Sanatorium dla dzieci – jak załatwić – zasady NFZ – czas oczekiwania

Wielu rodziców zastanawia się czy przysługuje im możliwość wysłania często chorującego dziecka do sanatorium. Szczególnie teraz – w okresie zimowym, kiedy pora na wyjazd nad morze do sanatorium jest najlepsza. Sprawdziliśmy, jakie dokumenty należy złożyć i komu przysługuje bezpłatny pobyt w sanatorium.

Sprawdź również:
Gdzie zimą nad morze?

Okazuje się, że wyjazd dziecka do sanatorium wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Niepełnoletni mogą być leczeni w szpitalu uzdrowiskowym, sanatorium uzdrowiskowym lub po prostu jedynie korzystać z oferowanych przez sanatorium zabiegów bez konieczności całodobowego pobytu. O rodzaju leczenia decyduje lekarz rodzinny, jednak bez względu na jego formę dzieciom wykonywane są minimum trzy zabiegi dziennie przez sześć dni w tygodniu.

Sanatorium dla dzieci – komu przysługuje?

Sanatorium przysługuje dzieciom, które ukończyły trzeci rok życia. Wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego mogą być choroby przewlekłe, takie jak choroby kardiologiczne, cukrzyca, astma, choroby reumatologiczne, otyłość, oraz choroby dolnych i górnych dróg oddechowych. O zasadności skierowania dziecka do sanatorium decyduje lekarz rodzinny.

Pobyt dziecka w sanatorium trwa 21 dni, w szpitalu uzdrowiskowym 27 dni, zaś leczenie ambulatoryjne trwa od 8 do 16 dni. Jeśli dzieci są w wieku szkolnym mogą bez problemu skorzystać z wyjazdu do sanatorium bez względu na porę roku, ponieważ mają zapewnione odpowiednie zajęcia lekcyjne. Z kolei młodzież ze szkół ponadpodstawowych może skorzystać z wyjazdu do sanatorium wyłącznie w okresie wolnym od nauki szkolnej.

Sanatorium dziecięce – z opiekunem?

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje pobyt dziecka w sanatorium uzdrowiskowym. Oznacza to, że dziecko ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, zabiegi i opiekę medyczną. Jeśli jednak uważamy, że dziecko jest nazbyt małe, aby samo przebywać w sanatorium, lub po prostu chcemy wybrać się tam razem z nim – musimy sami ponieść koszty naszego pobytu, jako opiekuna.  Stawki dla opiekunów wahają się od 1600 do 3600 zł za 21 dni (zakwaterowanie + wyżywienie).  Co istotne – obecnie NFZ nie zwraca kosztów dojazdu do sanatorium i kosztów powrotu do domu.

sanatorium nad morzem dla matki z dzieckiem z opiekunem koszty czas oczekiwania opinie zimą nad morze

Sanatorium na NFZ – zasady i dokumenty

Wbrew pozorom ta kwestia wcale nie jest skomplikowana i nie potrzebujemy wypełniać stosu dokumentów. Najistotniejszym dokumentem jest skierowanie dla dziecka, które wystawia jego lekarz rodzinny. Lekarz określa powody, dla którego wystawia dziecku skierowanie do sanatorium. Możemy też określić preferowane miejsce pobytu dziecka, przykładowo sanatorium w górach czy nad morzem.

Następnie skierowanie należy dostarczyć do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania wojewódzkiego oddziału NFZ – mogą zrobić to zarówno lekarz, jak i rodzice. W przypadku dzieci istotne są również aktualne wyniki badań krwi i moczu, oraz książeczka szczepień potwierdzająca zaszczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień.

Po dostarczeniu skierowania do oddziału NFZ pozostaje nam jedynie czekać na decyzję. Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia możemy sprawdzić, na jakim aktualnie etapie jest nasze skierowanie. Specjalista określa czy skierowanie dziecka do sanatorium może pomóc mu wrócić do zdrowia. W przypadku negatywnej weryfikacji – nie przysługuje nam możliwość odwołania. Z kolei, jeśli nasze dziecko zakwalifikuje się do leczenie sanatoryjne – zostaniemy o tym poinformowani nie później, niż na osiemnaście dni przed terminem podjęcia leczenia.

  • Aktualny czas oczekiwania na wyjazd do Sanatorium dla dziecka to w zależności od województwa od 2 tygodni (tak!) do 3 miesięcy

z dzieckiem do sanatorium zasady opinie nad morze jak załatwić

Jak widać załatwienie dziecku pobytu w sanatorium wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy odwiedzić lekarza rodzinnego i uzbroić się w cierpliwość.  Macie doświadczenie? Chcecie podzielić się opinią? Czekamy na komentarze!