Jakie ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd z dzieckiem?

Choć każdy rodzic strzeże swojego dziecka jak oka w głowie, czasem zdarzają się rzeczy, które trudno przewidzieć. Zwłaszcza przebywając za granicą, czasem nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim i uzyskać natychmiastową pomoc. W takich sytuacjach pomocne jest ubezpieczenie, które daje komfort wypoczynku.

Sprawdź koniecznie:

wakacje z dziećmi 2023 - ubezpieczenie podróży
Ubezpieczenie dziecka wakacje za granicą
Ubezpieczenie podróżne dziecka to oczywiście dodatkowe koszty, ale niektóre rzeczy są bezcenne – i do takich należy właśnie bezpieczeństwo naszego malucha i spokój rodzica. Każdy z nas na terenie UE ma zapewnioną bezpłatną podstawową opiekę zdrowotną (oczywiście, jeśli odprowadzane są składki). Wystarczy przed wyjazdem pobrać z oddziału NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak karta ta nie obejmuje dodatkowych świadczeń, które dają w razie nieszczęśliwego wypadku dużą wygodę. Można więc wykupić rodzinne ubezpieczenie podróży, które ma w swojej ofercie większość towarzystw ubezpieczeniowych. Nabywa się je łatwo online, ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i zależą od zakresu ochrony, czasem jednak można dzięki temu zaoszczędzić wiele pieniędzy, które trzeba by wydać, jeśli się takiego ubezpieczenia nie kupiło. Często też istnieje możliwość dokupienia go do wycieczki w biurze podróży, dokładając kilka procent wartości.

Jakie ubezpieczenie na wakacje z dzieckiem?

Typowy pakiet turystyczny assistance uwzględnia transport medyczny bezpośrednio do domu, poszukiwanie przez ratowników (np. w górach) oraz informację dla członków rodziny. Dodatkowo dokupić można takie świadczenia jak opieka nad dzieckiem w czasie pobytu rodzica w szpitalu, odwiezienie go do domu lub darmowy przyjazd kogoś z rodziny, aby się nim zajął. W świetle ostatnich częstych bankructw biur podróży coraz popularniejsze staje się też ubezpieczenie pozwalające na wcześniejszy powrót do domu w razie nieopłaconego hotelu czy odwołanego lotu. Z kolei ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) obejmuje zazwyczaj większość zdarzeń losowych, choć ich interpretacja może się różnić w zależności od tego, jak skonstruowana jest umowa. Wysokość świadczeń jest tym większa, im większą sumę zapłacimy. Istnieje również ubezpieczenie OC, które pokrywa koszty zniszczeń spowodowanych przez nasze dziecko (np. uszkodzenie sprzętu turystycznego czy hotelowego).
Generalna zasada przy ubezpieczeniach turystycznych jest taka, że im są one droższe, tym na większą pomoc możemy liczyć. Warto też zawsze przeczytać dokładnie umowę, by mieć pewność, co dokładnie będziemy mieć zapewnione i jak ubezpieczyciel definiuje poszczególne zdarzenia.