Szwajcaria z przyczepą, przedszkolakiem i niemowlakiem

Przełęcz Grimsel Szwajcaria opinie atrakcje

To, że podróżowanie z przyczepą jest frajdą dla dzieciaka, sprawdziliśmy już 2 lata temu w Rumunii. Tym razem stanęliśmy przed nowym wyzwaniem.To były pierwsze wakacje naszej młodszej córy, stąd musieliśmy być elastyczni jeżeli chodzi o środek transportu, czas dojazdu i noclegi. Żeby móc pogodzić te kwestie, jadąc w sezonie wakacyjnym, postanowilismy postawić po raz kolejny na wakacje z przyczepą. Starsza córka nie mogła się doczekać campingowania i spania w przyczepie, młodsza jeszcze nie bardzo zdawała sobie sprawę z tego co się dzieje, ale śmiało możemy stwierdzić, że polubiła nasz dom na kółkach.

Na wyprawę z przyczepą wybraliśmy Szwajcarię, super campingi, dobre drogi i bliskość powrotu do Polski w razie czego, poza tym od dawna była na naszej liście "do odwiedzenia". Nie mając jeszcze doświadczenia w podróżowaniu z dwójką dzieciaków na takich odległościach, trudno było nam przewidzieć, jak i gdzie po drodze będziemy nocować, przyczepa dawała nam elastyczność, że gdzie dojedziemy, tam się rozbijemy. Docelowe miejsca w Szwajcarii, które chcieliśmy zobaczyć, mieliśmy zaplanowane wcześniej, ale plany ulegały mniejszym i większym modyfikacjom.

atrakcje dla dzieci Szwajcaria

Szwajcaria z dziećmi – czy musi być drogo?

Na pewno biorąc pod uwagę podróż z małymi dziećmi, w tym jednym bardzo małym, podróż z przyczepą dawała nam nie tylko dach nad głową w razie niepogody, wygodę w organizowaniu się z dziećmi, ale też oszczędność  finansową na noclegach oraz na jedzeniu w kraju tak kosztownym, jakim jest Szwajcaria. Pożyczenie przyczepy też może być tańsze niż się wydaje, zwłaszcza gdy macie czas na poszukiwania okazji, a wybór campingu również determinuje cenę. Dodatkowo przyczepa  daje możliwość zabrania masy akcesoriów dziecięcych oraz produktów żywnościowych, bo przestrzeń bagażowa niemal nieograniczona!

rodzinne atrakcje Szwajcaria

Tranzytem przez Austrię

W Austrii zatrzymywaliśmy się w obie strony, podzieliliśmy trasę na mniejsze odcinki. Jazda z dzieciakami w dzień była wymagająca i zdecydowanie wolniej ubywało kilometrów. Za to w nocy można nadrobić trasę znacznie szybciej – przynajmniej  w naszym przypadku, gdy obie królewny  smacznie spały:)

W Austrii odwiedziliśmy Wąwóz Lichtenstein, najwyższe w Europie Wodospady Krimml w Wysokich Taurach, trasę górską Gerlos Alpenstrasse oraz plażowaliśmy nad Zell am See. Zdecydowanie polecamy campingi Sonnenterrasen w St.Veit oraz See Camp w Zell am See.

Jadąc w stronę szwajcarskiej granicy, auta podróżujące z przyczepą muszą wybrać odcinek płatny przez 15 km Alberg Tunel. Tunel ten jest nieczynny w nocy, dlatego też polecamy wziąć to pod uwagę, planując trasę. Unikniecie takiej niespodzianki, jaką my mieliśmy, gdy planowaliśmy całonocną podróż przez Austrię, a zostaliśmy "zmuszeni" do noclegu na dziko z powodu nieprzejezdnego tunelu w godzinach nocnych.

wczasy z dzieckiem Austria opinie

Zeller See Austria atrakcje dla dzieci

Szwajcaria

Postawiliśmy na dwa regiony Szwajcarii, Berneński Oberland i Valais. Nie planowaliśmy ambitnej objazdówki, bo rozkładanie obozowiska takiego jak nasze każdego dnia jest uciążliwe i czasochłonne, a to przecież mają być dla wszystkich wakacje. Kilka zmian noclegów w ciągu 2 tygodni nam wystarczyło, a  wybraliśmy bazy wypadowe takie, żeby było wiele atrakcji w okolicy i można było do nich dojechać samochodem "na lekko".

