Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka?

Do wyjazdu na narty warto się dobrze przygotować – szczególnie, jeśli w wyprawie bierze także udział dziecko, które stawia pierwsze kroki na stoku. Sprzęt dobrany do umiejętności i wieku to podstawa, ale zapobiegliwy rodzic powinien pamiętać także o ubezpieczeniu. Jak wybrać polisę narciarską dla najmłodszych? Na co zwracać uwagę?

Sprawdź koniecznie:

wakacje z dziećmi 2023 - ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie narciarskie – nie tylko dla najmłodszych

O ubezpieczenie narciarskie warto zadbać nie tylko wtedy, gdy wybierasz się na wyjazd razem z dzieckiem. Zakup polisy to w każdym wypadku dobre rozwiązanie – niezależnie od tego, ile lat mają objęci nią narciarze. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że narciarstwo to sport nie tylko kontuzyjny, ale też kolizyjny. Na stoku nietrudno o wypadek, a czasem nawet z pozoru niegroźne zderzenie z innym użytkownikiem może skutkować kontuzją lub uszkodzeniem sprzętu sportowego. Dobrze dobrana polisa nie kosztuje dużo, a może okazać się bardzo pomocna właśnie w takich sytuacjach. Kolejna kwestia to koszt opieki medycznej, która może być potrzebna w przypadku urazu. Jeśli szusujesz w Polsce, Twoje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapewnia Ci pełną opiekę lekarską, włączając w to nawet skomplikowane zabiegi. Za granicą sprawa wygląda jednak inaczej, szczególnie w krajach poza Unią Europejską. Tam nie ma zastosowania karta EKUZ – wszystkie opłaty musisz więc uiścić samemu, chyba że wykupisz ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia. Dlatego niezależnie od tego, czy podróżujesz z dzieckiem, czy w gronie dorosłych, warto pamiętać o wykupieniu polisy. Jak więc znaleźć najlepsze ubezpieczenie narciarskie? Z czego powinien składać się pakiet dający dobrą ochronę na nartach?

Jakie ubezpieczenie dla dziecka wybrać?

Zakres polisy narciarskiej dla dziecka tak naprawdę nie różni się od tego, który powinien obejmować także dorosłych użytkowników stoku, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że młody człowiek, który dopiero stawia pierwsze kroki na nartach, jest bardziej podatny na wszelkie wypadki, a także sam może do nich nieumyślnie doprowadzić. Warto zatem włączyć do polisy ubezpieczenie OC. Przyda się ono nie tylko na stoku (gdy dziecko doprowadzi na przykład do uszkodzenia sprzętu innej osoby lub spowoduje kolizję), ale także w obiekcie noclegowym – gdy coś zniszczy, zabrudzi lub zbije szybę. Pamiętaj, że za wszystkie takie sytuacje odpowiedzialność ponosisz Ty, jako opiekun. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej może zatem uchronić Cię przed wysokimi kosztami usuwania szkód. Co jeszcze powinno znaleźć się w polisie narciarskiej dla dziecka?
  • Koszty leczenia – to podstawa. Ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty leczenia ambulatoryjnego, hospitalizacji, a także zakup leków. Podczas wyboru polisy możesz ustalić sumę gwarantowaną, czyli maksymalną kwotę, którą możesz otrzymać, jeśli dziecko dozna wypadku. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli wyjeżdżasz do kraju, gdzie opieka medyczna jest droga.
  • Assistance – bardzo przydatne ubezpieczenie, które pokryje koszty akcji ratowniczej (te bywają bardzo wysokie), noclegu, jeśli będziesz musiał zostać na miejscu na czas hospitalizacji dziecka, transportu do kraju czy nawet niewykorzystanego karnetu narciarskiego.
  • NNW – w razie uszczerbku na zdrowiu dziecka, ubezpieczyciel wypłaci Ci określoną sumę pieniędzy (obliczaną procentowo).
  • OC w życiu prywatnym – przydaje się we wspomnianych wyżej sytuacjach, gdy dziecko coś uszkodzi lub spowoduje wypadek na stoku.
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego – czyli zabezpieczenie w razie kradzieży, zgubienia lub zniszczenia rzeczy, które masz ze sobą podczas wyjazdu.
Polisę można skomponować w dowolny sposób, zawsze jednak powinno znaleźć się w niej ubezpieczenie kosztów leczenia. Dodatkowe opcje są bardzo przydatne, dlatego nie warto z nich rezygnować. Tym bardziej że ceny polis narciarskich dla dzieci i dorosłych nie są wysokie.

Gdzie znaleźć idealną polisę?

Jeśli wiesz już, od czego warto się ubezpieczyć, pora pomyśleć, gdzie kupić polisę, by zyskać najlepszą ochronę. Możesz udać się do najbliższej multiagencji lub przejrzeć w sieci oferty poszczególnych towarzystw. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który znajdziesz na stronie rankomat.pl. Jest to narzędzie, dzięki któremu szybko porównasz dostępne oferty, sprawdzisz ceny i wybierzesz najlepszą polisę. Kalkulator uwzględnia nawet kilkadziesiąt różnych wariantów, dlatego jest zdecydowanie wygodniejszy niż samodzielnie porównywanie cenników poszczególnych firm.