Latarnia morska Rozewie

Rozewie wycieczka z dzieckiem opinie

Jedna z najbardziej znanych polskich latarni morskich znajduje się w Rozewiu zaledwie 7 km od Władysławowa, w niezwykle malowniczej części wybrzeża.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

Przez wiele lat przylądek Rozewie uważany był za najbardziej wysunięty na północ skrawek Polski (faktycznie znajduje się on w Jastrzębiej Górze, około 3 km na zachód). Pewnie też dlatego już w 1822 roku powstała tu latarnia mająca stanowić punkt odniesienia dla pływających w tym rejonie jednostek. Natomiast legenda mówi, że córka kapitana szwedzkiego statku, który zatonął w okolicy Rozewia, postanowiła co noc rozpalać w tym miejscu ognisko, aby ostrzec innych przed niebezpiecznymi skałami przy brzegu.

Latarnia morska położona jest pomiędzy Władysławowem i Jastrzębią Górą, dlatego stanowi doskonałą atrakcję dla turystów spędzających urlop w tym rejonie. Okolica jest też świetnym miejscem do spacerów. Ze względu na ponad 200-letnie buczyny porastające wysoki klif ustanowiono tu rezerwat przyrody Przylądek Rozewski będący częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na plaży znajduje się falochron, który pełni też rolę bulwaru spacerowego.

Sprawdź: Jastrzębia Góra atrakcje dla dzieci

Rozewie latarnia Morska zwiedzanie z dzieckiem atrakcje

Atrakcje - Latarnia Morska Rozewie

Rozewska latarnia nadal działa, a jednocześnie udostępniona jest do zwiedzania. Co więcej, posiada największy zasięg światła ze wszystkich polskich latarni – blisko 50 km (26 Mm), dzięki 16 reflektorom włączanym na raz (każdy po 200 W). Dwukrotnie była podwyższana – w 1910 i w 1978 roku, ze względu na drzewa rosnące wokół. Obecnie ma wysokość 32,7 m. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama wybrzeża. Latarnia w Rozewiu została wpisana do rejestru zabytków, w środku mieści się też Muzeum Latarni Morskich, w którym zobaczyć można nieużywany już sprzęt latarniczy, a także modele różnych latarń. Na ścianach wiszą tablice upamiętniające Leona Wzorka (latarnika zabitego przez Niemców w Piaśnicy) oraz pisarza Stefana Żeromskiego, który odwiedzał latarnię przed wojną (podobno pisał tu nawet powieść „Wiatr od morza”, ale najprawdopodobniej powstała ona potem w Warszawie). Dlatego też latarnia nosi jego imię, a przed nią ustawiono jego popiersie. Do zwiedzania udostępniona jest również znajdująca się obok maszynownia z maszyną parową napędzającą generator prądu. W skład kompleksu wchodzi także nieczynna wędzarnia, piekarnia oraz druga latarnia, działająca w latach 1875-1910 równocześnie z pierwszą, dla odróżnienia od sygnałów innych latarni.

Dowiedz się więcej - zobacz film:

Godziny otwarcia latarnia morska Rozewie

  • maj, czerwiec, wrzesień – 10.00-14.00, 15.00-18.00
  • lipiec, sierpień – 9.00-19.00

Latarnia morska Rozewie cennik:

  • bilet normalny - 8 zł
  • bilet ulgowy - 5 zł

Zwiedzać latarnie mogą tylko osoby powyżej 100 cm wzrostu. Przed latarnią znajduje się parking i punkt gastronomiczny.

Latarnia morska Rozewie - dojazd

  • ul. Leona Wzorka 1, Rozewie

Widok z latarni morskiej w Rozewiu zrobił na Was wrażenie? Podzielcie się opinią!