Muzeum Wsi Opolskiej

Rodzinne atrakcje Opole

„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła?” – pisał kiedyś Jan Kochanowski. I chyba właśnie z tej tęsknoty za wsią, na której życie płynie wolniej, powstają obiekty takie jak Muzeum Wsi Opolskiej. Sprawdźcie więc, co czeka was po przekroczeniu bram tej niezwykłej atrakcji już teraz!

Dzisiaj, gdy miejski zgiełk dociera niemal wszędzie, a dzieci coraz mniej swojego wolnego czasu spędzają na świeżym powietrzu, powraca coraz większe zainteresowanie kulturą i tradycją wsi. Dobrym przykładem jest licznie odwiedzane Muzeum Wsi Opolskiej, które utworzone zostało przecież w mieście, tworząc niejako enklawę zabytkowej drewnianej architektury i zieleni. To niepowtarzalna okazja poznania typowej wsi Śląska Opolskiego z okresu między XVIII a XX wiekiem. Znajduje się tu około 50 budynków z regionu, odtworzono także dawny układ ścieżek i dróg. To oczywiście nie wszystko!

Skansen Opole

​Zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej

Teren skansenu podzielony jest na zagrody, zwiedzać można 24 budynki. Zobaczymy tutaj wszystkie rodzaje zabudowań wiejskich: kościół, karczmę, szkołę, kuźnię, wiatraki i oczywiście domy mieszkalne. Ciekawostką jest, że na odtworzonych ogródkach nadal uprawia się warzywa i kwiaty, a na polu zboże. Przez wieś przechodzimy spacerem, oglądając poszczególne obiekty, a w tych udostępnionych do zwiedzania czekają przewodnicy. Wystawy czasowe umieszczane w zabytkowych spichlerzach i budynku administracyjnym dotyczą szeroko pojętej etnografii.

Warto także pamiętać o tym, że muzeum o którym dziś mowa organizuje lekcje muzealne, podczas których dzieci mają okazję uczestniczyć w wypieku chleba, wyplataniu koszy wiklinowych czy wykonywać tradycyjne ozdoby. Na jego terenie odbywają się imprezy plenerowe popularyzujące folklor, jest tu też sklep z pamiątkami, gdzie można kupić m.in. wyroby rękodzieła.

Wiatraki Muzeum Opole

Ceny biletów Muzeum Wsi Opolskiej

Sezon jesień-zima (16.10-31.12)
  • Bilet spacerowy: 3 PLN
  • Bilet przedszkolny: 1 PLN
W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Sezon wiosna-lato (2.01- połowa kwietnia)
  • Bilet normalny: 12 PLN
  • Bilet ulgowy: 6 PLN
  • Bilet przedszkolny: 1 PLN
W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Opolskiej

Sezon jesień - zima (16.10-31.12):
  • poniedziałek – piątek: 10:00 - 15:00
  • sobota - niedziela: zamknięte
Sezon wiosna-lato (2.01- połowa kwietnia)
  • poniedziałek: 10:00 - 15:00
  • wtorek - piątek w godz. 10:00 - 17:00
  • sobota - niedziela  w godz. 10:00 - 18:00

Lokalizacja i dojazd do Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu znajduje się w dzielnicy Opole-Bierkowice, przy drodze wojewódzkiej nr 414. Od ścisłego centrum miasta dzieli je około 5 kilometrów. O około 100 metrów od wejścia, przy ulicy Wrocławskiej znajdziemy ogólnodostępny, bezpłatny parking dla samochodów osobowych.

Koniecznie przeczytaj także:

Opolskie z dzieckiem. Najciekawsze miejsca i atrakcje – TOP 15