Od kiedy można wozić dziecko w przyczepce rowerowej?

jazda na rowerze przyczepka rowerowa dzieci
Przejażdzka rowerowa to świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, jednak sytuacja staje się znacznie trudniejsza, gdy nasze dziecko jeszcze nie potrafi jeździć na swoim rowerku. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup dedykowanej przyczepki rowerowej. Od kiedy jednak można z niej korzystać?

Pragniemy także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa tego rozwiązania. Przewożenie dziecka w takie przyczepce jest całkowicie bezpieczne, oczywiście, jeżeli założymy to, że będziemy stosować się w pełni do zaleceń producenta. To także idealna opcja, jeżeli zależy nam na zapewnieniu pełni bezpieczeństwa naszej pociechy. Dziecko znajdujące się wewnątrz przyczepki jest całkowicie bezpieczne, gdyż nie tylko jest osłonięte przez całą konstrukcję, ale także w momencie niefortunnego wypadku nie przewróci się ono wraz z rodzicem jadącym na rowerze. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz maluch będzie w pełni zabezpieczony przed potencjalnymi urazami.

Od kiedy dziecko może podróżować w przyczepce rowerowej?

Wielu rodziców zastanawia się jednak nad tym, kiedy tak naprawdę nadchodzi odpowiedni moment na pierwszą wycieczkę rowerową z pomocą takiej przyczepki. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Część opinii mówi o tym, że odpowiedni moment na krótką wycieczkę to ten po upłynięciu 18 miesiąca życia dziecka. Dlaczego akurat wtedy? Odpowiedź jest niezwykle prosta — maluch w takim wieku zwykle ma już wykształcone podstawowe odruchy i mechanizmy amortyzacyjne. Dzięki temu wspólne eskapady nie będą dla niego dużym dyskomfortem.  

przyczepka rowerowa dla dzieci kiedy można

Z drugiej strony, przyczepki rowerowe są tworzone w taki sposób, aby możliwe było przewożenie nawet niemowlaków mających zaledwie kilka miesięcy. Aby jednak było to całkowicie bezpieczne, konieczne jest zaopatrzenie się w inne akcesoria do takich małych podróży w zależności od wieku naszego pasażera. Tak też przy najmłodszych dzieciach nieprzekraczających 4 miesięcy życia musimy zaopatrzyć się w specjalne nosidełko, które można zamocować w przyczepce, zapewniając nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. W tym okresie nie powinniśmy jednak udawać się na długie wycieczki rowerowe, głównie z celem zapewnienia dziecku optymalnego komfortu.

Sprawdź też to, jak prezentuje się najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce!

Dla nieco starszych dzieci, między 6 a około 18 miesiącem życia warto zaopatrzyć przyczepkę w specjalne podparcie, zwiększające komfort podróży rowerowej. Niezależnie od wieku, pamiętajcie o założeniu dziecku kaskubezpieczeństwa nigdy za wiele! W tym momencie możecie już myśleć o nieco dłuższych trasach, zwłaszcza że wasz pasażer już nieco podrósł!

dziecko przyczepka opinie kiedy warto

Większe dzieci można już bezproblemowo wozić w przyczepce bez jakichkolwiek akcesoriów. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące wzrostu i wagi. Zwykle przyczepki te konstruowane są w taki sposób, aby mogły unieść maksymalnie 50 kilogramów, a wzrost dziecka nie powinien przekraczać około 115 centymetrów (zdarzają się jednak nieco większe modele). Jeżeli jednak jest to możliwe, powinniśmy jak najszybciej uczyć nasze dziecko jazdy na własnym rowerze. Dzięki temu wycieczki rowerowe przyjmą całkowicie nową, rodzinną formę! A do tego czasu, zdecydujcie się na odpowiednią przyczepkę rowerową!