Śląskie – najlepsze atrakcje dla dzieci na niepogodę

atrakcje dla dzieci Bielsko-Biała śląskie

Dzięki rozbudowanej ofercie kulturalnej i rozrywkowej w województwie śląskim można miło spędzać czas z rodziną nawet w pochmurne dni.

Województwo śląskie to region, w którym nie zapomina się o tradycji i historii, a jednocześnie potrafi się ją zaprezentować w pobudzający, atrakcyjny sposób, co ważne jest zwłaszcza w przypadku dzieci. Działają tu skanseny, nowoczesne muzea upamiętniające najważniejsze dla regionu wydarzenia polityczne i utrwalające jego tożsamość kulturową, a także placówki edukacyjne pełne multimediów. Odwiedzając takie miejsca, świetnie można wykorzystać niepogodę.

⬇⬇ Sprawdź koniecznie ⬇⬇ śląskie z dzieckiem atrakcje weekend wiosna

Jeśli połączy się naukę z zabawą, dzieci przestaną traktować ją jako coś narzuconego i nieprzyjemnego. W końcu bawić się zawsze chcą same z siebie. Taką możliwość mają w Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach. Zwiedzanie dla dzieci odbywa się tu po specjalnie wyznaczonej ścieżce, na której czeka mnóstwo gier i multimediów. Wykonując pracę dawnych rzemieślników, maluchy poznają żyjących niegdyś w mieście ludzi.

atrakcje dla dzieci na niepogodę śląskie

Praca to słowo kluczowe, gdy opisuje się historię województwa śląskiego i jego mieszkańców. A trudno o cięższą pracę niż praca w kopalni. Dlatego teren byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice wykorzystano do stworzenia nowej siedziby Muzeum Ślaskiego. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwoliły zwiedzającym poczuć się jak w prawdziwej kopalni (wystawy umieszczone są pod ziemią). Ważnym elementem ekspozycji jest wystawa "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" prezentująca złożone procesy historyczne i społeczne zachodzące w regionie od lat najdawniejszych.

rodzinne atrakcje na niepogodę Śląsk

Śląskie to też rozrywka na wysokim poziomie! To przecież tu rozpoczęło działalność najstarsze w Polsce wesołe miasteczko, które od 2017 r. znane jest już jako nowoczesny park rozrywki Legendia.  Poza atrakcjami sezonowymi na otwartym powietrzu, działa tu też Jama Bazyliszka.  To centrum rodzinnej rozrywki o powierzchni przekraczającej aż 2000 metrów kwadratowych. Odwiedzenie miejsca, jakim jest Jama Bazyliszka, nie miałoby sensu bez wizyty u mitycznego stwora, jakim jest Bazyliszek! Rodzice nie muszą się jednak obawiać tego, że potwór ten pożre ich dzieci — zapomnijcie o tym! Atrakcja Bazyliszek to nic innego jak przejażdżka specjalnymi 6-osobowymi wagonikami przez magiczny świat historii tej postaci. Jednak to nie wszystkie atrakcje - sprawdźcie szczegóły >>tutaj<<.  jama bazyliszka - Śląskie na niepogodę atrakcje dla dzieci Legendia

Historia to przede wszystkim ludzie. Równie trudną pracę jak górnicy wykonują strażacy i z całą pewnością zasługują na upamiętnienie. W Mysłowicach, mieście, w którym straż pożarna działa od 1864 roku, odwiedzić można Centralne Muzeum Pożarnictwa. Zobaczymy tu wystawy związane z pracą strażaków, a przede wszystkim kolekcję zabytkowego sprzętu gaśniczego – wozy strażackie, sikawki, pompy, drabiny i wiele, wiele innych.

zabytkowe samochody strażackie Mysłowice atrakcje na niepogodę śląskie

Województwo śląskie nie istniałoby dzisiaj w takim kształcie, gdyby nie poświęcenie tysięcy ochotników zaraz po I wojnie światowej. Ich walkę o pozostanie Śląska w granicach Polski opisuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, będące muzeum narracyjnym. Oznacza to, że podczas zwiedzania cały czas towarzyszy nam przewodnik, który opowiada swoją historię, nawiązując do zmieniającej się scenografii. Dla dzieci przygotowano tu zabawy i stanowiska interaktywne.

rodzinne atrakcje na niepogodę śląskie

Kolejny fragment historii regionu możemy poznać, odwiedzając Zamek w Pszczynie i przyległe do niego Stajnie Książęce. Przez stulecia zmieniali się tu właściciele i każdy zostawił coś po sobie. Zwiedzanie zamku jest więc jak wycieczka przez różne epoki i poszukiwanie ich śladów. A co najważniejsze, można zobaczyć tu oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, Apartament Cesarza Niemiec czy Salon księżnej Daisy, obecnie symbolu Pszczyny, będącej żoną Hansa Heinricha XV Hochberga.

rodzinne atrakcje na niepogodę Pszczyna śląskie

Oryginalne wyposażenie domu, choć nieco innej klasy społecznej, można podziwiać też w Chlebowej Chacie w Górkach Małych. Tak jak w Pszczynie można poznać życie arystokracji, tak tutaj dowiemy się więcej o rolnikach, piekarzach czy bartnikach. W dodatku sami możemy uczestniczyć w przygotowaniu chleba i pieczeniu podpłomyków, a także spróbować świeżego sera czy maślanki, tworzonych wyłącznie z naturalnych produktów. Wszystko, co na wsi najpiękniejsze.

najlepsze atrakcje na niepogodę śląskie

Na pewno bliżej natury można poczuć się także w Palmiarni w Gliwicach na terenie parku miejskiego. Niektóre spośród rosnących tu palm mają już ponad 120 lat i prawie 22 m wysokości. Na powierzchni 2000 m2 zgromadzono tu też m.in. egzotyczne ptaki, ryby i około 2000 kaktusów różnej wielkości.

rodzinne atrakcje na niepogodę śląskie

Świetną rozrywkę zapewnia Planetarium Śląskie w Chorzowie znajdujące się na terenie Parku Śląskiego. To najstarsze i największe planetarium w Polsce z kopułą projekcyjną o średnicy 23 m. Tutaj niebo można oglądać także wtedy, gdy pada deszcz. W ofercie wiele seansów astronomicznych i spektakli przeznaczonych specjalnie dla dzieci.

rodzinne atrakcje na niepogodę śląskie Chorzów

Prawdziwą gratką dla maluchów będzie też na pewno wizyta w dwóch ciekawych obiektach w Bielsku-Białej. Stanowią one prawdziwe dziedzictwo kulturowe z dziedziny sztuki dla dzieci. Pierwszy z nich to Studio Filmów Rysunkowych, a drugi to Teatr Lalek Banialuka. W studiu powstawały najbardziej znane polskie kreskówki, jak Bolek i Lolek czy Reksio, a teatr przez kilkadziesiąt lat działalności tworzył niezapomniane przedstawienia dla najmłodszych. Oba miejsca można zwiedzać z przewodnikiem.

atrakcje dla dzieci na niepogodę śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *