Lizbona z dzieckiem – najlepsze atrakcje

Lizbona rodzinne atrakcje Portugalia

Najważniejsze miasto i stolica Portugalii – Lizbona – to prawdziwa metropolia z masą atrakcji dla całej rodziny.

Jest wiele określeń, którymi można scharakteryzować Lizbonę. Mówi się o niej, że jest oknem na świat Europy – leży nad Oceanem Atlantyckim, jest najdalej wysuniętą stolicą w części kontynentalnej i portem o ogromnym znaczeniu. Wyruszało stąd wiele wypraw w czasach wielkich odkryć geograficznych, a i dziś Lizbona jest miastem kosmopolitycznym. W całej metropolii mieszka ponad 2 miliony ludzi z wszystkich stron świata. Zobaczymy tu także wiele zabytków stylu manuelińskiego – specyficznej portugalskiej odmiany późnego gotyku z rzeźbieniami nawiązującymi do tematyki morskiej i orientalnymi motywami. Lizbona to także doskonałe miejsce do beztroskiego wypoczynku. Piękne piaszczyste plaże i liczne parki sprzyjają rekreacji, zwłaszcza że można tu liczyć na 290 słonecznych dni w roku, a temperatura w ciągu dnia rzadko spada poniżej 15˚C. Od maja do października w Lizbonie można się cieszyć wspaniałą pogodą z temperaturami powyżej 20˚C, a w szczycie sezonu powyżej 30˚C. Można tu dolecieć tanimi liniami lotniczymi bezpośrednio z Warszawy.

Lizbona Portugalia rodzinne atrakcje

Atrakcje Lizbony

W Lizbonie znajduje się wiele wartych uwagi, niezwykle cennych zabytków. Dwa z nich wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i oba reprezentują styl manueliński. Jednym jest Klasztor Hieronimitów z XVI wieku. Ten ogromny kompleks zbudowano na polecenie króla Manuela I, który chciał w ten sposób podziękować za szczęśliwy powrót Vasco da Gamy z wyprawy do Indii. Na terenie klasztoru pochowano potem zarówno Manuela I, jak i Vasco da Gamę. Tutaj także w 2007 roku podpisano Traktat Lizboński. Nieopodal znajduje się drugi najcenniejszy zabytek miasta – Torre de Belem. To potężna wieża obronna strzegąca wejścia do portu w dzielnicy Belem, wyjątkowo ważnego podczas budowania morskiej potęgi Portugalii. Belem położone jest u ujścia Tagu do Oceanu Atlantyckiego, jej panoramę najlepiej widać z tarasu widokowego na szczycie  monumentalnego, wysokiego na 52 m Pomnika Odkrywców. Powstał on w 1960 roku w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Ma kształt karaweli i przedstawia ważne postaci z okresu wielkich odkryć geograficznych – m.in. samego Żeglarza, Vasco da Gamę, Magellana czy Bartolomeu Diasa. Przed nim położono 50-metrową mozaikę w kształcie mapy z zaznaczonymi trasami odkrywców. To świetny okazja, żeby w atrakcyjny sposób opowiedzieć maluchom o historii. W Belem znajduje się też XVIII-wieczny pałac będący siedzibą prezydenta. Z najważniejszych zabytków Lizbony trzeba jeszcze wymienić Katedrę Sé z 1150 roku oraz Zamek św. Jerzego zbudowany pierwotnie przez Maurów.

Lizbona najlepsze atrakcje dla dzieci

Także współczesna architektura Lizbony prezentuje się okazale. W mieście jest łącznie 25 wieżowców o wysokości powyżej 70 m. Większość z nich znajduje się na terenie dzielnicy Parque das Nações, w której w 1998 roku odbyła się wystawa Expo. Najbardziej charakterystyczny jest budynek Vasco da Gama Hotel z wieżą w kształcie karaweli o wysokości 145 m. Dzielnica jest strefą rozrywkowo-handlową, mieszczą się tu też Międzynarodowe Targi w Lizbonie, nowoczesna marina z przystanią dla statków pasażerskich i jedno z największych na świecie oceanariów, w którym zobaczyć można aż 25 tysięcy różnych stworzeń morskich z całego świata. Inną znaną budowlą jest wzniesiony w 1966 roku Most 25 Kwietnia, który jest 3 największym mostem kolejowo-drogowym na świecie. Między oceanarium a Wieżą Vasco da Gama , tuż przy Tagu, kursuje kolejka linowa Teleferico, świetna atrakcja dla dzieci. Lizbonę można zwiedzać też żółtym retro tramwajem Electrico 28. Jego trasa prowadzi w pobliżu wielu atrakcji.

atrakcje dla dzieci Lizbona Portugalia

Jak każde wielkie miasto, Lizbona posiada bardzo atrakcyjne tereny rekreacyjne. W Lizbonie to przede wszystkim Park Monsanto o powierzchni 10 km2 – największy park miejski w Europie. W obrębie miasta i okolicach jest też kilka efektownych ogrodów botanicznych. Warto również odwiedzić okoliczne kurorty z typowo wakacyjnymi resortami i plażami, m.in. Costa de Caparica, Sesimbra, Estriol, a także Sintra, miasteczko wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu też Interaktywne Muzeum Mitów i Legend Sintry.

Lizbona Portugalia opinie atrakcje

W Lizbonie nie brakuje oczywiście też atrakcji przeznaczonych specjalnie dl maluchów. Jest tu park rozrywki Cova de Balia, Kidzania – miniaturowe miasto dla dzieci czy niezwykły dom strachów Labirinto. Dzieciom może spodobać się również Narodowe Muzeum Powozów czy Narodowe Muzeum Sztuki Starożytnej.

Lizbona z dzieckiem opinie atrakcje

Czytaj również: Barcelona - atrakcje dla dzieci