Największe miasta na świecie

Słysząc o “dużych miastach”, prawdopodobnie momentalnie przyjdą wam do głowy skojarzenia ze wszechobecnym harmidrem i hałasem. Oczywiście te myśli nie są bezzasadne, szczególnie gdy mówimy o tak wielkich miastach. My jednak postaramy się wam pokazać te miejsca z nieco innej, być może ciekawszej perspektywy. Tak więc oprócz stworzenia list 10 największych miast na świecie, przedstawimy wam kilka ciekawych miejsc wartych zwiedzenia. Kto wie, być może zachęcimy was do możliwie najbliższego odwiedzenia wspomnianych aglomeracji?

Szanghaj

Leżący na terenie Chin Szanghaj jest domem dla uwaga — ponad 23 milionów ludzi. Nazywany potocznie Perłą Azji, czy też nieco bardziej europejsko — Paryżem Wschodu. Jeżeli liczba ludności mieszkającej tam nie jest wystarczająco szokujący, to dzięki liczbie ludzi dojeżdżających do pracy w Szanghaju, ich ilość na obszarze metropolitalnym wzrasta aż do 35 milionów ludzi!

szanghaj najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Tak duża ilość ludzi nie jest przypadkowa. Wraz z rozkwitem tego miasta, mimowolnie stało się ono swoistym centrum: finansowym i kulturalnym. Na szczególną uwagę zasługuje lokalne metro z 393 stacjami i 644 kilometrami tuneli. Dzięki temu wasza wizyta w Szanghaju będzie przebiegała w myśl świetnej komunikacji miejskiej. Jeżeli mowa już o odwiedzaniu tego miasta, to zalecamy wam zrobić to w okolicach lipca, gdyż jest to najcieplejszy miesiąc w roku. Pamiętajcie jednak o tym, że w Szanghaju przez około ⅓ w roku pada deszcz — bez kurtki przeciwdeszczowej ani rusz!

 

Mumbaj

Mumbaj, znajdujący się w Indiach, jest domem dla niemal 14 milionów ludzi. Koniecznie zobaczcie tu Wrota Indii, czyli masywny łuk stanowiące wizytówkę tego miasta, fort w Mumbaju będący pozostałością po wpływach zabudowy kolonialnej, czy też główny dworzec miasta Victoria Terminus. Nie próbujcie jednak odwiedzać Mumbaju w ciągu lata, jeżeli nie lubicie naprawdę wysokich temperatur!

mumbai najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Tokio

Tokio położone oczywiście w Japonii jest na co dzień domem dla nieco ponad 13 milionów ludzi. Wbrew pozorom, wedle prawa japońskiego nie jest ono miastem a… prefekturą metropolitalną! Samo obcowanie z tokijską kulturą i społeczeństwem jest gratką samą w sobie, jednak warto też wspomnieć o najważniejszych punktach tego miasta. Według nas, na uwagę zasługują Ogrody Cesarskie z Pałacem Cesarskim, skrzyżowanie Shibuya, Tokyo Tower czy Tokyo Skytree!

Sprawdź również: Japonia z dzieckiem [Tokyo - ceny i atrakcje]

tokio najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Karaczi

Położone w odległym Pakistanie Karaczi mieści w swoich granicach aż 12 milionów, a nawet blisko 13 milionów mieszkańców. Znane jako miasto świateł, ma niestety swoją nieco mniej ciekawą stronę. Mianowicie jest ono najbardziej zanieczyszczonym miastem w Pakistanie i na świecie. Nie oznacza to tego, że nie warto go odwiedzić. Piękne plaże, meczety i niskie ceny, sprawiają, że Pakistan może wydawać się dobrym miejscem na wypoczynek! 

