Spira – Frankfurt – Koblencja

Wycieczkę zaczynamy od Sea Life Speyer w miejscowości Spira. Niezbyt duże oceanarium, lecz ciekawe zrobione akwaria (zdj.1) robią wrażenie. Można podziwiać różne gatunki ryb. Synek był bardzo zaciekawiony małymi rekinami (zdj.3). Bilety można zakupić w kasie, osoba dorosła bilet ok.16 euro-jedno dziecko do lat 14 gratis. Można też zakupić bilety przez internet-wtedy bilety są tańsze o 30 procent.
Adres: Sea Life Speyer, Im Hafenbecken 5, 67346 Speyer.

W tej samej miejscowości znajduje się Technik-Museum. Super miejsce, można podziwiać ponad 2000 eksponatów w różnych rozmiarach, które są ulokowane na ogromnej przestrzeni w środku oraz na zewnątrz budynku. Do obejrzenia są samoloty, śmigłowce, łodzie, stare samochody a nawet pojazdy maszynowe. Do niektórych eksponatów można wejść (zdj.7), na zewnątrz można wejść do łodzi, na śmigło samolotu (zdj.8) czy obejrzeć wnętrza samolotów, łodzi itd. Rewelacyjne muzeum, polecam gdyż naprawdę warte obejrzenia. W muzeum znajduje się także za dodatkową opłatą nietypowe kino Imax Dome-filmy są wyświetlane na bardzo dużej kopule. Bilety do kupienia w kasie, w pobliżu znajduje się parking.
Adres: Am Technik Museum 1, 67346 Speyer.

Po zwiedzeniu oceanarium i muzeum jedziemy ponad 100 km do Frankfurtu nad Menem do dużego ogrodu botanicznego Palmengarten. Na powierzchni ponad 22 ha podziwialiśmy zbiory palm (zdj.10), orchidei, tropikarium, kaktusy. Można godzinami podziwiać wystawy roślin z różnych zakątków świata. W Palmengarten są również stawy, w których można zobaczyć kaczki, żółwie oraz ryby (zdj.13-14). Dla dzieci są dostępne dwa place zabaw. Można także wypocząć na licznych ławeczkach. Bilety do palmiarni ok.7 euro.
Adres: Siessmayestrabe 61, 60323 Frankfurt am Main.

Kolejna wycieczka to Koblencja. Zaczynamy od wizyty na zamku Stolzenfels (zdj.16). Po wykupieniu biletów czekamy na przewodnika, który oprowadza grupę z określoną ilością osób. Zwiedzamy wnętrze zamku, następnie można już indywidualnie obejść zamek na zewnątrz. Widoki wspaniałe, dawniej zamek był warowny, który został przekształcony w pałac. Po zwiedzeniu zamku ruszamy zwiedzić ogromny pomnik Deustches Eck (zdj.20), który znajduje się u zbiegu dwóch rzek Mozeli oraz Renu. Bilety na zamek 5 euro, dzieci 3 euro.
Adres zamku: Schlossweg 11, 56075 Koblenz.
Adres, gdzie znajduje się pomnik: Konrad-Adenauer-Ufer, 56068 Koblenz.

Zgłoszenie nadesłała: Ilona Kowalczyk