Poprad – raj dla narciarzy

rodzinny wyjazd na narty Słowacja

Słowacka część Tatr Wysokich stwarza rewelacyjne warunki do uprawiania sportów zimowych. Liczne ośrodki narciarskie koncentrują się wokół największego w tym regionie miast – Popradu.

Niektórzy twierdzą, że z nadejściem zimy stolica Słowacji przenosi się z Bratysławy do Popradu. Trudno się temu dziwić, skoro Tatry Wysokie po słowackiej stronie oferują tak wyśmienite warunki narciarskie. Przystępne ceny, niewielka odległość i duża liczba atrakcji dodatkowych (w Popradzie działa ogromny kompleks basenów z wodą termalną AquaCity) powodują, że chętnie na narty z dziećmi przyjeżdżają tu także rodziny z Polski.

Czytaj więcej o parku wodnym AquaCity Poprad

W Popradzie i najbliższej okolicy funkcjonuje kilka ośrodków narciarskich oferujących różnorodne trasy, nowoczesne wyciągi i kolejki, a także sporo nietuzinkowych rozrywek. Rozciągnięte między górami miasto Wysokie Tatry zapewnia dostęp do kilku świetnie utrzymanych stoków i objęte jest wspólnym skipassem. Po całym regionie można poruszać się odjeżdżającymi z Popradu skibusami, a także kolejką elektryczną. Wiele osób zatrzymuje się w Popradzie, a na narty wyrusza do któregoś z popularnych pobliskich ośrodków, jak Tatrzańska Łomnica, Stary Smokovec czy Strbskie Pleso. Po powrocie ze stoku można wygrzać się w ciepłych wodach termalnych w AquaCity.

Tatry Słowacja gdzie na narty z dzieckiem opinie

Najbardziej znaną miejscowością narciarską na Słowacji jest prawdopodobnie Tatrzańska Łomnica. Tutaj też znajduje się najbardziej stroma i najwyżej położona trasa narciarska. Działają tu kolejki krzesełkowe i 15-osobowa gondola z podgrzewanymi siedzeniami. Są tu też trasy biegowe, lodowisko, szkółka narciarska z wydzieloną strefą dla dzieci i tor do snowtubingu. Największą atrakcją turystyczną jest jednak kolej linowa wjeżdżająca na Łomnicki Staw i na szczyt Łomnicę (2634 m n.p.m. – drugi co do wysokości szczyt Tatr), skąd widać piękną panoramę gór. Równie wiele oferuje miłośnikom narciarstwa Strbskie Pleso. Łącznie jest tu ponad 7 km tras zjazdowych, wszystkie sztucznie naśnieżane, oraz 16 km tras biegowych. Na snowboardzistów czeka snowpark. Dzieci mogą tu pojeździć na łyżwach i korzystać z usług szkółki narciarskiej. Znajdują się tu też 2 skocznie. Kolejnym uznanym ośrodkiem sportów zimowych w tym rejonie jest Stary Smokovec, który posiada najwięcej atrakcji dla rodzin z dziećmi. A to przede wszystkim za sprawą szczytu Hrebieniok, nazywanego czasem „słowacką Gubałówką”.

z dzieckiem na narty Poprad Słowacja opinie

Można wjechać na niego kolejką terenowo-linową ze Starego Smokovca, a na górze znajduje się spory kompleks turystyczny ze SnowFunParkiem oraz torem do zjazdu na sankach o długości aż 2,6 km, prowadzącym na sam dół, do miejscowości. Na Hrebienioku rozpoczynają się trasy zjazdowe – 2 trudniejsze (Horna Luka) i 2 proste, dla początkujących (Dolna Luka). Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Co ciekawe, kupując kilkudniowy skipass obejmujący stoki w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokovcu i Strbskim Plesie, można jeden dzień użytkowania wymienić na pobyt w AquaCity w Popradzie.

Sprawdź również: Gdzie nocować - Tatry Słowacja