Węgierskie wakacje = blisko & swojsko

Węgry wakacje z dziećmi Balaton opinie campingi

Nie mogło być w tym roku inaczej : wakacje mają równanie wakacje= camping+przygoda. Węgry wybraliśmy z dwóch powodów – 1) blisko 2) nigdy nie byliśmy ! Ha dacie wiarę?

Poza tym kontynuując nasze wakacje campingowo-objazdowe, zorganizowaliśmy większą ekipę (2 przyczepy i 2 namioty) stąd też wybraliśmy kraj nieodległy a oferujący ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi. Węgry spełniły nasze oczekiwania – było coś dla dużych (wino!) i małych (baseny!woda!) oraz tropikalne upały dla wszystkich po równo! Kto chętny ten rusza z nami:)

Tradycyjnie wybraliśmy miejsca na kwatery główne, gdzie rozbiliśmy obóz na 4-5 dni, i eksplorowaliśmy okolicę na lekko, zostawiając na campingu nasze domy na kółkach.

Węgierską przygodę podzieliliśmy na trzy części:

  1. okolice Egeru
  2. Budapeszt
  3. Balaton

Eger camping z dziećmi Węgry opinie wakacje

Eger i okolice

Węgry mają wielką zaletę – są blisko. Zaledwie 3-4 h drogi i jesteśmy na północy Węgier. Z przyczepą oczywiście jechaliśmy dłużej, wybierając mniej górzystą wersję trasy przez Słowację.

Na początek krótki odpoczynek i zwiedzanie Jaskini Baradla w Aggteleki Nemzeti Park. Rezerwowaliśmy wcześniej wstęp na konkretną godzinę na zwiedzanie krótkie (godzinę). W zupełności wystarczyło dla dzieciaków.

Na pierwszy camping wybraliśmy polecany Thermal Camping w Bogacs. Jego wielką zaletą jest to, że wielki kompleks basenów termalnych znajduje się na tym samym terenie co camping.Teren jest ogromny i nie prszaszkadza to w odpoczynku a jednocześnie prosto po śniadaniu można wskoczyć do basenu:) Mieszkańcy mogą korzystać z basenów w cenie i znacznie dłużej niż osoby z zewnątrz. Np super opcją jest wieczorna kąpiel w gorącym basenie a potem prosto do śpiwora:)

Okolice słyną z basenów termalnych – kolejne godne uwagi to baseny w jaskiniach Miszkolcu. Rzeczywiscie pływanie w jaskini w podświetlanych korytarzach robi wrażenie. Ale wg nas jedna wizyta wystarczy w zupełności na 4 godziny. Baseny nie są najtańsze, dodatkowo tłumnie, więc polecamy zobaczyć ale w Bogacs bardziej nam odpowiadało.

Dodatkowo oczywiście polecamy spacer po starówce w Eger, wizytę w winnicach w Dolinie Pięknej Pani oraz w Tokaju – królestwie wina.

Eger Węgry starówka atrakcje wakacje

Na jednodniową wyprawę polecamy też przejażdżkę wąskotorową kolejką Szalajka w Górach Bukowych (godzinę drogi od Egeru). My zdecydowaliśmy się na podróż w jedną stronę otwartymi wagonikami, a powrót spacerem (4km) piechotą wygodną drogą w dolinie – wzdłuż potoku i słynnego wodospadu Fatyol.

Wodospad Fatyol - atrakcje Góry Bukowe Węgry

atrakcje okolice Egeru Węgry dla dzieci kempingi

Budapeszt

Camping w centrum węgierskiej stolicy? Nie brzmi zachęcająco? A jednak Haller camping okazał się super pomysłem – zadrzewiony, z dobrą infrastruktrą. W ogóle nie czuć że jesteśmy w centrum miasta – a jednocześnie 7 min drogi piechotą od stacji metra, znacznie uniezależnia nas od samochodu. Trzeba przyznać, że poruszanie się metrem/autobusami/tramwajami/kolejkami linowymi i promem w cenie dziennego biletu było świetnym rozwiązaniem. Żadnych problemów z parkingami, elastyczność w zwiedzaniu a dodatkowo wielka radocha dzieciaków w labiryntach podziemnego metra.

Co robić w stolicy Węgier? Na pewno nie ma czasu na nudę. Na pewno warto zwiedzić starówkę, zamek, Basztę Rybacką ze wspaniałą panoramą na Dunaj. Bardzo polecamy wieczorny spacer na wzgórze Gelerta i zachód słońca nad Dunajem.

Budapeszt z dziećmi Dunaj atrakcje co zobaczyć

Oprócz tych standardowych punktów programu my spędziliśmy jeszcze jeden dzień w Zoo – jest ogromne i rewelacyjne, a na upalny dzień w sam raz bo jest dużo cienia! Dzieciaki miały niezapomnianą atrakcję.

