Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowo

rodzinne atrakcje Działdowo

Chociaż Państwo Krzyżackie zapisało się w historii Polski niezbyt chwalebnie, jego dzieje mogą być naprawdę fascynujące. Zwłaszcza gdy przedstawia się je w nowoczesnej formie. Sprawdźmy więc co skrywa w sobie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie!

Zakon Krzyżacki przybył na ziemie polskie w 1226 roku, na zaproszenie księcia Konrada Mazowieckiego, który oczekiwał pomocy w chrystianizacji Prusów. Jak się potem okazało, książę popełnił ogromny błąd. Rycerze zakonni, zwani popularnie „Krzyżakami” szybko bezprawnie opanowywali kolejne ziemie, aż w końcu stworzyli potężne państwo, stając się jednym z najzacieklejszych wrogów Polski na długie lata.

muzeum Działdowo atrakcje

W granicach Państwa Krzyżackiego znajdowało się przez pewien czas Działdowo, które było przedmiotem wielu konfliktów z Polską. Już w drugiej połowie XIV wieku powstał tu warowny zamek, w sporej części zachowany do dzisiaj. Dlatego właśnie w Działdowie, w budynku historycznego ratusza z 1796 roku, utworzono Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, dokumentujące dzieje zakonu i jego wpływ na region.

atrakcje warmińsko-mazurskie Działdowo Muzeum

Ekspozycja Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowo

Podstawą działalności działdowskiego muzeum są nowoczesne technologie, choć nie brakuje tu również oryginalnych eksponatów z epoki, jak broń, ubiory, monety, pieczęcie czy przedmioty codziennego użytku znalezione na terenie dawnego Państwa Krzyżackiego. Główna ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze w ratuszu i składa się z 5 sal, w których prezentowane są różne zagadnienia. Muzeum obfituje w makiety zamków, projekcje multimedialne czy ekrany dotykowe. W sali pierwszej poznajemy początki Państwa Krzyżackiego i jego podboje, w sali drugiej możemy zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu, sala trzecia przenosi nas w świat fascynującej techniki wojskowej tamtych czasów. Możemy zobaczyć tu fotoplastykony, a w klimat epoki wprowadzają nas ceglane ściany i sklepienia odsłonięte w pomieszczeniu. Sala czwarta opisuje szczegółowo bitwę pod Grunwaldem i upadek Państwa Krzyżackiego, a w sali piątej prezentowane są materiały audiowizualne. Dodatkowo, na poddaszu zaplanowano miejsce do rozwijających zabaw dla dzieci. Można tu przemienić się w archeologa poszukującego skarbów, posłuchać średniowiecznej muzyki, obejrzeć animacje scen batalistycznych, komiksy na ekranach dotykowych, stroje i broń z epoki, a także przywdziać hełm, który jednak mocno różni się od tych znanych rycerzom zakonnym, przenosi bowiem do wirtualnej rzeczywistości stworzonej na wzór średniowiecza.

interaktywne muzeum państwa krzyżackiego atrakcje

Godziny otwarcia Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowo

Wystawa stała "Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza":
  • Wt.-Śr.: 10.00 – 17.00
  • Czw. – Pt.: 9.00 – 17.00
  • Sb.: 10.00 – 17.00
  • Nd.: 10.00 – 15.00
Wystawa stała "Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego":
  • Wt. - Sb.: 11.00 - 16.00

Ceny biletów Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowo

Wystawa stała "Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza":
  • wstęp bezpłatny
Wystawa stała "Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego":
  • normalny - 8 zł
  • ulgowy - 5 zł
  • Usługa przewodnicka: za każde 25 osób - 60 zł

Lokalizacja Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowo

Sprawdź także:

Kujawsko-pomorskie: atrakcje dla dzieci-co zobaczyć?