Muzeum Wojska Polskiego Warszawa

Muzeum wojska polskiego Warszawa

Niejeden mały chłopiec zbiera modele dział i armat, wojskowych myśliwców czy łodzi podwodnych. Natomiast w Muzeum Wojska Polskiego może zobaczyć oryginalny sprzęt wojskowy na żywo, a także poznać jego historię.

Sprawdź koniecznie: warszawa-z-dzieckiem-Smart-Kids-2023

Jedna z najważniejszych w Polsce placówek muzealnych powstała już w 1920 roku, powołana przez samego Józefa Piłsudskiego. Trudno przecenić wartość znajdujących się tu zbiorów, które stanowią dowód odwagi polskich żołnierzy. Łącznie muzeum zgromadziło ponad 250 tysięcy eksponatów, a wiele z nich można zobaczyć tylko tutaj. W końcu śmigłowce czy czołgi nie stoją na każdym podwórku. Dzięki bogatemu zapleczu naukowemu muzeum angażuje się również w działalność informacyjną i edukacyjną.

Muzeum Wojska Polskiego Wystawy

​Wystawy Muzeum Wojska Polskiego 

Całość ekspozycji podzielona jest na wystawy stałe i czasowe. Ilość zbiorów jest wręcz przytłaczająca, dlatego lepiej zaplanować wizytę z dzieckiem i nie starać się za jednym zamachem obejść wszystkiego, gdyż może to być zbyt męczące. Na wystawach stałych znajdujących się w salach tematycznych na parterze i pierwszym piętrze można podziwiać rozwój polskiej myśli wojskowej od czasów średniowiecza do końca II wojny światowej. Znajdziemy tu m.in. Salę Sobieskiego, Salę Powstania Kościuszkowskiego, Salę Powstania Styczniowego, Salę Września 1939 czy Salę Powstania Warszawskiego. Zobaczymy broń i uzbrojenie charakterystyczne dla danego okresu i działających wówczas formacji wojskowych, a także mundury, odznaczenia czy sztandary. Dużym zainteresowaniem cieszy się Wystawa Plenerowa, na której oglądać można sprzęt wojskowy, tego stosowanego w XV wieku aż po dzień dzisiejszy, od armat i sprzętu pancernego aż po samoloty i wyrzutnie rakietowe. W określone dni można nawet zwiedzać wnętrza wybranych pojazdów. Muzeum uruchamia także wystawy czasowe, dotyczące konkretnego tematu, jak „Spadochroniarze Sosabowskiego”. W zbiorach zgromadzono również sporą kolekcję sztuki, m.in. rzeźb i obrazów o charakterze militarnym. Muzeum organizuje lekcje muzealne i imprezy popularyzujące wiedzę o Wojsku Polskim, jak chociażby mającą charakter festynu „Dotknij Niepodległości” w dniu 11 listopada.

Rodzinne atrakcje Warszawa

Ceny biletów Muzeum Wojska Polskiego Warszawa

typ biletu cena
NORMALNY 20,00 PLN
ULGOWY 10,00 PLN
GRUPOWY SZKOLNY 8,00 PLN
W czwartek obowiązuje wstęp bezpłatny do Muzeum.

Godziny otwarcia Muzeum Wojska Polskiego Warszawa

  • Poniedziałek - Wtorek: nieczynne
  • Środa: 10:00 - 16:00
  • Czwartek: 10:00 - 16:00
  • Piątek - Niedziela: 10:00 - 16:00
  • Wystawa plenerowa: Cały tydzień

Dojazd do Muzeum Wojska Polskiego

Dojazd do omawianego Muzeum jest możliwy z pomocą samochodu oraz transportu publicznego. Dojazd przy pomocy autobusów możliwy jest liniami 111, 117, 158, 507, 517, 521, natomiast tramwajami linii 7, 8, 9, 22, 24, 25, 43. W przypadku obu możliwości należy wysiąść na przystanku Muzeum Narodowe i kierować się do najbardziej wysuniętego w kierunku Wisły budynku Muzeum Narodowego.