Spływy Krutynią – kajakiem lub mazurską łodzią

atrakcje dla dzieci Mazury

Wschód Polski to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych rejonów w całym kraju. Na znanych z dziewiczej przyrody Mazurach znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Spływ Krutynią może być jednym z najciekawszych sposobów na wspólne spędzenie czasu w rodzinnym gronie! Koniecznie sprawdźcie nasz artykuł traktujący o tej kwestii!

Krutynia to naprawdę piękna i malownicza rzeka przepływająca przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Krutynia oznacza „rzekę wartką i krętą”, ale rodzice z dziećmi nie muszą się jej obawiać. Wprawdzie jest tu faktycznie sporo efektownych zakoli, lecz nurt rzeki nie jest zbyt silny, przez co świetnie więc nadaje się do rodzinnych spływów łodzią lub kajakami. Warto też wiedzieć o tym, że od rzeki swoją nazwę wzięła także wypoczynkowa miejscowość Krutyń, położona w leśnym zaciszu, jakby zagubiona w czasie. Zobaczymy w niej uroczą, rzadko już dziś spotykaną drewnianą zabudowę - to trzeba ujrzeć na własne oczy!

Spływy Krutynia

Spływy Krutynią - kajakiem i łódką

Łączna długość rzeki Krutynia to około 100 km. Szlak Krutyni zaczyna się na Jeziorze Warpuńskim, a kończy na jeziorze Bełdany, które łączy się z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Po drodze przepływa jeszcze przez kilkanaście innych jezior. Podczas wycieczki dzika przyroda znajduje się na wyciągnięcie ręki, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć bobry i nadgryzione przez nie drzewa, czaple, nurogęsi, bociany, łabędzie, łosie, wydry czy rysie. Mieszczą się tu także siedliska rzadko spotykanych roślin, jak storczyki czy lilia złotogłowa. Niezwykłą osobliwością są też pływające wyspy. Tras spływów do wyboru mamy bez liku - wedle życzenia, możemy wybrać się na krótką, godzinną wycieczkę, jak również na całodniową eskapadę gdzie naprawdę się zmęczycie! Jest też możliwość zorganizowania weekendowych czy kilkudniowych spływów, z noclegami po drodze, ogniskiem i innymi atrakcjami. Na szlaku Krutyni działają dwie stanice wodne PTTK (w Krutyniu i Sorkwitach) i trzech operatorów obsługujących spływy. Popłynąć można zarówno kajakiem, jak i łódką.

Spływy Kajakowe Mazury

Ceny biletów spływu Krutynią

Ceny każdego spływu zależne są od wybranej opcji spływu, długości wycieczki i organizatora. Należy tez pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach, mogą one też być ustalane indywidualnie. Właśnie dlatego, zalecamy skontaktowanie się z każdym z nich, celem ustalenia konkretnego terminu i potwierdzenia stawki za spływ.

Przykładowi operatorzy spływów na Krutyni:

„Perkun” Krutyń 11-710 Piecki tel./fax.: (89) 742 14 30 tel. 0 600 427 868

Stanica Wodna PTTK Krutyń Krutyń 15; 11-710 Piecki tel./fax.: (89) 742 12 93 kom. 604 512 213

Stanica Wodna PTTK Sorkwity ul. Zamkowa 13 11-731 Sorkwity tel./fax. :(89) 742 81 24 tel. kom. 606 627 503 tel. 89 527 40 59

Sprawdźcie też film o zaletach rzeki Krutynia poniżej!

https://youtu.be/7EKMBNkH-ng