Przyszłość podróżowania w dobie szczepionek na COVID-19

podrozowanie covid szczepionki wakacje urlopy 2
Nie będzie niespodzianką, to, gdy powiemy, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na podróżowanie, szczególnie jeżeli mówimy o wyjazdach zagranicznych. Postępujący jednak program szczepień w wielu krajach może być dla wielu z nas iskierką nadziei związaną z tym, że już niedługo wrócimy do normalności. Opinie dotyczące kwestii szczepień poróżniły społeczeństwo, jednak spora część z nas zastanawia się nad tym, jak szczepienia (lub ewentualne nie skorzystanie z nich) na COVID-19 wpłyną na podróżowanie. Zastanówmy się nad tym!

Podróżowanie w dobie pandemii może być nieco utrudnione i często wiąże się z ryzykiem nie możliwości wjechania na teren danego państwa. Powód takiej sytuacji jest prosty: każde państwo stosuje inne restrykcje, uzasadnione aktualną sytuacją epidemiologiczną, lecz to nie wszystko! Swoją rolę odgrywają tu też zmiany, z jakimi obostrzenia te ulegają zmianom, przez co trudno o konkretne planowanie swojej podróży. Nic więc dziwnego, że to w ewentualnych szczepieniach upatrujemy pewnego “uspokojenia” w branży turystycznej.

Szczepienia na COVID-19 – potencjalny problem?

Problemem może jednak okazać się to, że nie wszyscy chcą się zaszczepić, przez co w wypadku stworzenia zakazów wjazdu do danego kraju, spora część turystów będzie musiała obejść się smakiem. Inne głosy mówią jednak o tym, że odcięta przez długi czas od jakichkolwiek dochodów branża turystyczna nie będzie raczej chciała rezygnować z dochodów z turystyki od niezaszczepionych osób.

podrozowanie covid szczepionki wakacje urlopy 1

Przymusowe szczepienia na COVID-19 i ułatwianie podróżowania turystom, którzy się jemu poddali, tworzy jednak inny problem. Jest nim pewnego rodzaju dyskryminacja osób, które nie chcą się szczepić — niezależnie od tego, czy należą lub też nie należą do grup szczególnie wrażliwych na zagrożenia wynikające z działania koronawirusa SARS-CoV-2. Spora część opinii nie popiera “zamykania” możliwości przemieszczania się pomiędzy państwami i proponuje w przypadku grup niewrażliwych na zagrożenia wprowadzenie możliwości podróżowania z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

Przyszłość podróżowania w dobie COVID-19

Przyszłość podróżowania w dobie COVID-19 budzi wiele wątpliwości i niejasności. Obowiązkowe szczepienia budzą niemałe kontrowersje, jednak gdy zastanowimy się… to takie szczepienia istnieją od dawna! Jeżeli kiedykolwiek podróżowaliście do krajów Afryki czy też egzotycznych fragmentów Azji — na pewno spotkaliście się z koniecznością wykonania szczepień przeciw chorobom tropikalnym, lecz nie tylko! Nie możemy więc wykluczyć, że przy obecnej skali pandemii również szczepionka na COVID-19 dołączy do tego obowiązkowego grona. Sytuacja ta zakłada przede wszystkim powszechną dostępność tejże szczepionki, a dla branży turystycznej jest to najpoważniejsza szansa na powrót do “normalności”.

Loty międzynarodowe, a szczepienia na COVID-19

Kwestia obowiązkowych szczepień na COVID-19 pojawia się najczęściej przy okazji ruchu lotniczego, stanowiącego jeden z najpopularniejszych sposób podróżowania pomiędzy krajami całego świata. Tutaj także poruszana jest kwestia tego, czy szczepienia dla turystów powinny być wymogiem dla bezpiecznego podróżowania.

podrozowanie covid szczepionki wakacje urlopy

Ostatecznie, prawdopodobnie ostateczną decyzję dotyczącą otwierania i zamykania granic, czy też obowiązkowości samych szczepień będą podejmować rządy poszczególnych krajów. W Unii Europejskiej możemy jednak spodziewać się tego, że świadectwo mówiące o tym, że jesteśmy zaszczepieni na COVID-19 nie będzie obowiązkowe. Musimy jednak brać pod uwagę to, że granice europejskich krajów mogą być zamykane lub otwierane nawet podczas naszego pobytu, a wszystko zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Sami więc widzicie, że ciężko ocenić, jak wpłynie powszechnie wprowadzany program szczepień COVID-19 na turystykę — szczególnie w przypadku turystyki międzynarodowej. Możemy jedynie domyślać się i wnioskować po tym, co wiemy obecnie! Dajcie znać w komentarzach, jak wy widzicie przyszłość podróżowania w dobie pandemii!

Sprawdź też:

COVID-19 u dzieci – co warto wiedzieć?