karaczi najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Delhi

Około 12 250 000 mieszkańców — właśnie tyle mieszkańców gromadzi w sobie indyjskie Delhi, mające swoje korzenie już w VI wieku… przed naszą erą. Delhi najlepiej odwiedzić od października do marca, gdyż już w marcu temperatury tam występujące mogą wam uniemożliwić komfortowe zwiedzanie. A jak już dojedziecie na miejsce, to zobaczcie na własne oczy to, jak prezentują się XVII-wieczny Czerwony Fort, grobowiec Humajuna czy Wielki Meczet w Delhi!

delhi najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Stambuł

Stambuł to miejsce unikalne — to jedyne miasto na świecie leżące jednocześnie na dwóch kontynentach — Europie i Azji. Poza tym, wartym odnotowania faktem jest to, że mieszka tam ponad 11 milionów ludzi. Historia tego miasta jest niezwykle bogata, gdyż stanowiło ono także stolicę nie tylko Turcji, ale także wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego, jednak wtedy był on znany jako Konstantynopol. Liczne zabytki, bogata kultura i obecność tak majestatycznych miejsc, jak Haga Sophia sprawia, że do Stambułu rokrocznie przyjeżdża ogrom turystów!

stambul najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Nowy Jork

Gdzie leży i czym jest Nowy Jork - tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Miasto to, które jest domem dla nieco ponad 11 milionów ludzi, jest niejako symbolem sukcesu i amerykańskiego stylu życia. Mające 490 kilometrów kwadratowych miasto, składa się aż z 5 głównych dzielnic-wysp: Manhattanu, Bronxu, Brooklynu, Queens i Staten Island.

nowy jork najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Aż trudno wymienić to, co warto zobaczyć, będąc w tym mieście, niegdyś znanym jako Nowy Amsterdam. Empire State Building, będący niegdyś najwyższym budynkiem świata, spacer po Wall Street, Statua Wolności… to może być zaledwie początek waszej przygody na amerykańskiej ziemi!

Sprawdź również: Stany Zjednoczone z dzieckiem [relacja]

Moskwa

Wrócimy na chwilę na kontynent europejski lub też lepiej mówiąc — euroazjatycki. Mieszcząca w sobie niemal 10,5 miliona mieszkańców Moskwa, to miasto niezwykle bogate historycznie i kulturowo, patrząc w perspektywie nie tylko samej Rosji, ale też i kontynentu. Oprócz niezwykle ważnych miejsc dla Moskwy, pokroju Kremla, warto zwrócić tu uwagę na ilość parków i ogrodów rozsianych po całym mieście. Na pewno znajdziecie tu coś dla siebie, szczególnie że jest ich aż 120!

moskwa najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Seul

Wracamy znów do Azji, a dokładnie do Seulu, gdzie mieszka aż 10,4 miliona ludzi. Będący stolicą Korei Południowej, a niegdyś zjednoczonej Korei za czasów imperium koreańskiego. Położenie tego miasta jest doprawdy ciekawe — graniczy ono z ośmioma górami, równinami i rzeką Han.

seul najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Jeżeli chodzi o miejsca warte zobaczenia, to powinny to być XIV wieczny pałac Gyeongbokgung, Bukchon Hanok Village, będące dzielnicą tradycyjnych koreańskich domów hanok czy jeden z lokalnych food marketów, które umożliwią wam zapoznanie się z lokalną kuchnią.

Pekin

Być może zdziwicie się, lecz stolica Chin — czyli Pekin, jest dopiero 10 największym miastem pod względem ludności na całym świecie. Mające niemal 3000 lat miasto jest niezwykle bogate pod kątem historyczno-kulturalnym. Oczywiście będąc tu, nie można odpuścić zobaczenia zabytków takich jak Zakazane Miasto lub Wielki Mur!  W Pekinie będzie mogli jednak zobaczyć znacznie więcej ciekawe architektury, sztuki i nie tylko!

pekin najwieksze miasta na swiecie co zwiedzic

Czytaj również: Najstraszniejsze atrakcje turystyczne na świecie

Odwiedziliście już któreś z tych miast? A może chcecie dopiero je odwiedzić?

Dajcie znać w komentarzach!