Zoo Budapeszt Węgry z dzieckiem

Polecamy też wyprawę wąskotorową kolejką dziecięcą na Wzgórzu Széchenyi’ego. Na trasie znajduje się w sumie 9 stacji i przystanków, a także jeden krótki tunel. Jedna z jej końcowych stacji, Hűvösvölgy, znajduje się w sąsiedztwie stacji końcowej (Széchenyi-Hegy) miejskiej kolejki zębatej. Jazda koleją jest atrakcyjna dla dzieci i może stanowić ciekawy przeywnik w zwiedzaniu.

wąskotorwa kolejka dla dzieci na Wzgórze Széchenyi’ego - Budapeszt atrakcje

Dodatkowo przemieszczając się pomiędzy atrakcjami, spacerowaniem nad Dunajem, skierujcie swe kroki do miejskiej Hali Targowej Vásárcsarnok, przy stacji Fővám tér linii metra M4. Wszystkiego jest tutaj pełno, możecie zaopatrzyć się w tanie warzywa i owoce, a także tradycyjne suszone kiełbasy oraz przyprawy i wiele innych pamiątek i węgierskich specjałów! A niedaleko hali po drugiej stronie ulicy polecamy małą lodziarnię i pyszne lody lawendowe!

Hala Targowa Vásárcsarnok Budapeszt co zobaczyć z dziećmi Węgry

Zakole Dunaju

Jeden dzień zaplanowaliśmy wyprawę "za miasto" szlakiem miast na Zakolu Dunaju. Wspaniały dzień polecamy bardzo taką wyprawę!

Pierwszy przystanek to Ostrzyhom i zwiedzanie katedry. Parking pod samą katedrą, szybko znajdujemy się w środku i kupujemy bilety na kopułę. To dopiero widok na Dunaj i miasteczko!

Ostrzyhom widok na Dunaj - Węgry wakacje kempingi opinie

Węgry wakacje z dziećmi opinie co zobaczyć

Potem przejazd do Wyszehradu na Zamek. Godzina wystarczyła na zwiedzanie ruin a potem postój i pyszny obiad w miasteczku.

Wyszehrad Węgry wakacje opinie - z dzieckiem atrakcje

Ostatnia atrakcja to Szentendre! To miejsce nas zauroczyło w zachodzącym popołudniowym słońcu, piękne miasteczko pełne artystów, ulicznego jedzenia , pyszne lody, lemoniada i muzyka na żywo! Aj nie chciało się wracać:)

Szentendre zwiedzanie atrakcje Węgry wakacje z dziećmi

Balaton

Ostatni przystanek i czas na wypoczynek po intensywnym zwiedzaniu należy się trochę lenistwa :)

Naszą bazą był camping w Balatonszemes na południowym brzegu Balatonu. Zaletą campingu zdecydowanie jest bezpośredni dostęp do jeziora, trawiaste plaże, i duuuża przestrzeń. Tak dużą że odległości do węzłów sanitarnych pokonuje się najlepiej na rowerach i hulajnogach. Ponadto jest on położony na obrzeżach miejscowości ale ma sklep i infrastrukturę gastronomiczną . Można wypożyczyć pływającą zjeżdzalnię i są organizowane animacje dla dzieci.

Balaton Węgry wakacje opinie 1

Plażowanie nad Balatonem jest inne niż nad zwykłym jeziorem. To błotne jezioro jest płytkie, dno piaszczyste i ciepła woda. Dzieciaki się cieszyły bo było super. Jednocześnie po upalnych dniach wieczorami była sztormowa pogoda i na to trzeba uważać (np. zabezpieczyć sprzęt campingowy żeby nie odfrunął). Niestety nie ma nad Balatonem naturalnych piaszczystych plaż, są sztucznie przygotowane w miejscowościach wypoczynkowych, dodatkowo płatne i bardzo zatłoczone.. nas nie zachęciły.

Te ostatnie dni nie nastawialiśmy się na zwiedzanie, te dni należały tylko do dzieciaków i szaleństwa wodnego.

wakacje nad Balatonem Węgry opinie kempingi atrakcje dla dzieci

plaże Balaton opinie Węgry gdzie na wakacje z dzieckiem

Jedynym wyjątkiem była wycieczka na Półwysep Tihany. Prom z Szantod odpływają regularnie i wahadłowo i szybko można znaleść się w miasteczku Tihany. Tu znowu możemy pospacerować, zwiedzić klasztor, starówkę, zjeść coś dobrego na obiad a na deser lody lawendowe, zaopatrzyć się w niestworzone ilości lawendowych gadżetów, a w sezonie udać się na pole lawendy.

Tihany Półwysep atrakcje Balaton wakacje Węgry

Tihany Półwysep - okolice Balatonu atrakcje co zobaczyć opinie Węgry Balaton wakacje z dziećmi opinie

Węgry zdecydowanie są opcją na udane wakacje, z pewną pogodą, wieloma atrakcjami i miejscem do wypoczynku, dlatego tym bardziej możemy polecić tym,którzy chcą zacząć przygodę z namiotem lub przyczepą.

Wakacje Węgry Balaton Budapeszt Eger - opinie relacja Nie usiedzę w miejscu

Nie Usiedzę w Miejscu

2 comments

Leave Comment