Kampania społeczna „Odłącz się – Połącz się”

kampania spolecznia obudz sie polacz sie
Bycie rodzicem to niezwykle wielka odpowiedzialność, a każdy świadomy dorosły powinien wiedzieć jak nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z dostępnych mediów. To przecież my – dorośli, znamy nie tylko możliwości, ale przede wszystkim – jego zagrożenia. W ramach kampanii „Odłącz się – Połącz się” wszyscy rodzice są zaproszeni do poszerzania wiedzy, budzenia świadomości i uważności na to, jak ich dzieci korzystają z dostępnych wszędzie ekranów. Świadomy dorosły to bezpieczne dziecko!

Obecna rzeczywistość jest bardzo trudna, szczególnie przez to, jak wpłynęła na nas pandemia. Niejako uwydatniła ona mnogość problemów, z jakimi zmagają się obecnie rodzice. Wielu może bagatelizować to, jak wygląda obecne życie ich pociech, lecz statystyki są naprawdę druzgocące. Wystarczy przytoczyć parę ich kluczowych punktów:

– 70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów .(Millward Brown dla FDN, 2015).

– 26% dzieci do 6 roku życia posiada własne urządzenia mobilne (raport 2015 ”Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce”)

– 60% rodziców, udostępnia dzieciom tablet lub smartfon, żeby zająć się swoimi sprawami. (Millward Brown dla FDN, 2015)

– 8% pięciolatków ma swój własny tablet. (Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej 2019r)

kampania spolecznia obudz sie polacz sie

Te statystyki są naprawdę zaskakujące — szczególnie że na co dzień nie zauważamy tego, jak wiele czasu spędzamy przed różnymi typu ekranami. Nietrudno tutaj o nadużycia, szczególnie gdy dzieci nie rozumieją, jak łatwo dać pochłonąć się przeróżnym treściom.

Obudź świadomość kampania spolecznia obudz sie polacz sie

Celem kampanii „Odłącz się – Połącz się” jest dotarcie do jak największej ilości rodziców, opiekunów i nauczycieli używając dostępnych kanałów, by przede wszystkim, poznali zagrożenia i niebezpieczeństwa nadmiernego korzystania z ekranów, dowiedzieli się nieco na temat odpowiednich i nieodpowiednich treści, ale też wiedzieli jak postępować w przypadku sytuacji problemowych oraz wyłapywania sygnałów występowania e-uzależnień. Dzięki tej obecności i nowo nauczonej uważności — poczujemy, że naprawdę mamy wpływ na życie naszego dziecka!

Obudź świadomość ZAGROŻENIA kampania spolecznia obudz sie polacz sie

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Strefa Wsparcia – organizacja pozarządowa wspierająca rodziców i nauczycieli. Strefa Wsparcia stawia sobie za cel szerzenie szacunku i empatii, jako najskuteczniejszego narzędzia wspólnego życia w społeczeństwie. Uczy rodziców, jak wychowywać młodych, silnych ludzi, jednocześnie nie naruszając ich integralności. Promuje ona także wiedzę na temat zrównoważonego korzystania z technologii przez najmłodszych.

uspij ekrany kampania spolecznia obudz sie polacz sie

Cała kampania podzielona będzie na cztery segmenty. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł w swobodny i intuicyjny sposób oswoić się z nową wiedzą:

  • Obudź świadomość (marzec 2022)
  • Obudź relację (kwiecień 2022)
  • Obudź wyobraźnię (maj 2022)
  • Obudź aktywność (czerwiec-sierpień 2022)

Aby dowiedzieć się więcej o kampanii, odwiedźcie poniższe linki:

STRONA WWW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *