Muzeum Ognia Żory

atrakcje dla dzieci śląskie

Swoje muzea mają miasta, znane postaci czy ważne wydarzenia historyczne, ale na pewnie mało kto spodziewał się, że powstanie także muzeum ognia.

⬇⬇ Sprawdź NOWOŚĆ - podziemna trasa wodna ⬇⬇ sztolnia królowa luiza śląsk z dzieckiem atrakcje

Muzeum Ognia w Żorach tak naprawdę łączy w sobie funkcje parku naukowego, muzeum techniki i regionalnego centrum historii. Przy tym wszystkim stanowi też doskonałą rozrywkę dla maluchów. Inspirujące atrakcje pobudzają kreatywność i zachęcają do rozwoju intelektualnego. Nazwa „Żory” pochodzi od żaru i związana jest z wypalaniem lasów, które kiedyś na tych terenach było konieczne, żeby pozyskać ziemię pod uprawę. Miasto było też nękane przez liczne pożary, a więc historia ognia jest niejako historią miasta.

rodzinne atrakcje Żory

​Zwiedzanie Muzeum Ognia Żory

Już nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia zapowiada, że mamy do czynienia z obiektem niezwykłym. W środku jest jeszcze ciekawiej. Na początku otrzymujemy bilet, który jest jednocześnie testem. Aby go rozwiązać, trzeba podczas wizyty w muzeum zmierzyć się z kilkoma zagadkami. Zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia” nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Ekspozycja została podzielona na 5 stref tematycznych: Okiełznanie żywiołu, Przez antyk i wieki średnie, Pali się, Obszar duchowości oraz Mędrca szkiełko i oko. Razem składają się na pełny obraz wiedzy o ogniu na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania zobaczymy takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Przejdziemy przez ścianę ognia, spróbujemy rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, nauczymy się gasić pożar, a nawet staniemy się na chwilę dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas możemy korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Na koniec czeka nas jeszcze jedna niespodzianka – sympatyczna, rozświetlona maskotka zwana Żorkiem. To on oceni nasze odpowiedzi na pytania zawarte w teście-bilecie.

rodzinne atrakcje w Żorach

Ceny biletów Muzeum Ognia Żory

Bilet normalny – 16 zł Bilet ulgowy – 12 zł Bilet grupowy - 9,99 zł Bilet rodzinny 2+2 - 45 zł Bilet rodzinny 2+3 - 55 zł Bilet rodzinny 1+3 - 43 zł

Godziny otwarcia

Poniedziałek: muzeum nieczynne Od wtorku do piątku: 9:00 - 16:00 Soboty i niedziele: 10:00 - 17:00

Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem muzeum. Czas zwiedzania to około 1-1,5 godziny.

Dojazd: