Sypialnia dziecięca w stylu Montessori – jak powinna wyglądać?

sypialnia-dziecieca-w-stylu-montessori-jak-powinna-wygladac

Pedagogika Montessori cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród nauczycieli, lecz także wśród rodziców. Teorię przenosimy na grunt domowy, aranżując pokój dziecka zgodnie z zasadami Montessori. Jakie rozwiązania wybrać do sypialni dziecięcej urządzanej w tym stylu?

Bezpieczeństwo i minimalizm

Podstawową zasadą pedagogiki Montessori jest minimalizm. Zbyt duża liczba przedmiotów, kolorów czy – ogólnie rzecz ujmując – bodźców, nie jest mile widziana. Bardzo istotne jest ponadto bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego też w pokoju nie mogą znajdować się elementy szklane czy meble z ostrymi końcami. Warto postawić na drewniane mebelki dobrze przystosowane do wzrostu dziecka. Na początek możemy też wybrać regały z otwieranymi szufladkami, do których będziemy wkładać zabawki czy ubranka. Dziecko powinno mieć do nich swobodny dostęp. Minimalizm przejawia się też w kolorystyce – w sypialni Montessori królują odcienie szarości, bieli czy beżu. Możemy delikatnie przełamać je nieco weselszymi kolorami, ale pamiętajmy, by nie było ich zbyt wiele. Dobrym wyborem na podłogę będą dywany lub maty, które zapewnią odpowiednią izolację termiczną, jednocześnie zapobiegając ubytkom ciepła.

bezpieczenstwo-i-minimalizm

Jakie łóżeczko wybrać do sypialni Montessori?

W wielu pokojach urządzonych w stylu Montessori dzieci w ogóle nie mają do dyspozycji własnych łóżek. Spanie na samym materacu to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci. W obawie przed tym, że ich pociechy spadną z wysokiego łóżka, decydują się położyć na podłodze wygodny materac. Należy jednak pamiętać, że musi on być odpowiednio przystosowany do tego, aby chronić dziecko przed ewentualnymi konsekwencjami spania na ziemi. Powinien mieć właściwą grubość, by zapewnić właściwą izolację. Musi być też dobrze dobrany do wieku maluszka i potrzeb jego kręgosłupa. Wysokiej jakości materace można zakupić w sklepie internetowym Senna Materace. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, która proponuje wysokiej klasy materace zarówno dla dorosłych, jak i właśnie dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na łóżeczko do dziecięcej sypialni, to wybierzmy model niski, w którym dziecko nie będzie się bało spać. Ewentualne upadki nie będą też bardzo bolesne ani groźne. Tutaj również bardzo istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru materaca – modele o wymiarach 100 x 200 cm znaleźć można tutaj: https://sennamaterace.pl/114-materace-100x200. Pamiętajmy, że dla dziecka do około 2. roku życia najlepszym rozwiązaniem jest spanie w łóżeczku niemowlęcym, o ile oczywiście pociecha z niego nie wyrosła. Dopiero później można pomyśleć albo o materacu, albo o wygodnym łóżku.

Podział sypialni na strefy – jak to zrobić?

Pedagogika Montessori zakłada, że przestrzeń dla dziecka powinna być uporządkowana. Nie chodzi wyłącznie o regularne sprzątanie zabawek czy ubrań, lecz przede wszystkim o wyznaczenie w pokoju pewnych kącików tematycznych.
  1. Pierwszą strefą jest ta, w której dziecko może swobodnie się bawić. To tam powinny znajdować się półki z zabawkami i innymi akcesoriami.
  2. Druga strefa to miejsce przeznaczone do spania. Nie powinno być w niej nic poza łóżeczkiem lub materacem, tak aby nie zakłócać spokojnego snu pociechy.
  3. Trzecia strefa to kącik czytelniczy. Czytanie to bardzo ważna aktywność, która rozwija wyobraźnię i uczy empatii. Niemniej jednak do czytania trzeba mieć odpowiednie warunki – w kąciku czytelniczym powinna znajdować się wygodny puf oraz regał z książeczkami, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp.
  4. Ostatnia, czwarta strefa to ta, w której dziecko może odpocząć. Niektórzy celowo z niej rezygnują, jeśli nie mają w pokoju zbyt wiele miejsca do dyspozycji. Rzeczywiście, strefą odpoczynku może być po prostu łóżeczko lub materac, możemy jednak również urządzić kącik z poduszkami, kocykiem i miękkim dywanem, w którym maluch będzie mógł na przykład posłuchać bajeczki czy udać się na popołudniową, krótką drzemkę.

O czym pamiętać, urządzając sypialnię w stylu Montessori?

Pokój dziecięcy w stylu Montessori to miejsce pozbawione zbędnych dekoracji. Ważne, aby znalazły się w nim tylko te użyteczne, co pozwoli oczyścić przestrzeń. Każdy dodatkowy element będzie dla dziecka kolejnym bodźcem, a ich liczbę warto minimalizować. W pokoju Montessori dekoracjami mogą być wykonane przez dzieci prace plastyczne. Warto też postawić na dekoracje DIY, które można stworzyć „z niczego”. Pokój Montessori „rośnie” razem z dzieckiem, dlatego w miarę rozwoju malucha trzeba będzie dobrać inne meble oraz łóżko dopasowane do jego wieku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *