Izrael na wakacje z dzieckiem?

rodzinne wakacje Izrael opinie

Odrobinę niedoceniany przez polskich turystów Izrael może być prawdziwym turystycznym rajem.

Izrael sąsiaduje z bardzo popularnym wśród Polaków Egiptem, jest jednak znacznie rzadziej wybierany na wakacje. Pogoda w obu krajach jest bardzo przyjazna – niemal przez cały rok można cieszyć się słońcem. W Izraelu nie jest jednak aż tak gorąco (co dla rodzin z dziećmi może mieć duże znaczenie), a aura jest bardziej zróżnicowana, bo kraj ten leży na obszarze aż 3 stref klimatycznych. Na północy panuje klimat śródziemnomorski, w części centralnej umiarkowany, a na południu, nad Morzem Czerwonym – tropikalny.

Izrael hotele ceny wakacje

Poza ciepłem i dostępem do dwóch mórz Izrael może też zaoferować piękne historyczne miasta, miejsca znane z biblijnych opowieści, doskonałą infrastrukturę hotelową i przyrodę, jakiej nie ma nigdzie indziej. Izrael słynie z produkcji owoców cytrusowych, i z ciekawej kuchni, znanej z hummusu i falafeli. To wszystko czyni z niego kraj niezwykle atrakcyjny turystycznie.

rodzinne atrakcje Izrael

Ceny w Izraelu są z pewnością wyższe niż w Polsce, ale nie tak wysokie jak np. Hiszpanii. Większość nazw zapisywana jest po hebrajsku, arabsku i angielsku. Czasem da się też usłyszeć na ulicach polski. Tradycyjnie dniem wolnym od pracy jest tu sobota, a nie niedziela.

Izrael na wakacje z dzieckiem bezpieczeństwo opinie

Jednym z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Izraelu jest Jerozolima – święte miasto trzech wielkich religii, cel wielu pielgrzymek, położone u stóp Góry Oliwnej. Tutejsze Stare Miasto otoczone murami obronnymi jest oczywiście wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutaj, w domniemanym miejscu męki Chrystusa znajduje się najważniejsza świątynia chrześcijańska – Bazylika Grobu Pańskiego, tędy przebiega droga krzyżowa Via Dolorosa, tutaj mieści się Kopuła na Skale, skąd Mahomet miał wstąpić do nieba, oraz Ściana Płaczu będąca fragmentem żydowskiej Świątyni Jerozolimskiej. Warto też przejść się po gwarnych arabskich bazarach lub odwiedzić miejskie ogrody botaniczne. Godny uwagi jest również instytut Jad Waszem poświęcony Holokaustowi wraz z Ogrodem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Jerozolimie polski MSZ zaleca zachowanie ostrożności i unikanie zgromadzeń, a izraelskie służby bardzo dbają o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, dlatego trzeba liczyć się z kontrolami i stałą obecnością służb.

Izrael wakacje w Jerozolimie atrakcje

Równie wielką metropolią, choć bardziej związaną z wypoczynkiem niż z miejscem kultu, jest Tel Awiw-Jafa położony nad Morzem Śródziemnym. To miasto, które nigdy nie zasypia i oferuje turystom 14 km wspaniałych plaż, mnóstwo restauracji, klubów i hoteli, wśród nich także te o najwyższym standardzie. Można zwiedzić tutaj XIX-wieczną dzielnicę Neve Tzedek, Białe Miasto – największe na świecie skupisko modernistycznych budynków oraz Jafę – starożytne miasto arabskie z zabytkową architekturą i pchlim targiem.

Dowiedz się więcej: Tel Awiw - z dzieckiem [atrakcje]

Tel Awiw atrakcje dla dzieci

Niedaleko Tel Awiwu, także nad Morzem Śródziemnym, leży największy port Izraela – Hajfa. Miasto to znane jest z położonego pośród ogrodów Mauzoleum Baba – głównej świątyni bahaizmu z charakterystyczną złotą kopułą. W pobliżu znajduje się Ogród Rzeźb z posągami z brązu autorstwa Ursuli Malbin. Wiele atrakcji wiąże się też z górą Karmel, na której utworzono Park Matki z amfiteatrem, działa tu też klasztor karmelitów bosych, do którego dojechać można kolejką górską z nadmorskiej promenady. Przy dolnej i górnej stacji kolejki znajdują się 2 jaskinie proroka Eliasza, a na zboczach góry rozciąga się park narodowy.

wczasy z dzieckiem Haifa Izrael

Typowym izraelskim kurortem jest jednak Ejlat nad Morzem Czerwonym, gdzie zawsze można liczyć na wspaniałą pogodę. Ale poza plażami i doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, turyści znajdą tu także wiele innych interesujących atrakcji. Przy plaży Coral Beach znajduje się rezerwat rafy koralowej, a przy Dolphin Reef stworzono specjalne pomosty, dzięki którym można podziwiać pływające tu delfiny. W Ejlacie działa też oceanarium Underwater Observation Marine Park, w którym można zobaczyć m.in. rekiny i żółwie morskie, pustynny park rozrywki Yotvata Park, Ogród Botaniczny z lasem deszczowym oraz Centrum Obserwacji Ptaków. Poza miastem można podziwiać ogromne piaskowe Filary Amrama i jezioro w parku Timna.

Sprawdź: Ejlat - atrakcje dla dzieci

wczasy z dzieckiem Ejlat Izrael opinie

A jeśli mowa o wyjazdach poza miasto, warto wybrać się na pustynię Negewa, która zajmuje blisko 40% powierzchni Izraela. W jej środku leży miasto Beer Szewa, a przy ogromnym kraterze Ramon Metzpe Ramon. Można tam też zobaczyć miasteczka Beduinów.

Pustynia Negev atrakcje Izrael

Z innych ciekawostek przyrodniczych trzeba wymienić leżące przy granicy z Jordanią Morze Martwe, czyli jezioro o tak silnym zasoleniu, że cały czas można się utrzymywać na jego powierzchni. Wedle legendy na jego dnie znajdują się zatopione Sodoma i Gomora. Warto zobaczyć je zanim zniknie. Nieopodal znajduje się też starożytna twierdza Masada.

morze martwe z dzieckiem Izrael opinie bezpieczeństwoNa koniec można polecić jeszcze jedno miejsca związane z Biblią. To Nazaret – miasto dorastania Chrystusa, które obecnie nazywane jest „arabską stolicą Izraela” i posiada bardzo ładną starówkę z arabskimi pałacami.

Bezpieczeństwo

Czy w Izraelu jest bezpiecznie? Służby bezpieczeństwa Izraela uważane są za najlepiej zorgaznizowane na świecie.  Jednak w związku z napiętą sytuacją polityczną pod koniec 2017 r. do listy ostrzeżeń dla turystów z Polski - Ministerstwo Spraw Zagranicznych wpisało Izrael. Ministerstwa w szczególności odradza podróże do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Czytaj więcej: Gdzie na bezpieczne wakacje?