Międzyzdroje – atrakcje dla dzieci

wakacje z dzieckiem Międzyzdroje opinie

Nie zadziwimy raczej dużej części z was gdy powiemy, że warto odwiedzić Międzyzdroje z rodziną. Jednak część z was pewnie zapyta: a dlaczego? Otóż to proste: na wszystkich czeka tu sporo atrakcji, piękne plaże i wspaniałe widoki. Czego chcieć więcej od wakacji nad morzem! Sprawdźcie naszą listę międzyzdrojskich atrakcji dla dzieci i rodziców!

Międzyzdroje to znane kąpielisko morskie położone na wyspie Wolin, otoczone Wolińskim Parkiem Narodowym. Charakterystyczne dla tego fragmentu wybrzeża są liczne klify i szerokie plaże. Rocznie przyjeżdżają tutaj dziesiątki tysięcy turystów, w tym także wiele rodzin z dziećmi. Czeka tu na nie wiele nowoczesnych rozrywek, ale mogą korzystać też z wyjątkowych w tym rejonie dobrodziejstw przyrody.

Festiwal Gwiazd Międzyzdroje opinie atrakcje

Turystycznym sercem Międzyzdrojów jest Promenada Gwiazd, istniejąca od 1996 roku i nieodłącznie związana z odbywającym się tu co roku latem Festiwalem Gwiazd. Wówczas maluchy i ich rodzice mogą się spotkać z idolami znanymi ze szklanych ekranów i dostać od nich autografy. Na promenadzie swoje dłonie odcisnęło wielu wybitnych twórców polskiego kina – aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, kompozytorzy. Ustawiono tu kilka pomników, m.in. Jana Machulskiego oraz Gustawa Holoubka, siedzącego na ławce. Z gwiazdami związek ma też pobliski Gabinet Figur Woskowych, w którym zobaczyć można figury znanych aktorów, bohaterów filmów animowanych, polityków, muzyków, sportowców czy ludzi o niezwykłym wyglądzie.

muzeum-figur-woskowych-miedzyzdroje-atrakcje

W okolicy promenady znajduję się też większość najważniejszych atrakcji miasta. Można do nich zaliczyć żelbetowe molo o długości 395 m z charakterystycznymi dwoma wieżami przy wejściu. Znajduje się przy nim też przystań pasażerska, z której odpływają statki do Świnoujścia oraz niemieckich miejscowości wypoczynkowych na wyspie Uznam. Warte uwagi jest także planetarium – jedno z najnowocześniejszych w Polsce, posiadające system sterowania pokazami na żywo. Blisko promenady rozpościera się też założony w XIX wieku Park im. Fryderyka Chopina, w którym położony jest klasycystyczny budynek dawnego domu zdrojowego. Obecnie mieści się tu Międzynarodowy Dom Kultury organizujący wiele imprez, koncertów, wystaw. W sezonie niedaleko centrum działa też park linowy.

Na osobą uwagę zasługuje też Bałtycki Park Miniatur, umożliwiający obejrzenie najciekawszych atrakcji wszystkich dziewięciu krajów nadbałtyckich, lecz w skali miniaturowej. przygotowano tu aż 30 miniatur latarni morskich, zabytków i kolejki, wykonanych w skali 1:25. Ciężko znaleźć tak dokładnie wykonane modele najciekawszych nadmorskich budowli w okolicy! przy okazji, nie zawsze zdarza się, abyśmy mogli pokonać "granice" dziewięciu krajów w kilkadziesiąt minut, czyż nie?

Wiele ciekawych atrakcji dla dzieci znajduje się też nieco na obrzeżach miasta. Warto więc wybrać się na rodzinną wycieczkę i po drodze zobaczyć kilka wspaniałości natury. Zanim jednak wyruszymy, wiele ciekawostek możemy poznać jeszcze w centrum, w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego. Prezentowana jest tu flora i fauna parku, dzięki czemu być może maluchy będą już same potrafiły rozpoznać gatunki roślin lub zwierząt podczas spaceru. Największą furorę robią tu jednak ustawione w ogrodzie muzeum dwie woliery – z parką puchaczy i parką bielików będących symbolem Wolińskiego Parku Narodowego.

punkt widokowy Międzyzdroje atrakcje dla dzieci

Z Międzyzdrojów koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę Pasmem Wolińskim, klifowym wybrzeżem z kilkoma świetnymi punktami widokowymi. Na pierwszy z nich – Kawczą (61 m n.p.m.) – można dotrzeć z miasta w ciągu zaledwie kilkunastu minut. szlakiem czerwonym lub czarnym. Czerwony to szlak nadmorski, biegnący plażą. W pewnym momencie naszym oczom ukażą się najdłuższe na polskim wybrzeżu schody o długości 128,5 m. nie martwcie się jednak, po drodze ustawiono kilka tarasów widokowych, na których można odpocząć, a panorama Zatoki Pomorskiej widziana z góry zrekompensuje ten drobny wysiłek. Następnie możemy odbić szlakiem czarnym do Zagrody Pokazowej Żubrów (można też dojść do niej z Międzyzdrojów bezpośrednio szlakiem zielonym). W zagrodzie z pomostów widokowych możemy oglądać od kilku do kilkunastu żubrów, a także sarny, dziki, bieliki i puchacze. Od Kawczej można dalej szlakiem czerwonym dojść do wzgórza Gosań (93 m n.p.m.), gdzie znajduje się kolejny punkt widokowy. Jeśli ktoś podróżuje z bardzo małymi dziećmi, może w pobliże wszystkich tych atrakcji dotrzeć samochodem i wtedy zostaje już tylko krótki spacer. Już nieco dalej na południe od Międzyzdrojów, we wsi Wapnica, znajduje się piękne Jezioro Turkusowe o niezwykłym kolorze – pozostałość po kopalni kredy, a w Wicku ekspozycja broni niemieckiej – tajnej rakiety V3 w bunkrze z okresu II wojny światowej.

jezioro turkusowe Wapnica atrakcje zachodniopomorskie

Sprawdź także nasz artykuł: 

Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?