Szwajcaria wakacje z dziećmi na kempingu opinie

rodzinne wczasy Szwajcaria opinie

Berneński Oberland polecamy wszystkim, którzy chcą połączyć wypoczynek nad jeziorem z górskimi wycieczkami. Zatrzymując się tam, macie wszystko w pigułce. Atrakcji dla dzieci na pęczki, trasy górskie o różnym stopniu trudności, kolejki, wodospady, doliny i  jeziora do uprawiania sportów wodnych lub plażowania.

Camping Manor Farm w Interlaken jest idealny dla rodzin z dziećmi, ma świetną infrastrukturę, to także jedyny camping posiadający zejście do jeziora. Polecamy gorąco to miejsce, dzieciaki po wyczerpujących wycieczkach na pewno z chęcią skorzystają z plaży na terenie campingu. Nasza mała uwielbiała przesiadywać na brzegu bez względu na pogodę. Dodatkowo mieszkańcy campingu mają tańsze wejścia do różnych atrakcji, mogą korzystać ze zniżek na kolejki, a także z darmowego promu i shuttle bus do centrum i do dworca kolejowego.

Warto zatrzymać się nad jeziorami Thunersee lub Brienzersee i robić wycieczki po okolicy w region Jungfrau. Kilka dni, które spędziliśmy w Interlaken to przede wszystkim czas dla rodziny, campingowanie, wylegiwanie na plaży, grillowanie oraz wycieczki. W tym oczywiście obowiązkowe góry z widokiem na Jungfrau i Eiger, które królują nad całą doliną.

Spośród wielu możliwych wypraw i tras górskich, biorąc pod uwagę nasze możliwości z maluchami, wybraliśmy dwie: sentymentalną podróż zabytkową kolejką na Schynige Platte oraz podróż na przełęcz Kleine Scheidegg ze spektakularnymi widokami.

Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak Szwajcarzy przygotowani są na podróżowanie z wózkami, dostosowując środki komunikacji oraz nawet trasy górskie. Synchronizacja środków komunikacji nie pozwalała nam czekać na przesiadki, powodując, że nawet całodzienna wyprawa nie była uciążliwa.

Na Schynige Platte polecamy z dziećmi  krótki, ale bardzo widokowy trekking po plateau oraz odwiedziny w ogrodzie botanicznym. Stąd rozpościera się najpiękniejsza panorama Jungfrau, Monch i Eiger.

rodzinne atrakcje Schynige Platte

Szwajcaria atrakcje dla dzieci Schynige Platte

rodzinne atrakcje Szwajcaria

Berneński Oberland rodzinne atrakcje Szwajcaria

atrakcje dla dzieci Berneński Oberland opinie

atrakcje dla dzieci Szwajcaria

Kleine Sheidegg jest wielką stacją przesiadkową i centrum turystycznym pod samiuśką północną ścianą Eigeru. Stąd można wyruszyć na Jungfraujoch – najwyższą przełęcz w Europie, na którą dojeżdża pociąg! Wyprawa nie jest tania, jednak bardzo popularna i bilety radzimy kupować z wyprzedzeniem. My się nie skusiliśmy, ze względu na wysokość n.p.m., ale za to spacerowaliśmy po Eigertrail, wylegiwaliśmy na alpejskich łąkach i moczyliśmy stopy w lodowcowej wodzie! Sama jazda koleją zębatą na przełęcz Kleine Sheidegg jest niezapomnianą atrakcją.

