Zamek Książ Wałbrzych

zamek książ atrakcje rodzinne cennik widok z lotu ptaka opinie

Niecodziennie można odwiedzić starodawne , a co dopiero tak świetnie zachowane budowle pokroju zamków. Możecie być pewni - wizyta w trzecim co do wielkości zamku w Polsce z pewnością zapadnie na długo w pamięć dzieciom i ich rodzicom. Czego możecie spodziewać się po dotarciu na miejsce i jakie sekrety skrywał przed wami Zamek w Książu? Przekonajmy się już teraz!

Zamek w Książu, turystycznej dzielnicy Wałbrzycha, został zbudowany pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Do 1392 roku pozostawał w rękach świdnickiej linii Piastów. Potem zmieniał właścicieli (był m.in. w rękach czeskich), aż w 1509 roku przeszedł we władanie rodziny Hochberg, która była w posiadaniu zamku do 1941 roku. Wtedy to skonfiskowali go naziści. Prawdopodobnie był szykowany na jedną z kwater Hitlera.

W 1974 roku rozpoczęły się kompleksowe prace remontowe i dziś Książ należy do najpiękniejszych zamków w Polsce. Wraz z wspaniałym parkiem i palmiarnią z początku XX wieku stanowi niezwykłą atrakcję, odwiedzaną przez tysiące turystów.

zwiedzanie Zamek Książ

​Zwiedzanie Zamek Książ Wałbrzych

Zamek można zwiedzać na kilka sposobów. Trasy są zróżnicowane tematycznie, mają także inny czas przejścia, można więc dostosować je do wieku dzieci. Najbardziej podstawową trasą dla turystów indywidualnych jest trasa bez przewodnika, podczas której zwiedzający poruszają się po zamku zgodnie z kierunkiem podanym na tablicach informacyjnych. W zależności od wybranej opcji, można też zobaczyć palmiarnię i tarasy. Rozszerzoną wersję stanowi trasa z przewodnikiem „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”, która obejmuje także niedawno udostępnione III piętro zamku oraz część tajemniczego tunelu położonego 15 metrów pod zamkiem, budowanego przez hitlerowców w ramach projektu „Riese”. Czas zwiedzania to około 90 minut.

zamek książ atrakcje rodzinne cennik

Dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób zaplanowano także trasę „Książ Barokowy” prowadzącą przez barokowe salony zamku, oraz trasę „Szlakiem Daisy” obejmującą również park i punkt widokowy. Do każdej trasy z przewodnikiem można dokupić bilet na wieżę zamkową, z której roztacza się panorama Sudetów. Osobno można zwiedzać tarasy z palmiarnią oraz parowozownię i stajnie zamkowe z ujeżdżalnią, w której organizowane są przejażdżki konne i bryczką. W ofercie zamku są jeszcze lekcje zamkowe, nocne zwiedzanie i trasa „Baśniowy Książ” dla grup dzieci.

rodzinne atrakcje Wałbrzych

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia kas biletowych
kwiecień - październik pn.-pt.  9:00-17:00 
sb.-nd.  9:00-18:00 
listopad - marzec pn.-pt.  10:00-15:00 
sb.-nd.  10:00-16:00 
Obiekt można zwiedzać godzinę po zamknięciu kas biletowych.