Muzeum Ognia Żory

atrakcje dla dzieci śląskie

Swoje muzea mają miasta, znane postaci czy ważne wydarzenia historyczne, ale na pewnie mało kto spodziewał się, że powstanie także muzeum ognia.

Muzeum Ognia w Żorach tak naprawdę łączy w sobie funkcje parku naukowego, muzeum techniki i regionalnego centrum historii. Przy tym wszystkim stanowi też doskonałą rozrywkę dla maluchów. Inspirujące atrakcje pobudzają kreatywność i zachęcają do rozwoju intelektualnego. Nazwa „Żory” pochodzi od żaru i związana jest z wypalaniem lasów, które kiedyś na tych terenach było konieczne, żeby pozyskać ziemię pod uprawę. Miasto było też nękane przez liczne pożary, a więc historia ognia jest niejako historią miasta.

rodzinne atrakcje Żory

​Zwiedzanie Muzeum Ognia Żory

Już nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia zapowiada, że mamy do czynienia z obiektem niezwykłym. W środku jest jeszcze ciekawiej. Na początku otrzymujemy bilet, który jest jednocześnie testem. Aby go rozwiązać, trzeba podczas wizyty w muzeum zmierzyć się z kilkoma zagadkami. Zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia” nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Ekspozycja została podzielona na 5 stref tematycznych: Okiełznanie żywiołu, Przez antyk i wieki średnie, Pali się, Obszar duchowości oraz Mędrca szkiełko i oko. Razem składają się na pełny obraz wiedzy o ogniu na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania zobaczymy takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Przejdziemy przez ścianę ognia, spróbujemy rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, nauczymy się gasić pożar, a nawet staniemy się na chwilę dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas możemy korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Na koniec czeka nas jeszcze jedna niespodzianka – sympatyczna, rozświetlona maskotka zwana Żorkiem. To on oceni nasze odpowiedzi na pytania zawarte w teście-bilecie.

rodzinne atrakcje w Żorach

Ceny biletów Muzeum Ognia Żory

Bilet normalny – 16 zł Bilet ulgowy – 12 zł Bilet grupowy - 9,99 zł Bilet rodzinny 2+2 - 45 zł Bilet rodzinny 2+3 - 55 zł Bilet rodzinny 1+3 - 43 zł

Godziny otwarcia

Poniedziałek: muzeum nieczynne Od wtorku do piątku: 9:00 - 16:00 Soboty i niedziele: 10:00 - 17:00

Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem muzeum. Czas zwiedzania to około 1-1,5 godziny.

Dojazd: