Aktywnie we wschodnim Tyrolu!

Tyrol przede wszystkim kojarzy nam się z białym szaleństwem, kilometrami wspaniale przygotowanych tras narciarskich i biegowych. Jednak warto tu także zajrzeć latem! Zwłaszcza jeśli nie w smak Wam długie plażowanie i wysokie temperatury nad morzem. Przepiękne górskie krajobrazy, rześki klimat, sielska, wiejska atmosfera, uśmiech i gościnność na każdym kroku i oczywiście mnóstwo atrakcji dla całej rodziny! Mniej znany skrawek pięknego Tyrolu aż prosi się o poznanie!

Sercem Wschodniego Tyrolu jest Lienz. Urokliwa miejscowość, położona u zbiegu rzek Drawy i Isel, otoczona zewsząd górami – od południa Alpami Gaitalskimi, a od północy Wysokimi Taurami. Miasteczko od stuleci rozwijało się na wielokulturowym szlaku, wiodącym z południa Europy przez góry na północ kontynentu. Lienz znajdował się w rękach włoskiego rodu Gorizia, do dziś zresztą czuć tu luźną, nienachalną atmosferę przypominającą słoneczne miasteczka Italii. Z Polski do Lienz najlepiej dotrzeć samochodem. Podróż w te okolice powinna zająć od 9 do 14h, w zależności od miejsca skąd startujemy w Polsce.

Lienz Austria 1 atrakcje

Wakacje we Wschodnim Tyrolu najlepiej zacząć właśnie od zwiedzania miasta i orientacji w Lienz. Po krótkim spacerze po centrum miasta koniecznie wybierzcie się do zamku Bruck - dawnej rezydencji rodziny Gorizia. Zamek, stojący na wzgórzu nad rzeką Isel, w otoczeniu zieleni i gór, przypomina romantyczną warownię z baśni i na pewno przypadnie do gustu młodszym członkom rodziny. W sezonie letnim otwarty codziennie od 10:00-18:00 (bilet wstępu: dorośli 8€, młodzież szkolna i dzieci 2,50€ dzieci do lat 6 bezpłatnie).

Poniżej podpowiadamy Wam kilka pomysłów na rodzinne aktywne wakacje we Wschodnim Tyrolu:

Wąwóz Galitzenklamm

W odległości zaledwie 12km od Lienz w masywie należącym do grupy Dolomitów znajduje się fantastyczny wąwóz, wzdłuż którego poprowadzono pieszy szlak pełen przygód i niespodzianek. Momentami szlak wiedzie skalnymi zerwami, tuż nad wodospadami nad którymi przewieszono drewniane mosty – to idealne miejsce by doświadczyć pierwotnej siły górskiej rzeki Galitzen!

wodospad wąwóz galitzenklamm austria rzeka atrakcje z dziećmi Południowy Tyrol

W kompleksie znajdziecie także park wspinaczkowy z tyrolką i trasami o różnym stopniu trudności oraz wodny plac zabaw dla najmłodszych wędrowców, na którym można pobawić się w wodnym labiryncie, pokołysać na linowych mostach czy popróbować wspinaczki na niewielkiej ściance. Wąwóz Galitzenklamm jest otwarty codziennie od 10:00-17:00 (bilet wstępu: dorośli 5€, dzieci (6-14 lat) 4€, bilet rodzinny (2+2)13€).

tyrolka wąwóz galitzenklamm austria atrakcje z dziećmi Południowy Tyrol

Idźcie w Wysokie Taury!

