Szlak Lwa Heweliona Gdańsk

Lew Hewelion Szlak turystyczny Gdańsk opinie

Kolejny ciekawy sposób, by zwiedzać Gdańsk. Powinien przypaść do gustu zwłaszcza najmłodszym, którzy na pewno pokochają sympatycznego lwa Heweliona.

Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku

Gdańsk atrakcje dla dzieci rodzinne 2023

Nowy szlak turystyczny w Gdańsku to doskonała propozycja dla dzieci i ich rodziców. Poszukując małych figurek lwa z brązu, można jednocześnie poznawać miasto. Zostały one umieszczone w charakterystycznych punktach, obok ważnych zabytków i atrakcji turystycznych. Są dziełem gdańskiego artysty Tomasza Radziewicza. Szlak to inicjatywa Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

zwiedzanie z dziećmi Gdańsk atrakcje

Imię lwa Heweliona wzięło się od nazwiska słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz od angielskiego słowa „lion” oznaczającego właśnie lwa. Zwierzę to jest obecne w herbie miasta i stało się jego symbolem. Figurki znajdują się przy ZOO, Stadionie Energa Gdańsk, molo w Brzeźnie, na wyspie Ołowiance, na Długim Pobrzeżu, przy Wielkim Młynie, Centrum Hewelianum, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Porcie Lotniczym Gdańsk czy Centrum Informacji Turystycznej.

Pobierz bezpłatną aplikację: Android ; App store

Lwa można zobaczyć w różnych pozach i z przedmiotami nawiązującymi do tych miejsc. Lew przy stadionie trzyma buty piłkarskie i kawałek bursztynu (stadion nazywany jest bursztynowym ze względu na charakterystyczną elewację), ten w ZOO ma plecak i szykuje się na wycieczkę, przy lotnisku wzbija się w powietrze w czapce-pilotce, przy Centrum Hewelianum dokonuje pomiarów za pomocą przyrządów astronomicznych, a na Ołowiance w stroju marynarza i z wiosłem szykuje się do rejsu. Warto samemu odkryć wszystkie wcielenia Heweliona.

Sprawdź: 21 najlepszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku

Gdańsk rodzinny szlak turystyczny atrakcje

Szlak najlepiej zwiedzać, korzystając z bezpłatnej aplikacji iLeo (dostępnej dla systemów Android i IOS). Kiedy się ją zainstaluje i włączy Bluetooth, należy zbliżyć urządzenie mobilne do którejś z figurek, a wówczas pojawi się komunikat tekstowy i plik audio, który zawiera opowieść Heweliona o danym miejscu. Przekazuje on informacje w ciekawy i łatwy do przyswojenia dla najmłodszych sposób. Organizowane są też specjalne gry miejskie po szlaku.

atrakcje dla dzieci Gdańsk Lew Hewelion