Wilczy Szaniec Gierłoż

Atrakcje Mazury

Historia bywa nieraz bolesna, ale każdy powinien ją poznać. A Wilczy Szaniec stwarza wyjątkową okazję, aby zobaczyć, w jaki sposób działała nazistowska machina wojenna podczas drugiej wojny światowej.

Na Mazurach, w Gierłoży niedaleko Kętrzyna, znajduje się miejsce, w którym między 1941 a 1944 rokiem Adolf Hitler miał swoją kwaterę główną, nazywaną Wilczym Szańcem (niem. Wolfsschanze). Została zbudowana w związku z planem agresji na Związek Radziecki i stanowiła doskonały przyczółek, otoczona zapewniającymi ochronę lasami i Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. To właśnie tutaj zapadały najważniejsze decyzje, również tutaj doszło w 1944 roku do słynnego, nieudanego zamachu na Hitlera, przeprowadzonego przez Clausa von Stauffenberga. Młodzież może dowiedzieć się tu na temat drugiej wojny światowej o wiele więcej niż podczas zwykłej lekcji historii w klasie.

Wilczy Szaniec Gierłoż

​Zwiedzanie Wilczy Szaniec

W Wilczym Szańcu stworzono całe miasto, zamaskowane i praktycznie niewidoczne z powietrza. Mieszkało tu nawet kilka tysięcy osób, zbudowano cały zespół fortyfikacji (łącznie około 200 budynków), w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne. Sama kwatera Hitlera miała ściany z żelbetonu grubości 8 metrów oraz system tuneli, którymi można było w każdej chwili uciec. W 1944 roku wycofująca się armia niemiecka postanowiła zniszczyć Wilczy Szaniec, do dziś zachowała się więc tylko część budynków, niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie. Można zwiedzać je po wyznaczonych szlakach, przy których ustawiono tablice informacyjne, lub wynająć przewodnika i wysłuchać jego szczegółowej opowieści. Na miejscu w sprzedaży są też mapy z opisem trasy. W budynku Gwardii Przybocznej działa restauracja i hotel, jest tu też pole namiotowe. W bunkrze sztabu generała Jodla urządzono strzelnicę. Dostępne są tam repliki historycznej broni niemieckiej. Można tez przejechać się po Wilczym Szańcu niemieckim pojazdem opancerzonym

Rodzinne atrakcje Kętrzyn

Ceny biletów Wilczy Szaniec Gierłoż

normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
przewodnik dla grup powyżej 10 osób – 70 zł
przewodnik dla turystów indywidualnych – 50 zł

Dojazd: