Pamukkale Turcja

pamukale Turcja z dzieckiem ceny godziny otwarcia

Podczas pobytu w Turcji nie można pominąć jedynego w swoim rodzaju cudu natury – bajkowych skał wapiennych w Pamukkale.

Większość turystów odwiedzających Turcję wybiera zazwyczaj miejscowości położone na tzw. Riwierze Tureckiej (Antalya, Side, Alanya) lub w rejonie Bodrum nad Morzem Egejskim. W obu tych regionach niezwykle popularne są organizowane przez liczne biura i agencje jednodniowe wycieczki do Pamukkale. I chociaż trzeba przejechać około 200 km w jedną stronę, to naprawdę warto. Takiego widoku nie zobaczycie nigdzie indziej. Najlepszym potwierdzeniem jest utworzenie w Pamukkale Parku Narodowego oraz wpisanie go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Nazwa Pamukkale oznacza po turecku „bawełniany zamek” i to określenie trafnie oddaje wygląd i kształt skalnych formacji. Wypływająca z gorących źródeł na zboczu góry Cokelez woda ma bardzo dużą zawartość wapnia, który na powierzchni wytrąca się, tworząc ciekawe formy skalne – tarasy, baseny i stalaktyty. Powstają one już od 14 tysięcy lat. Walory Pamukkale doceniano od czasów starożytnych, kiedy utworzono tu uzdrowisko – Hierapolis. Dzisiaj można zwiedzać jego ruiny z pozostałościami ulic, łaźni, świątyń, cmentarza czy teatru, a także wykąpać się w Basenie Kleopatry, w którym zatopione zostały antyczne kolumny.

Sprawdź koniecznie: Najlepsze oferty na wakacje w Turcji >>tutaj<<

Pamukkale zwiedzanie Turcja ceny bilety opinie godziny otwarcia

Skały osadowe występujące w Pamukkale nazywa się trawertynami. O ich niezwykłej urodzie świadczy fakt, że od dawna były używane w budownictwie w celach ozdobnych. Podczas wycieczki po parku w cenie biletu można przejść słynnymi białymi tarasami (wejście na skały możliwe jest jedynie bez obuwia), wykąpać się w tarasowych basenach, oraz zwiedzać ruiny Hierapolis. Na teren kompleksu prowadzi kilka wejść i można poruszać się po nim różnymi trasami, w zależności od preferencji. Wapienne wody termalne mają temperaturę około 35°C i wyjątkowo korzystnie wpływają na zdrowie (mówi się, że odmładzają), dlatego warto zabrać ze sobą strój kąpielowy i ręcznik. Przydadzą się też wygodne buty, krem lub balsam do opalania i jakieś nakrycie głowy, bowiem na zboczu góry będziemy wystawieni na słońce. Na miejscu znajdują się toalety, sklepy z pamiątkami i bary.

Godziny otwarcia Pamukkale

Czynne Codziennie

Sezon letni (1 kwietnia – 1 października) – 6.30-21.00

Pozostałe miesiące – 6.30-19.00

Basen Kleopatry jest otwarty tylko w sezonie letnim w godzinach 8.00-21.00

Ceny biletów Pamukkale

Wejście na teren parku narodowego – 50 TRY (około 8 euro)

Basen Kleopatry płatny jest dodatkowo

Dorośli – 50 TRY (około 8 euro)

Dzieci w wieku 6-12 lat – 13 TRY

Dzieci do lat 6- bezpłatnie

Sprawdź również:

Turcja - najlepsze hotele z aquaparkiem