Odwiedź Liberec – zobacz, że warto!

Czechy wczasy z dziećmi Liberec opinie

Polscy turyści często szukają miejsc wakacyjnych lub weekendowych, kierując się dużą dostępnością miejsc przyjaznych ich dzieciom. Jak kraj długi i szeroki, namnożyło się wszędzie parków rozrywki, muzeów, szlaków dla dzieci - super. Mamy dziś propozycję dla odwiedzających okolice Gór Izerskich. Odwiedźcie Liberec, piąte pod względem wielkości miasto w Czechach, położone między Izerami a górą Jeszczed.

Leży blisko granicy z Polską

- ze Świeradowa-Zdroju: 41 km
- ze Szklarskiej Poręby: 57 km
- z Bogatyni: 36 km

Dlaczego właśnie Liberec - zapytacie? Bo chyba w żadnym tak niewielkim mieście (nieco ponad 100 tys. ludności) nie ma aż tylu fajnych miejsc dla rodzin z dziećmi. Oto i one:

1. IQ Landia - takie czeskie Centrum Nauki Kopernik, ale mniej tłumne, spokojniejsze, choć rozmiarem i ilością eksponatów dorównuje warszawskiemu odpowiednikowi (a może nawet go przewyższa). Ekspozycja podzielona jest na kilka kondygnacji: od piwnic po słoneczny taras rozmieszczone są konkretne strefy tematyczne. Na poziomie -1 jest wystawa poświęcona geologii Czech, piętro 1 to strefa wody, 2 - żywioły, laboratorium, 3 - człowiek, zmysły, talenty, 4 - kosmos, planetarium, 5 - taras solarny z zagadkami logicznymi i pięknym widokiem na górę Jeszczed. Tylko tu można lewitować w powietrzu, sprawdzić swoją wagę na różnych planetach, obejrzeć jak “tańczą" łuki elektryczne, poczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi czy sprawdzić, jak wyostrzają się zmysły w ciemności. Spędziliśmy tu ponad 5 godzin, naprawdę wyszliśmy zmęczeni z nadmiaru wrażeń.

centrum nauki IQ Landia Liberec Czechy opinie

Iq Landia Liberec rodzinne atrakcje

wczasy z dzieckiem Liberec Czechy opinie

2. Aquapark Liberec znajduje się naprzeciwko IQ Landii, tworząc kompleks zwany Centrum Babylon (tu także kręgielnia czy labirynt luster). Wystrój aquaparku wywarł na nas ogromne wrażenie: bajkowe wnętrze urządzone jest w stylu powieści Juliusza Verne'a. Panujący w pierwszym pomieszczeniu półmrok i zmieniające się kolory wody wyglądają zachęcająco. Sam basen nie jest ogromny - znaleźć tu można jedynie 2 hale, w których znajduje się mnóstwo uroczych zakamarków, m.in. groty z akwariami czy jacuzzi. Druga z hal przystosowana jest dla młodszych i starszych dzieci, znajdują się tu bowiem różnego rodzaju zjeżdżalnie, liny, mostki, niecki z wodą głębszą i płytszą - dla każdego coś ciekawego. Jednak zaskakujący najbardziej jest pokaz laserów… w wodzie, który odbywa się 3 razy w ciągu dnia. Piękne kilkuminutowe widowisko wzbudza zachwyt wszystkich “basenowiczów”.

rodzinne atrakcje aquapark Liberec

Liberec wakacje z dziećmi opinie

3. Góra Jeszczed - najbardziej rozpoznawalna wizytówka miasta. Ještěd (1012 m n.p.m.) widać praktycznie z każdego wyższego budynku w Libercu. Zwieńczeniem  jest wybudowana w 1973 roku wieża telewizyjna (nadajnik) o wysokości 93 m! Budowla uzyskała prestiżową nagrodę Perreta Międzynarodowej Unii Architektów - tytuł Budowli stulecia. W wieży znajdziecie hotel, restaurację i taras widokowy. Dostać się tu można pieszo, koleją linową ze stacji Horni Hanychov lub… wjechać samochodem (uwaga, na górze parkingi są płatne). Ze szczytu podziwiać można panoramę Liberca i Gór Izerskich oraz Karkonoszy. Na zboczach Jeszczedu prężnie działa ośrodek narciarski, więc można tu przyjechać o każdej porze roku.

Jested Liberec punkt widokowy opinie

Czechy atrakcje dla dzieci punkt widokowy Liberec

4. Rynek: Liberec to miasto na starym handlowym szlaku, w dawnych czasach prężnie rozwijające się. Aby pokazać tę "moc" i bogactwo zdecydowano się na budowę nowego budynku ratusza - w stylu neorenesansowym wg projektu wiedeńskiego architekta. Ratusz stoi na skraju rynku, na którym toczy się nocne życie miasta. Z wieży przemawiał m.in. cesarz Franz Josef, Adolf Hitler czy Vaclav Havel.

Czechy wczasy z dziećmi Liberec opinie

5. Zoo - jeden z nielicznych ogrodów zoologicznych, w którym można podziwiać tygrysa białego. Ogród specjalizuje się bowiem w hodowli rzadkich, w wolnej przyrodzie zagrożonych gatunków zwierząt.

6. Dino Park - w środku centrum handlowego PLAZA, w ścisłym centrum miasta, blisko dworca. 3 piętra ekspozycji, około 70 modeli dinozaurów to gratka dla małych odkrywców przeszłości.

7. Centrum Babylon (w skład którego wchodzi wspomniany aquapark i IQ Landia) to największe centrum rozrywki w mieście. Kręgle, restauracja czy labirynt luster zainteresuje wielu młodszych i starszych turystów.

Centrum Babylon Czechy opinie atrakcje

Polecamy na 2-3 dniowy wypad.

Autorzy:
http://trzywloczykije.blogspot.com/ czyli mama, tata i ich mały pępek świata! W podróży spędzają razem czas, odkrywają nowe miejsca i pokazują synowi jak piękny jest świat. Z myślą o najmłodszym włóczykiju powstał ten blog. To pewnego rodzaju pamiątka z podróży, lepsza i wartościowsza niż kolejny magnes na lodówkę. Najbliższa ich sercu jest Polska i właśnie wyprawy do różnych zakątków naszego kraju pokazują najczęściej.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

1 comment

Leave Comment