Paszport tymczasowy od ręki? Również dla dziecka!

Paszport tymczasowy na wakacje od ręki również dla dziecka opinie dzieckowpodróży

Wypadł Ci nieplanowany lot za granicę z powodów zdrowotnych? A może zapomniałeś sprawdzić datę ważności paszportu dziecka i na kilka dni przed wylotem okazuje się, że jest on już nieważny i martwisz się, że będzie trzeba odwołać wakacje?  Na szczęście ten problem da się rozwiązać w bardzo łatwy sposób! Sprawdź, jak i gdzie wyrobisz paszport tymczasowy – nawet w 15 minut!

Paszport tymczasowy – po co i dla kogo?

Jakiś czas temu w hali na Lotnisku Chopina w Warszawie powstał specjalny punkt umożliwiający podróżnym szybkie wyrobienie dowodu tymczasowego. To pierwszy tego typu punkt w Europie, więc naprawdę mamy się czym pochwalić! Wszelkie formalności nie zajmują wiele czasu, a mogą okazać się prawdziwym wybawieniem w sytuacji, kiedy zgubimy paszport czy po prostu zapomnimy zabrać z domu.

Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że wydany na warszawskim lotnisku paszport tymczasowy ważny jest maksymalnie 365 dni od daty jego wydania.  Co istotne – ten paszport tymczasowy nie posiada kopii naszych odcisków palców, w efekcie czego może nie być honorowany przez niektóre kraje – o czym warto upewnić się przed wylotem. Najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi, które nie honorują paszportów tymczasowych są: Maroko, Sri Lanka, Oman, Indie, Kenia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jednak paszport tymczasowy bez problemu wystarczy nam, aby wybrać się do Egiptu, Meksyku czy na Mauritius.

Jak wyrobić paszport tymczasowy dla dziecka ile kosztuje czas oczekiwania

Tymczasowy paszport dla dziecka na wakacje

Na Lotnisku Chopina w Warszawie istnieje również możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego dla dziecka. Co niezwykle istotne – dziecko musi być już zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego i bezwzględnie musi posiadać swój numer PESEL. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że nawet do wyrobienia tymczasowego paszportu dla dziecka niezbędna jest zgoda obu rodziców / opiekunów prawnych.

Paszport tymczasowy co to na wakacje od ręki również dla dziecka jak wyrobić

Paszport tymczasowy dla dziecka lub siebie od ręki – jak wyrobić?

Co zrobić, aby uzyskać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina? Zasady są niezwykle proste:

  • Przede wszystkim potrzebujesz swojego biletu lotniczego, bez niego nie otrzymasz paszportu.
  • Potrzebny będzie  także Twój dokument ze zdjęciem i numerem pesel, na przykład ważny dowód osobisty.
  • Przygotuj się również na opłatę w wysokości 30 PLN, którą pokryć możesz jedynie kartą płatniczą (jeśli nie masz przy sobie gotówki -terminal płatniczy znajduje się w punkcie paszportowym).
  • Niezbędne będzie także zdjęcie do paszportu,  nie starsze niż 6 miesięcy (może je także wykonać urzędnik w punkcie paszportowym).
  • Na wydanie paszportu tymczasowego poczekać około 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *