Sztokholm w 24 h–zimowy weekend z dziećmi-poznaj atrakcje i ceny

Sztokholm zimą

Które z europejskich miast będzie dobrym wyborem na szybki weekendowy wypad z dziećmi na Mikołajki? Nasz wybór padł na Sztokholm – jednak czy stolicę Szwecji uda nam się zwiedzić w 24 h? Sprawdźcie jakie atrakcje odwiedziliśmy i jakie są nasze wrażenia.

Dlaczego Sztokholm na zimowy weekend z dziećmi? To doskonały mikołajkowy prezent dla całej rodziny. Udajemy się tam w poszukiwaniu magii świątecznej atmosfery, skandynawskich dekoracji i jarmarków świątecznych (Mama). Poszukujemy też zaprzęgu Mikołaja, a dokładnie reniferów każdej postaci, uwielbianych przez Bartka (lat 5). Zwiedzamy też miejsca „NAJ” których fanem jest Tomek (lat 8). Sprawdzić wszystko co wyżej i czy dzieciaki i rodzice wytrzymają tak intensywne zwiedzanie (Tata).

Podróż i nocleg w Sztokholmie

Do Sztokholmu lecieliśmy z Gdańska liniami Wizzair. Przy rezerwacji dwa miesiące wcześniej udało się kupić bilety po 39 pln. Wylot z Gdańska o 06:00, wylot ze Sztokholmu kolejnego dnia o 07:40. Mamy więc 24 h na stolicę Szwecji.

podróż do Sztokholmu na zimowy weekend z dziećmi

Tanie linie korzystają z lotniska Skavsta, oddalonego o ponad 100 km od centrum Sztokholmu. Nocleg mieliśmy zarezerwowaliśmy w jednym z hosteli w centrum, jednak po sprawdzeniu rozkładu jazdy autobusów lotniskowych, szybko zmieniliśmy rezerwację i ostatecznie nocowaliśmy w przyjemnym hotelu Conect przy lotnisku (313 pln za naszą 4 osobową rodzinkę w pokoju economicznym, śniadanie w cenie).

Tutaj przeczytasz jak dojechać z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu

Pierwsze kroki w mieście kierujemy z City Terminal w kierunku przystanku T-Centralen i znajdującej się tam informacji turystycznej (Stockholm Visitor Center ; SERGELS TORG 3). 
informacja turystyczna Sztokholm - przewodnikiŚwietnie i nowocześnie wyposażona informacja turystyczna zapewnia mnóstwo materiałów, a także przemiły personel, dzięki którym w przyjemnej atmosferze zaplanujesz zwiedzanie miasta. Dzieci były zachwycone małym kącikiem zabaw, w którym drewniana makieta torów i „pendolino” zrobiła taką furorę, że popołudniu musieliśmy odwiedzić to miejsce raz jeszcze.
atrakcje w Sztokholmie

Zwiedzanie atrakcji z Stockholm Card

karta turystyczna SztokholmDzięki zaproszeniu Visit Stockholm, otrzymaliśmy do przetestowania Stockholm Card. To karta turystyczna, w ramach której podróżujecie wszystkimi środkami transportu, możecie odwiedzić aż 80 muzeów i atrakcji turystycznych, a nawet skorzystać z rejsu statkiem. To najwygodniejsza opcja zwiedzania, szczególnie się opłaca, jeśli zamierzacie odwiedzać wiele muzeów i atrakcji, co też wymaga sporego przemieszczania się po mieście.

W naszym planie na jeden zimowy dzień w Sztokholmie z dziećmi: 

- zwiedzanie Skansenu
- wizytę w Muzeum Statku Vasa
- spacer po Gamla Stan czyli starym mieście i odwiedzenie jarmarku świątecznego

Czy to mało czy dużo? Naszym założeniem było „nic na siłę” i każdy punkt zwiedzania mógł ulec zmianie w zależności od nastroju i kondycji. Ilość atrakcji „po drodze” mocno podbiła nasz pierwotny program, więc jesteśmy w 100 % zadowoleni z tej krótkiej, a bardzo udanej wycieczki. 

Przeczytaj pełną relację:
Weekend w Sztokhomie - poznaj atrakcje dla dzieci