Tatrzańska Łomnica z dzieckiem

Tatrzańska Łomnica Słowacja atrakcje opinie

W słowackich Tatrach leży miejscowość wyjątkowo atrakcyjna dla narciarzy i rodzin z dziećmi – Tatrzańska Łomnica.

W Tatrach Wysokich działa kilka ośrodków narciarskich. Najbardziej wyróżnia się jednak Tatrzańska Łomnica, która swoją nazwę wzięła od drugiej pod względem wysokości góry w Tatrach – majestatycznej Łomnicy (2634 m n.p.m.). Zaledwie 30 km dzieli Tatrzańską Łomnicę od polskiej granicy, a 20 km od Popradu – największego ośrodka w tym rejonie. Można do niego łatwo dojechać samochodem, skręcając w Starym Smokovcu, albo kolejką elektryczną łączącą Poprad z wszystkimi miejscowościami wchodzącymi w skład miasta Wysokie Tatry. Co ważne, we wszystkich z nich obowiązuje ten sam skipass, który daje też możliwość wymiany jednego dnia na pobyt w AquaCity Poprad – imponującej wielkości kompleksie basenów z wodami termalnymi.

Zobacz więcej: AquaCity Poprad - aquapark,
baseny termalne, atrakcje...

Łomnica Słowacja kolejka linowa opinie

To właśnie w Tatrzańskiej Łomnicy działa najwyżej położona i najdłuższa na Słowacji trasa narciarska (5,5 km) zaczynająca się na Łomnickiej Przełęczy (słow. Lomnicke Sedlo) na wysokości 2190 m n.p.m. Różnica wzniesień między początkiem a końcem wynosi aż 1300 m. Trasa w wyższych partiach jest dość wymagająca, w dolnych staje się łatwiejsza. Na Łomnicką Przełęcz najlepiej dostać się wjeżdżając kolejką gondolową na Łomnicki Staw (słow. Skalnate Pleso) położony na wysokości 1751 m n.p.m., a stamtąd wyciągiem krzesełkowym. W ośrodku narciarskim oczywiście działa jeszcze wiele innych tras i wyciągów, w tym 6 km tras przeznaczonych specjalnie dla dzieci.

kolej linowa Łomnica opinie

Największą atrakcją Tatrzańskiej Łomnicy jest właśnie kolejka gondolowa na Łomnicę. Ze stacji dolnej ruszamy 4-osobowym wagonikiem, na stacji pośredniej Start przesiadamy się do 15-osobowej gondoli. Przy Łomnickim Stawie trzeba jeszcze raz wysiąść i kupić nowy bilet na szczyt Łomnicy. Możliwy jest tutaj zakup tylko biletów w obie strony, bowiem nie ma wyznaczonego szlaku z Łomnicy dostępnego dla turystów indywidualnych. W dobrą pogodę można stąd zobaczyć nawet szczyty Alp odległe o 350 km. Gdyby jednak komuś nie wystarczały wspaniałe widoki z kolejki i ze szczytu, na górze działa kawiarnia Dedo (pol. Dziadek) oraz najwyżej położony w Europie ogród botaniczny.

Koziołkowo Tatrzańska Łomnica atrakcje dla dzieci

Atrakcje dla dzieci Tatrzańska Łomnica

Dla najmłodszych w Tatrzańskiej Łomnicy przygotowano mnóstwo atrakcji. Wiele z nich koncentruje się wokół Łomnickiego Stawu. Działa tu Restauracja Panorama z tarasem, wieża widokowa, obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne założone w 1943 roku. Przy wysokim poziomie wód pojawia się okresowo wysychające jezioro. Na świeżym powietrzu utworzono tu najwyżej położony plac zabaw dla dzieci „Kraina Świstaka” z drabinkami i drewnianymi domkami. Natomiast kryty plac zabaw znajduje się w dawnej stacji kolejki na Łomnicę. Nazywa się Kamzikovo (pol. Koziołkowo) i wyposażony jest w zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, małpi gaj i różne zabawki. Pełno tu motywów z tatrzańskimi zwierzętami. Jest też strefa wypoczynku z kawiarnią dla rodziców i rewelacyjnym widokiem. Wstęp jest darmowy. Dzieciom na pewno spodobają się też atrakcje przygotowane dla nich w ramach Tatrzańskiej Dzikolandii. To coś w rodzaju gry miejskiej, tyle że rozgrywa się prawie w całych słowackich Tatrach. Dzieci otrzymują broszurę z wskazówkami i zadaniami do wykonania w konkretnych miejscach, najczęściej bardzo malowniczych. W ten sposób zwykła wycieczka przekształca się w poszukiwanie skarbów, odkrywanie tajemnic, rozwiązywanie zagadek. Warto też odwiedzić Ski Museum w Tatrzańskiej Łomnicy prezentujące historię rozwoju sportów zimowych w Tatrach.

Ceny biletów kolejka Tatrzańska Łomnica

Tatrzańska Łomnica – Łomnicki Staw

                                       dorośli             senior/junior            dzieci         

na górę                          16 euro                 13 euro               11 euro
na dół                             14 euro                 12 euro               10 euro
w obie strony                19 euro                 16 euro               14 euro

Łomnicki Staw – Łomnica

                                        dorośli             senior/junior             dzieci         

w obie strony                27 euro                 23 euro                20 euro

Łomnicki Staw – Łomnicka Przełęcz

                                        dorośli             senior/junior             dzieci         

w obie strony                 9 euro                  7 euro                   6 euro