Wszystko o czym należy pamiętać, przygotowując się na wycieczkę rowerową!

wszystko o czym należy pamiętać - wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa za miasto to wspaniały pomysł na aktywne spędzenie popołudnia lub nawet całego weekendu. Jeśli planujesz długą trasę, to musisz do takiej jazdy odpowiednio się przygotować. Dlatego dzisiaj dowiesz się, co warto wziąć ze sobą, aby być gotowym na wyzwania, jakie niesie ze sobą wielogodzinna jazda na rowerze.

Dobry plecak to podstawa udanej wycieczki rowerowej

Wielu rowerzystów ma wygodne sakwy, które montuje się na bagażniku i można w nich przewozić picie, jedzenie oraz ubranie na zmianę. Jeśli jednak nie masz sakw lub potrzebujesz spakować więcej rzeczy, to koniecznie zaopatrz się w pojemny plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym. Do takiego plecaka bezpiecznie schowasz ulubioną książkę, koc lub cieplejszą kurtkę. A gdy podróżujesz z dzieckiem, to w bocznej kieszeni możesz umieścić bidon z piciem lub słodką przekąskę. Na dłuższe trasy koniecznie spakuj do plecaka apteczkę i czołówkę na wypadek, gdyby nie udało Ci się wrócić do domu przed zmrokiem. Poza tym dobry plecak rowerowy powinien idealnie układać się na ciele i musi być też wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić odpowiednią wentylację Twoim plecom w czasie jazdy. 

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?

Zanim wsiądziesz na rower, pamiętaj, by ubrać wygodny strój, który zapewni Ci odpowiedni komfort cieplny. Ponadto to ważne, by założyć sportowe obuwie, w którym Twoja stopa będzie właściwie zabezpieczona i które umożliwi jej swobodę ruchów w trakcie wielogodzinnego pedałowania. Podczas wycieczki rowerowej przyda Ci się również kask oraz ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się w góry, gdzie łatwo o upadek i urazy. W wyjątkowo słoneczne dni warto zabrać ze sobą również okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem, który ochroni Cię przed poparzeniami. Gdy planujesz wielogodzinną wycieczkę poza miasto, to nie zapomnij także spakować zestawu naprawczego. Taki zestaw może Ci się bardzo przydać, gdy złapiesz gumę i powinien składać się z kilku kluczy, dętki lub akcesoriów do łatania dziur.

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na rower?

Przemieszczając się na jednośladzie, warto mieć zawsze ze sobą zapięcie do roweru, dzięki któremu możesz zostawić bezpiecznie rower w wyznaczonym do tego miejscu, aby pójść coś zjeść lub pozwiedzać okoliczne zabytki. Takie zapięcie może być zamykane na kłódkę lub specjalny kod i znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo, że ktoś ukradnie Ci rower. Poza tym, jeśli planujesz długą wycieczkę rowerową, to na pewno przyda Ci się GPS oraz zegarek zapisujący przebieg trasy. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą również naładowany powerbank oraz mapę, która pomoże Ci odnaleźć drogę, gdy stracisz łączność z Internetem. Pamiętaj także, by przed każdym wyjazdem dokładnie zaplanować i sprawdzić trasę, a jeśli planujesz samodzielną wyprawę, to koniecznie poinformuj najbliższych, gdzie jedziesz i kiedy wrócisz. Zanim wybierzesz się na wycieczkę rowerową, sprawdź również stan swojego jednośladu, ponieważ może się okazać, że pewne elementy będą wymagały naprawy lub dokręcenia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić nie tylko na opony, kierownicę czy błotniki, ale także na oświetlenie oraz ustawienie siodełka. Jeśli dobrze przygotujesz się do wyprawy rowerowej, to nic Cię nie zaskoczy po drodze i bez problemu pokonasz każdą, nawet najtrudniejszą trasę.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *