Hiszpańskie Wyspy – które wybrać?

Formentera Hiszpańskie Wyspy na wakacje które wybrać opinie

Piękno i różnorodność hiszpańskich wysp czynią je idealnymi miejscami na wakacje niemal przez cały rok. Jeśli zastanawiacie się, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia, przeczytajcie nasz artykuł.

La Palma Hiszpania - 2019

Hiszpania to kraj, który rozpala wyobraźnię wielu turystów w Polsce. Wspaniała pogoda, interesująca kultura, doskonała kuchnia i niepowtarzalna południowa atmosfera przyciągają jak magnes. Ważne miejsce wśród hiszpańskich wakacyjnych destynacji zajmują wyspy, które kuszą pięknymi plażami, ciepłym morzem i bliskością natury. Przedstawiamy Wam najciekawsze z nich, abyście sami mogli dokonać wyboru.

Wyspy Kanaryjskie

Najpopularniejsze hiszpańskie wyspy należą do wulkanicznego archipelagu Wysp Kanaryjskich położonego na Oceanie Atlantyckim niedaleko Afryki. Zainteresowanie nimi wynika przede wszystkim z przyjaznego klimatu (nawet zimą średnia temperatura powietrza oscyluje wokół 20˚C, temperatura wody jest niewiele niższa), ale na każdej z nich znajdziemy też niepowtarzalne plaże i osobliwości przyrody.

Fuerteventura

Prawdopodobnie najpopularniejsza wyspa w Hiszpanii, położona najbliżej Afryki z wszystkich Wysp Kanaryjskich i w związku z tym również najcieplejsza. Jest tu 330 dni słonecznych w roku, a szerokie bajeczne plaże o łącznej długości 150 km pokryte są drobnym białym piaskiem przywianym z Sahary. Dzięki silnemu wiatrowi panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Cała wyspa została wpisana na listę rezerwatów UNESCO.

Fuerteventura na wakacje Hiszpania które wyspy najlepsze opinie

Teneryfa

Największa z wysp archipelagu, określana mianem „kontynentu w miniaturze”, jako że występuje tu duża różnorodność klimatyczna i geologiczna. Na Teneryfie znajdują się 2 obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – zabytkowe miasto La Laguna oraz wulkan Teide, będący najwyższym szczytem w całej Hiszpanii (3700 m n.p.m.). Tu również można cieszyć się wspaniałymi plażami, jak i całą masą atrakcji. Warto odwiedzić choćby niezwykły ogród zoologiczny Loro Park czy ogromny aquapark Siam Park.  Teneryfa to także atrakcyjne noclegi, gdzie wakacje nad samym morzem nie będą kosztowały majątku.

Teneryfa Wyspy Kanaryjskie na wakacje - opinie -2019

Lanzarote

Kolejna z Wysp Kanaryjskich, nazywana „wyspą wulkanów”, ponieważ jest ich tu blisko 300. Ten wyjątkowy krajobraz sprawił, że Lanzarote również umieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niemal całą wyspę można podziwiać z punktu widokowego Miradol del Rio. Lanzarote słynie z pięknych plaż w różnych kolorach – białych jak w Playa del Blanca i czarnych jak np. w El Golfo. Natomiast w Parku Narodowym Timanfaya można wybrać się na przejażdżkę wielbłądem.

Lanzarote Wyspy Hiszpani - którą wybrać na wakacje - 2019

Gran Canaria

Jeszcze jedna z wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyróżnia się m.in. obecnością rozległych wydm. W rejonie Maspalomas, gdzie utworzono rezerwat, przypominają one wręcz pustynię. Obok znajdują się popularne kurorty Playa del Ingles oraz San Agustin z pięknymi plażami. Na całej wyspie jest ich ponad 60 km, w tym tak oryginalne jak ta usypana z piasku z Bahamów w Patalavca. Warto odwiedzić też stolicę Gran Canarii – założone w XV wieku Las Palmas z wspaniałym starym miastem – Veguetą. Poza tym można wypłynąć w rejs w poszukiwaniu wielorybów i delfinów, zobaczyć wysoką na 60 m skałę Roque Nublo i jaskinie z malowidłami naściennymi rdzennej ludności wyspy, a także wybrać się do jednego z parków rozrywki, jak Cocodrilo Park w Aguimes albo Holiday Park w Maspalomas.

Jaka Wyspa w Hiszpanii na urlop - Gran Canaria

Baleary

Drugi co do wielkości archipelag w Hiszpanii, położony na Morzu Śródziemnym. Łagodny klimat pozwala cieszyć się wysoką temperaturą od wiosny do jesieni, a zimy są tu znacznie łagodniejsze niż na kontynencie.

Majorka

Największą wyspą Balearów jest Majorka, znana z piaszczystych plaż i licznych atrakcji, a także z wyrobu soli z wody morskiej. Stolicą wyspy jest Palma de Mallorca – miasto, które nigdy nie zasypia. Poza licznymi restauracjami i klubami, warto odwiedzić tu m.in. zaprojektowaną przez Gaudiego katedrę La Sau. Na wyspie można też podziwiać megalityczne budowle albo wybrać się do delfinarium Marine Land. Natomiast w miejscowości Valdemossa działa muzeum Fryderyka Chopina, który przez jakiś czas mieszkał na wyspie. Do tego Majorka ma bardzo bogatą ofertę noclegów, zakwaterowanie w wymarzonym domu z widokiem na turkusową wodę, to dodatkowa atrakcja, którą oferuje pobyt na wyspie.

Majorka - najlepsze wyspy Hiszpanii na wakacje

Ibiza

Prawdopodobnie najbardziej imprezowa wyspa świata z licznymi kultowymi klubami muzyki elektronicznej. Temperatury w dzień przez cały rok praktycznie nie spadają tu poniżej 15˚C. W sezonie wakacyjnym wyspę masowo odwiedzają obcokrajowcy, a tutejsze lotnisko jest jednym z największych w całej Hiszpanii. Ciekawe miejsca do odwiedzenia (poza pięknymi plażami) to stolica wyspy Ibiza ze Starym Miastem oraz San Antonio, w którym postawiono pomnik Jajka Kolumba.

Ibiza Hiszpania - popularne wyspy

Minorka

Najmniejsza z wysp w archipelagu Balearów, zupełnie odmienna od swoich większych sióstr. Nastawiona jest na turystykę zrównoważoną, a nie masową. Dlatego nie powinniśmy uświadczyć tutaj tłoku, za to jest mnóstwo zróżnicowanych atrakcji – starożytne budowle kultury tajalotyckiej sprzed 3 tysięcy lat, twierdza La Mola czy zabytkowe miasto Ciutadella. Plaże są tu iście bajkowe – najlepszym przykładem znana Macarella. Wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO Minorka jest zatem świetnym miejscem dla rodzin.

Minorka - wyspa na rodzinne wakacje - 1