Stary Młyn Muzeum Dawnych Rzemiosł Żarki

park naukowy Żarki

W Starym Młynie w Żarkach tradycja łączy się z nowoczesnością. Na dzieci czeka tu mnóstwo zabawy i nauki. Mimo tego, że być może nie słyszeliście nigdy o tej ciekawe atrakcji, my pokażemy wam, dlaczego koniecznie warto tu zajrzeć przy najbliższej okazji!

Żarki to miasto mało znane, chociaż też pod wieloma względami niezwykłe. Choć niewielkie, ma ciekawą historię i zawsze stanowiło ważny punkt na mapie regionu. Już od średniowiecza rozwijało się tu rzemiosło i handel, a także młynarstwo. Niemały udział w rozwoju gospodarczym miasta miała też spora mniejszość żydowska, która w XIX wieku stanowiła aż 27% mieszkańców. Historia miasta, które na przestrzeni dziejów przetrwało wielki pożar, represje po powstaniu styczniowym, utratę praw miejskich i masowe egzekucje podczas II wojny światowej, musi budzić podziw i warta jest opowiedzenia. W Muzeum Dawnych Rzemiosł przedstawia się Żarki, pokazując pracę ludzi, którzy tworzyli to miasto. Warto tu zajrzeć razem z dziećmi, gdy spędza się wakacje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

rodzinne atrakcje Żarki

Atrakcje Muzeum Stary Młyn Żarki

Muzeum, mimo historycznej siedziby (stary młyn elektryczny, który liczy sobie już prawie 100 lat), jest placówką nowoczesną i interaktywną. Ma charakter parku naukowo-technicznego. Poznajemy pięć głównych rzemiosł rozwijających się w Żarkach od wieków: młynarstwo, piekarstwo, szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo. Jednocześnie, z każdym stanowiskiem zgłębiamy historię miasta, odkrywamy jego tajemnice i spotykamy zasłużonych dla niego ludzi. W Starym Młynie można nawet z nimi porozmawiać!

atrakcje dla dzieci śląskie

Interaktywne elementy ekspozycji w muzeum pozwalają na czynne uczestnictwo w poznawaniu tajników rzemiosł – można tu na własne oczy zobaczyć, jak wygląda beczka od środka i... samemu spróbować ją zbudować, przesiać mąkę i zemleć zboże na chleb, odnaleźć bajkowych właścicieli butów czy złapać mysz mieszkającą w młynie. Pełno tu multimedialnych gier edukacyjnych. Wszystkiego wolno, a nawet trzeba dotykać. Nie bez powodu mowa tutaj o interaktywności! Muzeum organizuje też warsztaty i udostępnia specjalną trasę zwiedzania dla małych dzieci, podczas której przygotowano masę zabaw.

rodzinne atrakcje śląskie

Godziny otwarcia Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn

  styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień kwiecień, październik    maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień
poniedziałek-piątek 8.00-16.00 8.00-16.00 8.00-16.00
sobota 10.00-16.00 10.00-17.00 10.00-18.00
niedziela 11.00-16.00 11.00-17.00 10.00-18.00

Cennik Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn

bilet ulgowy 14 PLN
bilet normalny 17 PLN
bilet grupowy (od 15 osób) 13 PLN/osoba
bilet rodzinny 42 PLN
dzieci do 3 lat wstęp wolny

Lokalizacja Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn

Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn znajduje się na ulicy Ofiar Katynia 5 w Żarkach. Więcej szczegółów tutaj.

Sprawdź też:

Śląsk – gdzie na weekend z dzieckiem? Najlepsze atrakcje dla dzieci