Muzeum Mleka Grajewo

muzeum mleka opinie atrakcje grajewo bilety
Mleko — towarzyszy nam ono od setek lat i stanowi składnik nie tyle wielu dań, ile też podstawę diety sporej ilości ludzi. Czy zastanawialiście się jednak nad historią mleka i jaką drogę musiało ono pokonać, aby mogło trafić na nasze stoły? Jeżeli tak, to koniecznie musicie odwiedzić grajewskie Muzeum Mleka, dzięki czemu nie tylko dowiecie się czegoś nowego, ale też świetnie spędzicie czas w gronie rodzinnym. Co znajdziecie w tym niecodziennym muzeum?

Muzeum Mleka w Grajewie rozpoczęło swoje istnienie w 2016 roku i do tej pory jest jedynym tego typu obiektem, skupiającym swą uwagę wyłącznie na mleku! To doprawdy unikalna atrakcja turystyczna, a multimedialna wystawa obecna w tym miejscu to gwarancja świetnej zabawy i nauki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych! Pozwólcie, że przeprowadzimy was przez to muzeum.

Ekspozycja w “mlecznym muzeum” podzielona jest na kilka dedykowanych stref, które informują nas nie tylko o samym mleku, ale też o historii jego przetwarzania. To doprawdy ciekawa historia, zwłaszcza dla najmłodszych. Mogą oni prześledzić drogę, jaką pokonuje mleko od pojedynczego gospodarstwa do ich domów, a przy tym zaznajomić się z wieloma ciekawostkami i zadaniami, przygotowanymi przez pracowników muzeum.

Strefa Łąka

Łąka to pierwsza strefa i początek naszej podróży przez historię mleka. Na odwiedzających czekają tu “kolorowe” zwierzęta charakterystyczne dla przemysłu mleczarskiego. To świetne wprowadzenie do tego, jak ciekawa jest historia picia mleka i spożywania przetworów z niego powstałych!

Historia i Kultura

W strefie Historia i Kultura poznamy… historię mleka i na własne oczy zaobserwujemy jaką drogę musiało ono przejść, zanim stało się pożądanym towarem. To jednak nie wszystko — zobaczymy tu też to, jak w sztuce wykorzystywano motyw mleka — wszystko dzięki dostępnym zabawom multimedialnym i zręcznościowych! Dobra zabawa gwarantowana!

historia i kultura muzeum mleka atrakcje opinie

Powrót do przeszłości

Wchodząc do tej strefy, trafimy do imitacji obory, będącej pomieszczeniem przeznaczonych dla bydła mlecznego. Na własne oczy zobaczymy tam, co używano do wyrobu produktów mlecznych na przestrzeni lat… lecz to nie wszystko. To tutaj możemy sprawdzić swoje siły w ręcznym dojeniu krowy. Dzieci na pewno zauważą, że nie jest to tak prosta sprawa i aby uzyskać pojedynczą szklankę mleka, trzeba się naprawdę napracować!

droga mleka muzeum atrakcje grajewo ceny

Droga mleka

Mleko, gdy trafi w ręce rolnika, dopiero rozpoczyna swoją drogę, aby mogło ostatecznie trafić na nasz stół w postaci jogurtu czy sera. Możemy tu dokładnie prześledzić procesy niezbędne do wyprodukowania naszych ulubionych produktów z nabiału przy pomocy wielu interaktywnych zabaw, które na pewno zapadną w pamięć nie tylko dzieciom, ale też i dorosłym!

Sprawdź także -> Ciekawe Muzea: Mazury i Podlasie

Bar mleczny

Wbrew pozorom, wchodząc do strefy “Bar Mleczny” wcale nie trafimy do miejsca, gdzie otrzymamy obiad, lecz “przeniesiemy” się do lat PRL. Dla wielu rodziców będzie to świetna okazja na wspominanie minionych lat, gdy mleko i powstałe z niego przetwory były kluczowe dla mieszkańców Polski. Przy okazji, usłyszycie tam cytaty z polskich filmów komediowych tamtych lat, co znacząco umili zwiedzanie muzealnego baru mlecznego!

bar mleczny muzeum mleka grajewo atrakcje opinie

Laboratorium

Laboratorium w Muzeum Mleka to miejsce, w którym mleko “spotyka” się z nauką. To tutaj dzieci mogą dowiedzieć się o kwestiach takich jak to, dlaczego mleko jest białe. Wizyta ta zwalnia rodziców z odpowiadania na jakiekolwiek pytania związane z tym tematem! Poza tym to tutaj będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda współczesne przetwórstwo mleka.

Mleko na co dzień

Mleko na co dzień to strefa, która stanowić będzie niezwykle ciekawy zastrzyk wiedzy o tym białym napoju. To właśnie tutaj dowiemy się nie tylko o tym, jakie są zastosowania mleka, ale też jakie produkty mleczne znajdziemy w sklepach i jak można je wykorzystać nie tylko w naszych dietach, ale też medycynie i kosmetyce! Wasze dzieci na pewno zdziwią się, do czego zdolne jest to, co piją na co dzień!

Muzeum Mleka — godziny otwarcia:

poniedziałek — niedziela: 10:00 – 18:00

Cennik biletów:

bilet normalny: 16 zł

bilet ulgowy: 12 zł

bilet rodzinny 2+2: 45 zł

bilet grupowy dla minimum 10 osób: 11 zł za osobę

bilet grupowy dla minimum 50 osób: 9 zł za osobę