Centralne Muzeum Pożarnictwa Mysłowice

atrakcje dla dzieci Śląsk

Prawdopodobnie większość chłopców chciała kiedyś zostać strażakiem. Ten, komu się to nie udało, może odwiedzić Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak.

Wedle wielu rankingów, strażak to wciąż jeden z najbardziej szanowanych i docenianych zawodów, cieszący się również dużym zaufaniem społecznym. Prawie każdy znajdował się kiedyś w sytuacji, w której potrzebował pomocy straży pożarnej – i co najważniejsze – prawie nikt się w takiej sytuacji nie zawiódł. Niezwykle trudna praca strażaków wymaga zrozumienia, ale także podziwu. Przekonamy się o tym podczas zwiedzania Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, które działa od 1974 roku. Ochotnicza straż pożarna została powołana w tym mieście już w 1864 roku!

muzeum-pozarnictwa-myslowice-atrakcje-dla-dzieci

Atrakcje Centralne Muzeum Pożarnictwa Mysłowice

Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki. Na wystawach w muzeum możemy podziwiać bardzo rozbudowaną kolekcję pamiątek związanych z pożarnictwem i używanego kiedyś sprzętu. Wiele prezentowanych tu maszyn i urządzeń to zabytki, prawdziwe arcydzieła techniki swoich czasów. Zobaczymy tu m.in. samochody pożarnicze pochodzące z różnych okresów i od różnych producentów. Najstarszy jest Benz-Gaggenau z 1913 roku. Są tu też perełki polskiej motoryzacji, jak prototyp pożarniczego Stara P 25 z 1957 roku. Poza tym w muzeum znajdziemy ogromny wybór pomp i sikawek (najstarsza pochodzi aż z 1717 roku i została wykonana w opactwie cysterskim w Henrykowie), autodrabiny czy konne wozy pogotowia. W zbiorach znajdują się też mundury i hełmy. Muzeum prezentuje także wystawę poświęconą zasłużonym dla polskiego pożarnictwa strażakom i wielkoformatowe zdjęcia śląskich straży pożarnych.

zabytkowe samochody strażackie Mysłowice atrakcje

W muzeum prezentowane są też wystawy czasowe, jak chociażby wystawa „W jedności siła” zorganizowana z okazji 100 rocznicy powstania Związku Floriańskiego. W muzeum prowadzi się lekcje muzealne i prelekcje na temat pierwszej pomocy. W planach jest stworzenie Miasteczka Pożarniczego, w którym dzieci mogłyby się uczyć postępowania w sytuacji zagrożenia.

Centralne Muzeum Pożarnictwa Mysłowice rodzinne atrakcje

Centralne Muzeum Pożarnictwa
ul. Stadionowa 7a
41-400 Mysłowice

Więcej informacji tutaj