Bensheim – Mannheim – Heidelberg – Mainz

Zwiedzanie zaczynamy od Zamku Auerbach w miejscowości Bensheim (Hesja). Droga do zamku nie należy do łatwych – wąska z licznymi zakrętami, cały czas pod górkę. Po dotarciu na parking idziemy dalej leśną drogą aż docieramy do zamku. Po pokonaniu licznych schodków podziwiamy malownicze widoki.
Adres zamku: Ausserhalb 2, 64625 Bensheim.

Po zwiedzeniu zamku jedziemy 30 km do miejscowości Mannheim z zamiarem zwiedzenia pięknego parku krajobrazowego – Luisenpark. Park jest ogromny – trzeba dużo czasu, aby zobaczyć każdy zakątek. W parku jest mnóstwo odmian kwiatów, liczne gatunki drzew i krzewów, hala tropikalna, fontanny, podwodny świat, zwierzęta (zdj.5), szachy (zdj. 6), Ogród Chiński (zdj.8-9), place zabaw dla dzieci. Bardzo ładny park, jest co podziwiać, można także odpocząć na licznych ławeczkach, czy leżakach obserwując przyrodę.Przydatne informacje: bilety do parku są płatne w kasie po wejściu na teren parku. Dzieci do lat 6 gratis, natomiast osoby dorosłe ok. 8 euro, są też możliwe bilety grupowe. Adres parku: Luisenpark Mannheim, Theodor Heuss Anlage 2, 68165 Mannheim.

Luisenpark zaliczony więc kolej na oddalony o 19 km Heidelberg. Piękne miasto nad rzeką Neckar. Na początku stoi Heidelberger Liebesstein (kamień miłości) gdzie zakochani zostawili już sporą ilość kłódek (zdj.10). Maszerujemy mostem (Alte Brucke)  (zdj.11) gdzie docieramy do Starego Miasta ( Alstadt). Po drodze mijamy Kościół św. Piotra ( Pieterskirche) (13zdj.). Idąc uliczkami napotykamy liczne kawiarenki oraz mnóstwo pamiątek do kupienia. Naszym celem są ruiny gotycko-renesansowego Zamku Heidelberger Schloss. Z zamku podziwiamy wspaniałe widoki na miasto, góry, rzekę (zdj.14). W zamku znajduje się Muzeum Aptekarstwa oraz największa beczka wina na świecie (zdj.15). Na zamku było bardzo dużo turystów z różnych krajów. Będąc w Heidelberg jest to obowiązkowy punkt do zwiedzenia (zdj.16). Adres zamku: Schlosshaf 1, 69117 Heidelberg. Ciężko znaleźć miejsce parkingowe, najlepiej szukać postoju wzdłuż rzeki Neckar w pobliżu mostu Alte Brucke.

Zmieniamy nieco kierunek- tym razem okolice Renu. Postanowiliśmy zwiedzić urokliwe miasto Moguncję (Mainz). Mijając liczne kamieniczki dotarliśmy do cudownej Katedry Świętych Marcina i Szczepana -niem. Der Hohe Dom zu Mainz (zdj.18-19). Katedra zachwyca bardzo ciekawą architekturą, warto poświęcić  trochę czasu aby zobaczyć katedrę w całości. Obok katedry liczne fontanny, ławeczki. Po pokonaniu sporej ilości drogi pieszo postanowiliśmy  odpocząć na ławeczkach podziwiając widoki Renu (zdj.20), synek z ciekawością obserwował statki i przy okazji można było coś przekąsić, gdyż w pobliżu znajduje się sporo budek z jedzeniem, lodami.
Adres katedry: Markt 10, 55116 Mainz.

Zgłoszenie nadesłała: Ilona Kowalczyk