Chlebowa Chata Górki Małe

rodzinne atrakcje śląskie

Zapach świeżego chleba, klimat wsi sprzed 100 lat, a czasem też wspomnienia z dzieciństwa przyciągają do Chlebowej Chaty całe rodziny.

We wsi Górki Małe u podnóża Beskidu Śląskiego czas jakby się zatrzymał. Tradycyjne zabudowania Chlebowej Chaty i ich wyposażenie przywodzą na myśl skansen, ale tutaj można nie tylko zobaczyć dawne sprzęty, ale też samemu zrobić z nich użytek. Podczas pokazów na własnej skórze sprawdzimy, jak dawniej wyglądało życie na wsi. Dzięki temu łatwiej zrozumieć, dlaczego tak ważny w polskiej kulturze jest chleb i jak ciężka praca stoi za jego przygotowaniem. Górki Małe to także świetna baza wypadowa na wycieczki w Beskid Śląski.

atrakcje dla dzieci Górki Małe

Atrakcje Chlebowa Chata Górki Małe

W Chlebowej Chacie, prowadzonej przez Jadwigę i Mariana Dudysów, na chwilę naprawdę stajemy się dawnymi rolnikami, piekarzami czy bartnikami. Odwiedzamy stodołę, poznajemy przeznaczenie starych sprzętów i wyglądających dziwacznie na pierwszy rzut oka przedmiotów codziennego użytku. Zobaczymy tu cały proces powstawania chleba, jak mówią gospodarze chaty „od ziarenka do bochenka”. Oczywiście wszystkie przepisy są tradycyjne i dopuszczają tylko naturalne składniki. Samemu można wymłócić zboże, zmielić ziarno na mąkę na żarnach i poznać pracę rolnika, wsiadając na powojenny traktor. Sami też przygotujemy pyszne podpłomyki, które zjemy razem ze swojskimi dodatkami miejscowej produkcji, ubijemy masło, oddzielimy śmietanę od mleka, by mógł powstać ser i maślanka.

Chlebowa Chata Górki Małe atrakcje dla dzieci

Warto też posłuchać ciekawostek z życia pszczół, zobaczyć sprzęt pasieczny i dowiedzieć się, jak powstaje miód. Pokazy odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu, można też zorganizować ognisko pod wiatą.

rodzinne atrakcje Górki Małe

Chlebowa Chata
ul. Breńska 113
Górki Małe

Więcej informacji tutaj