Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek” Sąpy

rodzinne atrakcje Babia Dolina warmińsko-mazurskie

Sąpy to wieś tematyczna, która określana jest „Babią Doliną”. W stworzonej tutaj zagrodzie „Ziołowy Dzbanek” można znaleźć się bliżej natury i nauczyć się dawnych rzemiosł. Wbrew pozorom, taka "wyprawa" w przeszłość może być świetną zabawą! Warto tu zajrzeć, szczególnie jeżeli cenicie sobie ciekawy sposób spędzania czasu w rodzinnym gronie!

Dzięki wysiłkowi mieszkańców małej wsi Sąpy niedaleko Elbląga, ich miejsce zamieszkania w ciągu kilku lat zmieniło się nie do poznania. Powstało tu centrum regionalnej edukacji ze zrekonstruowaną wiejską zagrodą, a za motyw przewodni całej wsi przyjęto „baby” i nazwano ją „Babią Doliną”. Na wjeździe ustawiono witacz z rzeźbą baby, mieszkańcy wykonali numerację swoich domów w formie płaskorzeźb z babą, zbudowano wiatę przystankową z babami, a w całej wiosce podziwiać można wykonane z drewna rzeźby bab. Umiejętność rękodzieła mieszkańcy w dużej mierze zawdzięczają właśnie warsztatom prowadzonym w „Ziołowym Dzbanku”.

Babia Dolina rodzinne atrakcje skansen

Wszystkie obiekty w zagrodzie służą prowadzeniu zajęć edukacyjnych i kultywowaniu tradycyjnych rzemiosł. Można się tu nauczyć także prac wykonywanych przy gospodarstwie rolnym. Oferta warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest bardzo szeroka i wszystkim sprawia taką samą frajdę.

chata Babia Dolina Sąpy Ziołowy Dzbanek zajęcia dla dzieci

W Wiacie Garncarskiej można stworzyć własne naczynie z gliny na kole garncarskim, a potem wypalić je w piecu. Miejsce to pełne jest glinianych kubków, dzbanków czy garnków.

W Chacie Zielarskiej, gdzie działa jeszcze prawdziwy kaflowy piec, a izbę wypełniają stare sprzęty codziennego użytku, jak prasa do sera czy ręczny magiel. Tutaj poznacie tajniki zielarstwa, zobaczycie, na czym polega ziołowy horoskop i spróbujecie ziołowych podpłomyków.

W Ogrodzie Ziołowym rośnie około 30 wspaniale pachnących i kolorowych ziół, m.in. cząber, czarnuszka, pierwoślaz lekarski, macierzanka, lubczyk, arcydzięgiel, nagietek czy malwa czarna. Świetne miejsce, żeby nauczyć się rozpoznawać zioła i poznać ich zastosowanie.

Wszyscy miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić mini zoo, gdzie mieszkają świnki wietnamskie, świnki węgierki, kózki, króliki, kaczki pekinki oraz kucyk.

atrakcje dla dzieci Ziołowy Dzbanek skansen

Chlubą „Ziołowego Dzbanka” są prowadzone tutaj warsztaty. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą nauczyć się tu garncarstwa, florystyki, zielarstwa, wytwarzania mydeł ziołowych i lalkarstwa. Dla maluchów przewidziano dodatkowo zajęcia decoupage, tworzenia papieru czerpanego, wekowania owoców, uprawy i zbioru ziemniaka, dojenia krowy. Organizowany jest tu też kurs fotograficzny. Tuż obok działa agroturystyka.

warsztaty dla dzieci Ziołowy Dzbanek opinie

Lokalizacja Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”

Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację Zagrody Edukacyjnej "Ziołowy Dzbanek".

Odwiedziliście już „Babią Dolinę” i „Ziołowy Dzbanek”? Podobało Wam się? Czekamy na opinie.

Sprawdźcie też przygotowany przez nasz artykuł:

Warmia i Mazury rodzinnie >>BEZPŁATNY PRZEWODNIK<<

2 comments

Leave Comment