Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Najlepsze mleko dla dzieci to z całą pewnością mleko matki, pełne cennych składników dla malutkiego organizmu w silnej fazie wzrostu. Z różnych powodów jego podanie nie zawsze jest jednak możliwe. Czy młode mamy mają się czym martwić? Wręcz przeciwnie! W sklepach pełno jest rodzajów mleka modyfikowanego, które dostosowuje się do potrzeb dzieci w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia.

Co powinno się znaleźć w mleku dla dzieci?

Podstawowymi składnikami mleka modyfikowanego jest źródło białka, mleko odtłuszczone w proszku, oleje roślinne, w których zawierają się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, laktoza oraz oligosacharydy, czyli pożywka dla mikroflory jelit. Mleka modyfikowane zawierają także zestaw witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju małego organizmu dziecka, w tym między innymi wapń, sód, żelazo, potas, czy witaminy z grupy B. Poza podstawowymi składnikami w mleko modyfikowanym znaleźć można także składniki dodatkowe. Najczęściej są to probiotyki i prebiotyki, czyli bakterie flory jelitowej i przeznaczona dla nich pożywka. Wpływają one na proces prawidłowego trawienia pokarmu. Skład mleka modyfikowanego zawsze powinien być odpowiednio dobrany pod kątem wieku dziecka – w kolejnych miesiącach życia potrzebuje ono nieco innych składników dla prawidłowego rozwoju. To dlatego mleko modyfikowane oznacza się cyframi od 1 do 4, gdzie cyfra 1 oznacza mleko odpowiednie dla dzieci do 6 miesiąca życia, 2 – do pierwszego roku, 3 – po skończeniu roku, a 4 – dla dzieci, które skończyły 2 lata. Oznaczenia te mogą się delikatnie różnić w zależności od producenta mleka modyfikowanego.

Mleko odpowiednie dla wcześniaków i dzieci o specjalnych potrzebach

Mleko dla dzieci dobiera się nie tylko pod kątem ich wieku, ale także indywidualnych potrzeb. Mowa między innymi o dzieciach urodzonych przedwcześnie albo tych, które na ogólnodostępne mieszanki reagują alergią. W takich przypadkach doborem mleka powinien zająć się pediatra, który zwykle poleca preparaty oznaczane skrótami składającymi się z dwóch liter. Co oznaczają te skróty?
  • HA to oznaczenie mleka hipoalergicznego, które podaje się dzieciom przy reakcji alergicznej na białko mleka krowiego.
  • AR to antyrefluksowe mleko modyfikowane odpowiednie dla maluszków mających problem z ulewaniem. Odpowiednio dobrane składniki zagęszczają pokarm w żołądku, przez co dziecko przyswaja więcej składników odżywczych i jest bardziej nasycone.
  • GR to oznaczenie mleka dla dzieci o małym apetycie lub tych, które jedzą zbyt dużo. Mleko to ma większą wartość energetyczną i jest bardziej sycące od tradycyjnych mieszanej.
Na rynku znaleźć można także mleko modyfikowane pozbawione laktozy, odpowiednie dla maluchów wykazujących nietolerancję na ten składnik.