Narty z dzieckiem niekoniecznie w górach – Pomorze i Mazury idealne na rodzinne ferie zimowe!

Już przynajmniej od paru lat zimowe szaleństwa przestały się kojarzyć Polakom wyłącznie z górami. Nie trzeba już jeździć na drugi koniec kraju, aby poszusować na nartach w komfortowych warunkach. Dzięki pagórkowatemu ukształtowaniu terenu, zarówno na Pomorzu, jak i na Mazurach czy Suwalszczyźnie znajdziemy doskonale utrzymane stoki, gotowe również na przyjęcie dzieci.

Gorąco polecamy trasę rodzinną - Muzeum Zamkowe w Malborku

Sporty zimowe w naszym kraju tradycyjnie były utożsamiane z górami, ale od pewnego czasu świetną infrastrukturę zaczęto tworzyć również w innych regionach. Co ważne, stoki w północnej części kraju są łagodniejsze od tych na południu, przez co idealnie nadają się na stawianie pierwszych kroków na nartach czy snowboardzie. Poza tym łatwiej też uniknąć długich kolejek do wyciągów i tłoku na trasie. A na malowniczych Kaszubach czy Mazurach czeka na nas piękna przyroda i mnóstwo rodzinnych atrakcji.

Stoki narciarskie na Pomorzu

Okazuje się, że na wybrzeżu da się znaleźć warunki idealne do zimowego szusowania. W najbardziej popularnym nadmorskim kurorcie – Sopocie – można również pojeździć na nartach. W pewnym miejscu na stoku widać nawet morze! Tego na pewno nie doświadczycie decydując się na wyjazd na południe. Na zboczu Łysej Góry możemy korzystać z trasy długości 300 m i wyciągu orczykowego. Stok posiada oświetlenie i jest sztucznie naśnieżany. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark. Jest tu wypożyczalnia sprzętu sportowego i szkółka narciarska. Przy kompleksie położonym niedaleko centrum miasta znajduje się też tradycyjna karczma Sabat. A przy tym wszystkim możemy cieszyć się jeszcze rozlicznymi atrakcjami Sopotu i Trójmiasta. Przenosząc się nieco dalej, na słynące z wspaniałych widoków Kaszuby, warto odwiedzić okolicę najwyższego na Pomorzu wzniesienia – Wieżycy. Tutaj znajdują się aż dwa ośrodki narciarskie. Pierwszy z nich – Koszałkowo, to największy tego typu kompleks na Pomorzu, z 4 wyciągami orczykowymi, 2 wyciągami przeznaczonymi specjalnie dla początkujących (w tym jeden w ramach przedszkola narciarskiego z trasą dziecięcą) i 2 wyciągami do uwielbianego przez maluchy snowtubbingu. Jest tu także karuzela śnieżna, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska i rozległe zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Drugi ośrodek w pobliżu to Kotlinka, gdzie można skorzystać z dużego wyciągu orczykowego przy trasie długości 320 m, małego orczyka przy trasie długości 100 m oraz snowparku. Na miejscu działa wypożyczalnia, szkoła narciarska i karczma. W okolicy Szymbarku i Wieżycy znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych, które mogą przypaść do gustu naszym pociechom. Świetnym przykładem jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie znajduje się m.in. słynny dom do góry nogami. Warto tez wspomnieć o ośrodku „Zielona Brama” w Przywidzu, w którym działa najdłuższy na Pomorzu wyciąg długości 600 m. Oprócz tego jest tu jeszcze wyciąg baby lift dla dzieci, snowtubing, oraz trasa biegowa. W ramach ośrodka funkcjonuje dobrze przygotowana infrastruktura, jest tu nawet stadnina koni z krytą ujeżdżalnią.

Stok Narciarski Łysa Góra Sopot

81-881 Sopot (dojazd od ul. Żeromskiego i Herberta) tel. 58 555 78 25

Ośrodek Narciarski Koszałkowo Wieżyca

83-315 Szymbark, tel. 58 684 38 16

koszałkowo wieżyca stok narciarski dla dzieci

Stacja Narciarska Kotlinka

ul. Górska 3 83-315 Szymbark tel. 58 684 3907

kotlinka-wiezyca-szymbark-rodzinne-narty

Ośrodek narciarski „Zielona Brama”