Szwajcaria wczasy z dziećmi opinie atrakcje

Eigertrail rodzinna wycieczka z dzieckiem opinie

Szwajcaria wakacje z dzieckiem opinie

Berneński Oberland wczasy z dzieckiem opinie

atrakcje dla dzieci Szwajcaria

szwajcaria-rodzinne-wakacje-opinie co zobaczyć

Przełęcz Jungfraujoch Szwajcaria opinie atrakcje

Zwiedzilismy doliny Grindelwald i Lauterbrunnen oraz  wydrążone wewnątrz góry Wodospady Trummelbach (wstęp tylko z dziećmi powyżej 3 lat).

dolina Grindelwald Szwajcaria z dziećmi co zwiedzić lato

rodzinne atrakcje Szwajcaria

atrakcje dla dzieci Berneński Oberland wodospady

W drodze do Valais obowiązkowym punktem jest przepiękna górska przełęcz Grimsel. Duża ilość szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności w okolicy zachęca, żeby zostać tu na dłużej.

wczasy z dzieckiem Szwajcaria opinie

Przełęcz Grimsel Szwajcaria opinie atrakcje

Valasi Szwajcaria rodzinne atrakcje

W Valais 3 dni spędziliśmy w dolinie Saastal. W wiosce Saas Grund zadomowiliśmy się na campingu Am Kapellenweg. Warto wspomnieć, że dla turystów nocujących minimum 2 noce na terenie doliny gmina wydaje karty CitizenPass, które uprawniają do korzystania z darmowych kolejek i transportu w całej dolinie (z wyjątkiem Alpine Metro)! Jest co robić – zdecydowanie można tu zostać dłużej niż 2 dni :)

Odwiedziliśmy dwie fantastyczne górskie wioski Saas Fee oraz w sąsiedniej dolinie słynne Zermatt. Obie bez możliwości wjazdu samochodem. Do Zermatt kursuje kolejka co 20 minut z terminalu parkingowego w Tasch. Do Saas Fee terminal parkingowy i dworzec autobusowy jest w jednym miejscu i stamtąd już piechotą można spacerować po wiosce. Obie miejscowości mają przepiękne położenie w otoczeniu szczytów ok. 4000 m, ale Saas Fee spodobało nam się bardziej, bo było zdecydowanie mniej komercyjne i zatłoczone niż Zermatt.

Zermatt wczasy z dzieckiem opinie atrakcje

wczasy z dzieckiem Saastal Szwajcaria opinie

atrakcje dla dzieci Valais Szwajcaria

Saas Fee wczasy z dzieckiem Szwajcaria opinie

Jak się przygotować na camping z niemowlakiem?

Przede wszystkim taki sposób spędzania wakacji trzeba lubić. Obojętne, ile lat mają dzieci, zawsze trzeba organizować swoje obozowisko, przygotowywać posiłki, myć naczynia po posiłkach, dokonywać doraźnych napraw w przyczepie, ale ma to swój urok :) ...z maluchem dochodzi tylko jeszcze organizacja miejsca do spania i przebierania – co spokojnie mamy zabezpieczone w postaci przyczepy, którą w chłodne noce lub przed kąpielą możemy dogrzać (warto mieć farelkę). Na pewno trzeba zaopatrzyć się w zestaw lekarstw pierwszej potrzeby. Polecamy pamiętać o leżaczku-bujaczku, wózku, który pełni rolę łóżeczka, parasola od słońca i dmuchanej wanience. Poza tym wszystko to, co  i tak zabralibyście na jakikolwiek wyjazd. Pomimo, że bagaży dla malucha jest najwięcej, najmniej potrzebuje do szczęścia – świeże powietrze i bliskość rodziców wystarczą:)

Powodzenia!

Ania i ekipa Nie Usiedzę w Miejscu