Będąc na wakacjach we Wschodnim Tyrolu koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Wysokich Taurów. Jest to bowiem najstarszy i zarazem największy Park Narodowy kontynentalnej Europy. Park o powierzchni 1856 km2 rociąga się na terytorium trzech krajów związkowych : Tyrolu, Karyntii i Ziemii Salzburskiej. Dodatkową atrakcją Wysokich Taurów, co roku przyciągającą tysiące turystów jest najwyższa góra Austrii - słynny Grossglockner (3798 m n.p.m.). Panoramę tego wspaniałego, majestatycznego szczytu można rodzinnie podziwiać z tarasu Grossglocknerwinkl. Tam także znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona „Wielkiej Piątce” Wysokich Taurów czyli największym zwierzętom zamieszkującym teren Parku Narodowego – tj. koziorożcowi alpejskiemu, kozicy północnej, orłosępowi, orłowi przedniemu oraz świstakowi.

doliny Virgental Tauerntal Tyrol szlaki z dziećmi opinie

W sezonie letnim w parku organizowane są wycieczki z przewodnikiem, wiodące popularnymi szlakami dolinami Virgental czy Tauerntal. Organizowane są także fantastyczne wycieczki tematyczne np. wildilife watching safari – czyli podglądanie zwierząt, oraz jednodniowe wycieczki, na których m.in. można zapoznać się z bogatą florą – po drodze smakując lokalnych ziół i leśnych przysmaków. Miejsce na wycieczkach należy wcześniej zarezerwować (koszt: 15€ dorośli, 9€ dzieci do lat 14, j. niemiecki/angielski) mailowo lub osobiście w siedzibie parku w Matrei, gdzie warto także przed wyjściem w teren zapoznać się z ciekawą inetraktywną ekspozycją.

Są tu fani dwóch kółek?

W okolicy Matrei i Lienz aż roi się od tras rowerowych (aż 600km!) o różnym stopniu trudności - spokojnych, łatwych wiodących zielonymi dolinami wzdłuż rwących górskich potoków lub bardziej zawadiackich i wymagających tras na rower górski . Jeśli boicie się o swoją kondycję, jest na to pewna rada. W cenie od ok 25€/dzień - sobie lub dzieciom- można wypożyczyć elektryczny rower, którym z łatwością pokonuje się kilometry pod górę.

Południowy Tyrol trasy szlaki rowerowe wakacje Austria

Informacje o trasach na e-bike najlepiej pozyskać w punktach informacji turystycznej w Lienz, Matrei czy Kals am Grossglockner. Tam dowiecie się gdzie na trasie znajdują się miejsca, w których można doładować baterie roweru.

Rodzinne szaleństwo na rzece!

Czy Wam także rafting zawsze wydawał się ekstremalnym sportem dostępnym tylko nielicznym śmiałkom? Nic bardziej mylnego! W pobliżu Lienz, na spokojniejszym, łatwiejszym odcinku rzeki Isel można spróbować raftingu wraz z całą rodziną (pod opieką rodziców na ponton mogą wsiąść dzieci już od 5 roku życia). Przygoda trwa ok 1,5h i kosztuje 39 € za osobę dorosłą, zaś 29 € za dzieci do 13 roku życia.

Górski teren i spora ilość źródeł sprawiają, że region Wschodniego Tyrolu świetnie nadaje się do spróbowania swoich sił w canyoningu. Okazuje się, że także i tę aktywność można tu uprawiać całą rodziną - centrum sportowe Cools oferuje nietrudne dwugodzinne trasy dostępne dla dzieci od 6 roku życia (45€ osoby dorosłe i 35€ dzieci.)

 

W cenie jest zapewniona opieka instruktora oraz sprzęt: pianki i buty neoprenowe, kamizelki ratunkowe, kaski, sprzęt wspinaczkowy na canyonying oraz wiosła na rafting. Co ważne - na oba sporty wymagane są podstawowe umiejętności pływackie!

Czytaj również: Gdzie w Alpy z dzieckiem latem?

Autor: Emilia Kubik -  od zawsze chciała przekraczać granice znanego jej świata, podglądać przestrzeń i ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Teraz robi to wspólnie z rodziną w tym dwójką wspaniałych dzieci - jej relacje przeczytacie na www.lifeisajourney.pl canyoning alpy tyrol austria gdzie opinie