ul. Gdańska 26 83-047 Przywidz tel: 58 682 51 55

przywidz-narty-z-dzieckiem-na-pomorzu

Ośrodek Narciarski Trzepowo

Mestwina Trzepowo 83-047 Przywidz, tel. 48 606 657 660

trzepowo-pomorskie-na-narty-z-dziecmi

Wyciąg Narciarski Amalka

83-320 Sulęczyno tel.: 58 684 48 85

narty-amalka-Kaszuby-z-dzieckiem

Stoki Narciarskie na Mazurach i Suwalszczyźnie

Podobnie jak Pomorze, Mazury to region bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Większość z nich wprawdzie przyjeżdża tu latem, ale być może niedługo się to zmieni, bo amatorzy sportów zimowych znajdą tu wszystko, czego potrzebują. I tak jak w przypadku Sopotu można było liczyć na widok ze stoku na morze, tak tutaj mamy okazję podziwiać wspaniałe mazurskie jeziora. Tak jest w przypadku ośrodka Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie, który położony jest na pięknym półwyspie nad jeziorem Czos. Narciarze mają tu do wyboru aż 5 tras o różnym poziomie trudności, 2 wyciągi orczykowe, a także ośla łączka dla początkujących. Jest też snowpark i tor do snowtubingu. Dostępne są także restauracja, wypożyczalnie sprzętu i licencjonowana szkoła narciarska. Równie malowniczo położony jest kompleks Piękna Góra w okolicach Gołdapi. Łącznie działa tu 5 wyciągów, w tym kolej krzesełkowa. Trasy przygotowano zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących, pomyślano również o najmłodszych, którzy mogą bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na nartach w wyznaczonym do tego miejscu. Może im w tym pomóc tutejsze przedszkole narciarskie. Dużą atrakcją jest tu obrotowa kawiarnia, z której roztacza się piękny widok. Snowboardziści znajdą dla siebie miejsce w specjalnie przygotowanym parku z przeszkodami. Na dobrą zabawę możemy liczyć też na Suwalszczyźnie, w końcu region ten nazywany jest „polskim biegunem zimna”, a więc sezon narciarski jest tu długi i udany. 15 km na północ od Suwałk, przy jeziorze Szelment Wielki, stworzono nowoczesny ośrodek narciarski z całą niezbędną infrastrukturą. Jest tu aż 6 wyciągów, m.in. kilka talerzykowych, taśmowy wyciąg szkolny, a nawet poziomy wyciąg łączący różne trasy. Stoki są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a wieczorem oświetlane. Znajdą tu coś dla siebie narciarze z dużym stażem, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Dla nich przeznaczona jest tzw. „ośla łączka”. Dzieci mogą uczestniczyć też w zajęciach przedszkola narciarskiego lub pojeździć na lodowisku. W skład kompleksu wchodzą jeszcze wypożyczalnie sprzętu, restauracja i baza noclegowa. Dodatkową zachętą do odwiedzenia tego rejonu może być też Baśniowy Szlak Suwalszczyzny, stworzony właśnie z myślą o maluchach. Na szlaku znajduje się siedem bajkowych wiosek, w których czeka przygoda i mnóstwo atrakcji. Każda z takich wiosek ma swojego patrona i wiąże się z inną baśnią. Mamy tu więc np. Zaułek Krasnoludków albo Wioskę Zapomnianych Wojów. Dzięki wizycie w każdym z tych miejsc można się wiele nauczyć, a zarazem świetnie bawić.

Ośrodek Narciarski „Szelment” 16-404 Jeleniewo Szelment 2 tel. 87 567 07 08

wosir-szelment-suwalki-narty-z-dzieckiem

Ośrodek Góra Czterech Wiatrów Mrągowo

Miejski Las 11 11-700 Mrągowo tel. 506 141 528

narty-na-mazurach-mragowo

Ośrodek Narciarski Okrągłe k. Orzysza

ul. Okrągłe 10 11-510 Wydminy tel. 87 42 10 615,

wyciag-narciarski-okragle-mazury

Wyciąg Narciarski Piękna Góra Gołdap

Konikowo 11, 19-500 Gołdap tel. 48 87 615 49 43

piekna-gora-goldap-rodzinny-wyciag-narciarski

Ośrodek Narciarski Dąbrówka Suwałki

Dąbrówka 10, 16-400 Suwałki tel. +48 501 269 888

dabrowka-suwalki-narty-z-dziecmi

Wyciąg Narciarski Dylewska Góra

Wygoda 15 14-100 Ostróda tel. 48 609 731 065