n.p.m. Znajduje się we wsi Podzamcze, na Szlaku Orlich Gniazd. Przez wiele wieków istnienia był niszczony i odbudowywany, jednak do dzisiaj przetrwały ogromne, dobrze zachowane ruiny, który na odwiedzających robią wielkie wrażenie. Być może waszej rodzinie także one zaimponują?

ruiny zamku Ogrodzieniec

Zwiedzanie Zamek Ogrodzieniec

Spacer po zamku przenosi nas w dawno minioną epokę rycerzy i księżniczek, dzięki doskonałemu wkomponowaniu w skały posiada niepowtarzalną atmosferę. Zanim dojdziemy do bramy wjazdowej, możemy zobaczyć ciekawe formy skalne, takie jak Wielbłąd, Kaczor czy Sfinks, Niedźwiedź czy Dwie Siostry. Jest tu też grota zwana Męczarnią Warszyckiego, a obok niej, w budynku dawnej wartowni, wystawa Sala Tortur. Poniżej znajduje się amfiteatr. Po przekroczeniu bramy wchodzimy na dziedziniec. Stad po schodach można wejść na Zamek Wysoki lub do kuchni kurnej.

Następnie można odwiedzić sale, które kiedyś pełniły funkcje mieszkalne, jak Sypialnia Bonera. W izbach rycerskich mieści się Muzeum Zamkowe. Warto też wejść na wieżę widokową. Natomiast w części zamku zwanej Kurzą Stopą urządzono kolejną wystawę – Zbrojownię. Podczas dalszego zwiedzanie natrafimy jeszcze m.in. na Wieżę Skazańcow, skąd rozciąga się piękna panorama Podzamcza, zejdziemy do skarbca i prochowni. Ruiny były też inspiracją dla artystów. Właśnie w Ogrodzieńcu kręcono część zdjęć do serialu "Janosik", a także do "Zemsty" Andrzeja Wajdy.

Zamek Ogrodzieniec rodzinne atrakcje

 

Godziny otwarcia Zamek Ogrodzieniec

Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec jest możliwe przez 8 miesięcy w roku w następujących godzinach:
kwiecień* maj-sierpień wrzesień październik listopad*
codziennie NIECZYNNE

9:00 - 20:00

9:00 - 19:00

9:00 - 17:00

9:00 - 15:00
*W okresie od listopada do kwietnia informacje o otwarciu obiektu podawane są na bieżąco w aktualnościach.
Ostatnie wejście na teren zamku najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem obiektu.

Lokalizacja Zamek Ogrodzieniec

Sprawdź także nasz artykuł:

Śląskie – najlepsze atrakcje dla dzieci na niepogodę