Muzeum Wsi Opolskiej

Rodzinne atrakcje Opole

„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła?” – pisał kiedyś Jan Kochanowski. I chyba właśnie z tej tęsknoty za wsią, na której życie płynie wolniej, powstają obiekty takie jak Muzeum Wsi Opolskiej.

Dzisiaj, gdy miejski zgiełk dociera niemal wszędzie, a dzieci coraz mniej czasu spędzają na świezym powietrzu, powraca coraz większe zainteresowanie kulturą i tradycją wsi. Dobrym przykładem jest licznie odwiedzane Muzeum Wsi Opolskiej, które utworzone zostało przecież w mieście, tworząc niejako enklawę zabytkowej drewnianej architektury i zieleni. To niepowtarzalna okazja poznania typowej wsi Śląska Opolskiego z okresu między XVIII a XX wiekiem. Znajduje się tu około 50 budynków z regionu, odtworzono także układ ścieżek i dróg.

Skansen Opole

​Zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej

Teren skansenu podzielony jest na zagrody, zwiedzać można 24 budynki. Zobaczymy tutaj wszystkie rodzaje zabudowań wiejskich: kościół, karczmę, szkołę, kuźnię, wiatraki i oczywiście domy mieszkalne. Ciekawostką jest, że na odtworzonych ogródkach nadal uprawia się warzywa i kwiaty, a na polu zboże. Przez wieś przechodzimy spacerem, oglądając poszczególne obiekty, a w tych udostępnionych do zwiedzania czekają przewodnicy. Wystawy czasowe umieszczane w zabytkowych spichlerzach i budynku administracyjnym dotyczą szeroko pojętej etnografii. Muzeum organizuje lekcje muzealne, podczas których dzieci mają okazję uczestniczyć w wypieku chleba, wyplataniu koszy wiklinowych czy wykonywać tradycyjne ozdoby. Na jego terenie odbywają się imprezy plenerowe popularyzujące folklor, jest tu też sklep z pamiątkami, gdzie można kupić m.in. wyroby rękodzieła.

Wiatraki Muzeum Opole

Ceny biletów Muzeum Wsi Opolskiej

Sezon letni (od połowy kwietnia do połowy października)

dorośli – 10 zł
dzieci i młodzież szkolna – 5 zł
dzieci przedszkolne – 1 zł

W poniedziałki wstęp bezpłatny

Sezon zimowy (od połowy października do połowy kwietnia)

dorośli, dzieci i młodzież szkolna – 3 zł
dzieci przedszkolne – 1 zł