Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i Pola Grunwaldzkie

Bitwa pod Grunwaldem muzeum

Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii, ale nie tylko. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat największej bitwy średniowiecza.

Niewiele jest w historii Polski tak wielkich zwycięstw jak to nad Zakonem Krzyżackim w legendarnej Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Dzięki niemu potwierdziła się wielka siła wojsk polskich, a odwieczny wróg – Krzyżacy – stracili Wielkiego Mistrza, Ulricha von Jungingena i zostali zmuszeni do odwrotu. Do dziś na Pola Grunwaldzkie przyjeżdżają tysiące turystów, aby na własne oczy zobaczyć miejsce tego wspaniałego tryumfu i dokładnie przestudiować przebieg bitwy. Dlatego też chętnie odwiedzają Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w miejscowości Stębark.

Pola Grunwaldzkie rodzinne atrakcje

Atrakcje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Siedzibą muzeum jest pawilon mieszczący się pod amfiteatrem na Polach Grunwaldzkich. Można w nim podziwiać wystawę „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411”. Zobaczymy na niej m.in. średniowieczną broń, kopie chorągwi polskich i krzyżackich, pokazy multimedialne poświęcone poszczególnym fazom bitwy oraz specjalny pokaz dotyczący słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. W okresie letnim przed muzeum prezentowana jest także haftowana wersja obrazu w skali 1:1. Duże wrażenie robi diorama przedstawiająca bitwę, zawierająca aż 1300 modeli. Działają również wystawy czasowe poświęcone poszczególnym aspektom bitwy, np. tatarskim oddziałom wspierającym wojska polskie i litewskie. W sali kinowej wyświetlane są filmy edukacyjne oraz „Krzyżacy” Aleksandra Forda. Wiele dzieje się także na Polach Grunwaldzkich. Znajduje się tu m.in. kopiec Jagiełły, z którego miał dowodzić swoimi oddziałami, czy ruiny kaplicy pobitewnej. Po polach oprowadza przewodnik ubrany w średniowieczny strój, można też zamówić pokaz walk rycerskich. Największą imprezą jest tu jednak odbywająca się co roku w okolicach 15 lipca rekonstrukcja bitwy, będąca widowiskiem na ogromną skalę.

atrakcje dla dzieci Stębark

Ceny biletów Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Stębark

normalny – 10 zł, z przewodnikiem – 12 zł
ulgowy – 8 zł, z przewodnikiem – 10 zł
grupowy (od 15 osób) – 9 zł, z przewodnikiem – 11 zł
bilet rodzinny – 8 zł 

Każdy poniedziałek – wstęp wolny
Usługa przewodnika w poniedziałki – 4 zł