Gdzie w Alpy z dziećmi latem?

Tyrol wczasy z dzieckiem opinie atrakcje

Najwyższy łańcuch górski w Europie ciągnący się przez terytorium kilku państw to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Poznajcie najciekawsze atrakcje Alp na lato.

Sprawdź również: Pensjonat dla rodzin z dziećmi w Alpach Wiedeńskich

Potężne góry królujące nad połową Europy mają łączną długość 1200 km i biegną od wybrzeża Morza Śródziemnego aż do okolic Wiednia, przechodząc przez Włochy, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Liechtenstein, Słowenię i Austrię. W Alpach znajdują się 82 szczyty, których wysokość przekracza 4000 m n.p.m. Słyną też z malowniczych przełęczy, wspaniałych jezior i wodospadów oraz dolin stanowiących nieraz odrębne enklawy z własną kulturą. W Alpach można znaleźć wszystko, czego potrzeba rodzinom – niezwykle różnorodne szlaki górskie, od niemal płaskich aż po naprawdę ekstremalne, doskonałą infrastrukturę z masą wyciągów i kolejek, a do tego wiele nieprzeciętnych atrakcji. Niezwykły klimat można poczuć w małych górskich miejscowościach, gdzie czas płynie wolniej, a w większych miastach cieszyć się licznymi rozrywkami.

Tyrol (Austria)

Prawdziwie alpejski region w Austrii, rozpoznawalny na całym świecie ze względu na charakterystyczne stroje ludowe oraz oryginalną muzykę (jodłowanie). Największą atrakcją są tu jednak góry, które stwarzają możliwość rodzinnych wędrówek i podziwiania wspaniałych krajobrazów. W sumie w Tyrolu jest aż 25000 km pieszych szlaków turystycznych, zarówno tych wysokogórskich, jak i odpowiednich na wycieczki z dziećmi.

O rodzinnych wycieczkach po tyrolskich szlakach możecie przeczytać tutaj:

Tyrol z dzieckiem

Podczas górskich wędrówek można odwiedzać liczne alpejskie jeziora, jak chociażby Achensee, po którym pływa parowiec. Wspaniale prezentują się też tyrolskie wodospady, z których największy jest Stuibenfall w dolinie Ötztal. Wodnych atrakcji jest tu jednak znacznie więcej – wodne parki rozrywki Murmliwasser w Serfaus i Hexenwasser w Hochsöll, liczne potoki górskie, na których organizowany jest rafting, a także Area 47 w dolinie Ötztal – największy w Austrii kompleks wypoczynkowy z kąpieliskami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami.

Będąc w Tyrolu, warto też skorzystać z licznych kolejek linowych, które zapewniają niesamowite widoki. Do najbardziej znanych należy Nordkettenbahn w Innsbrucku oraz Gletscher Express wjeżdżająca na lodowiec Pitztal, na wysokość aż 3440 m n.p.m. Równie piękną panoramę zobaczymy z platformy widokowej Top of Tyrol na lodowcu Stubai i z najdłuższego na świecie mostu wiszącego Highline 179 w Ehrenberg. Tym mostem można zresztą przejść z Fortu Claudia do zamku Ehrenberg, gdzie odbywają się pokazy i turnieje rycerskie. Inne znane zamki w Tyrolu to zamek Hofburg i zamek Ambras w Innsbrucku oraz twierdza w Kufstein (tu znajdują się też największe na świecie organy). Dzieciom spodoba się też wizyta w Wiosce Ötziego, gdzie będą mogły dowiedzieć się więcej o pierwszych ludziach zamieszkujących te tereny 3000 lat temu, oraz w Świecie Kryształków Swarovskiego w Wattens – fabryce światowego potentata produkującego ozdoby.

Tyrol z dzieckiem opinie atrakcje

Trydent-Górna Adyga (Włochy)

Ten niezwykle popularny włoski region turystyczny sąsiaduje z austriackim Tyrolem i historycznie stanowi z nim jedną całość. Leży w Alpach Wschodnich i także oferuje wiele malowniczych szlaków górskich. Tutaj właśnie, przy granicy z Lombardią, rozpościera się największy park narodowy Włoch – Stelvio, słynący z malowniczych dolin. Warto odwiedzić tutaj miasta takie jak Trydent (stolica regionu) i Bolzano, aby pozwiedzać ciekawe średniowieczne starówki, a także urocze kameralne Torbole. Dużą atrakcję stanowi też jezioro Garda, którego północna część znajduje się w granicach Trydentu. Nad jeziorem działa wiele kurortów, jak np. Riva del Garda, słynących z dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych.

Trydent Włochy atrakcje dla dzieci

Zermatt (Szwajcaria)

Kolejną propozycją na rodzinne wakacje w Alpach jest szwajcarska miejscowość Zermatt, leżąca u stóp majestatycznego Matterhornu. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najbardziej niedostępnych szczytów w Alpach, ale przecież nie musimy od razu zdobywać go z dziećmi. Zwłaszcza że na Klein Matterhorn, na wysokość 3883 m wjeżdża kolejka linowa. To najwyżej położona stacja kolejki w Europie. Można podziwiać stąd wspaniałą panoramę Alp – Matterhorn, a przy dobrej widoczności nawet Mont Blanc. Matterhorn ma nawet w Zermatt swoje muzeum – Zermatlantis, prezentujące historię zdobywców góry. Do największych atrakcji okolicy trzeba jeszcze zaliczyć Glacier Express, który dojeżdża aż do Sankt Moritz, po drodze mijając efektowne tunele i mosty, gwarantujące wspaniałe widoki. Ciekawostką jest fakt, że po Zermatt mogą poruszać się jedynie pojazdy o napędzie elektrycznym.

Zermatlantis Szwajcaria opinie atrakcje

Alpy Bawarskie (Niemcy)

Stosunkowo niskie pasmo jak na Alpy, ale i tak można liczyć tu na ekscytujące trasy górskie. Na najwyższy szczyt – Zugspitze – pomimo relatywnie niedużej wysokości (2962 m n.p.m.), wcale jednak nie jest tak łatwo wejść. Na szczęście można wjechać kolejką linową, a także kolejką zębatą, której początkowa stacja znajduje się w Garmisch-Partenkirchen, znanym bawarskim kurorcie. Trasa kolejki przechodzi przez tunel wydrążony w skale – to naprawdę ciekawe przeżycie. Na szczycie Zugspitze zobaczyć odwiedzić można też schronisko i stację meteorologiczną – oba obiekty mają ponad 100 lat. Podczas wczasów w Alpach Bawarskich koniecznie trzeba odwiedzić Garmisch-Partenkirchen, gdzie znajduje się słynna skocznia Große Olympiaschanze, na której rozgrywane są zawody Turnieju Czterech Skoczni, zamek Neuschwanstein, a także położone nieco dalej Monachium, w którym czeka cała masa atrakcji.

alpy Bawarskie Niemcy wczasy z dzieckiem