Gdzie warto się wybrać w góry z dziećmi?

Kochasz wędrówki po górach i teraz swoją pasją chciałbyś zarazić maluchy? Doskonale się składa, bo przygotowaliśmy dla Ciebie listę widokowych i co najważniejsze łatwych szlaków górskich, w sam raz dla małych nóżek. Zajrzyj do artykułu i sprawdź, gdzie warto pojechać z dziećmi w góry!

Boy traveler walking in the forest with rucksuck and stick

Góry z dziećmi – 7 pomysłów na rodzinne wycieczki

To nieprawda, że dzieci nie lubią chodzić po górach. Jeśli wybierzesz niedługi i niezbyt trudny (ale też nie za łatwy – wyzwania muszą być!) oraz urozmaicony szlak, to maluchy z pewnością będą zachwycone takim spacerem. Nie wierzysz? Sprawdź 7 pomysłów na wycieczki w góry z dzieckiem!

Góry Izerskie

Łagodne szlaki Gór Izerskich wprost zachęcają do wędrówek z dziećmi. Koniecznie zabierz malucha na szlak na Zajęcznik oraz na Stóg Izerski. To obowiązkowe miejsca w tym paśmie do zobaczenia z maluchami. Szlaki są przyjazne, niezbyt strome, a przy tym bardzo widokowe. Po satysfakcjonującej wędrówce odwiedź pobliską miejscowość – Świeradów-Zdrój, a tam zajrzyj do Centrum Edukacyjnego Izerska Łąka, w którym dowiesz się mnóstwa ciekawych rzeczy o faunie i florze tego regionu. Dziecko będzie zachwycone taką wycieczką!

Karkonosze

W Karkonoszach nie brakuje szlaków przyjaznych małym wędrowcom. Jednym z najpiękniejszych jest niewątpliwie Ścieżka nad Reglami rozpięta między Przełęczą Szklarską a Pielgrzymami. Ścieżka liczy 28 kilometrów długości, ale nie musisz przejść jej całej jednego dnia. Po drodze spotkasz kilka schronisk (zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie), w których możesz odpocząć z dzieckiem, by kolejnego dnia wyruszyć ponownie na szlak. Po wędrówce wybierz się do Szklarskiej Poręby – na dzieci i rodziców czekają tu liczne atrakcje, np. Wodospad Szklarki czy Dinopark.

Tatry

Gdzie w góry z dzieckiem w wózku? Zaskoczymy Cię mówiąc, że w Tatry? Dokładnie tak! Z maluchem w wózku możesz z powodzeniem wybrać się do Doliny Chochołowskiej. Dolina ma długość 7,3 km, a jej przejście zajmuje ok. 2,5 godziny. Szlak jest łatwy, bardzo widokowy, bez stromych podejść. Ścieżka miejscami jest kamienista i mogą pojawić się korzenie, więc dobrze zabrać ze sobą wózek z pompowanymi kółkami – dla rodziców będzie łatwiejszy w prowadzeniu, a dla malucha podróż stanie się zdecydowanie przyjemniejsza. Co ważne, na ten szlak możesz wybrać się zarówno latem (z wózkiem), jak i zimą (z sankami). Na końcu doliny czeka schronisko PTTK, w którym zjesz pyszny, ciepły obiad.

Góry Stołowe

Idealnym miejscem na wakacje z dziećmi w górach są Góry Stołowe. Przepiękne, tajemnicze, z całym mnóstwem ciasnych zakamarków, które maluchy wprost uwielbiają! Koniecznie wybierz się tu na Szczeliniec i Błędne Skały. To jednak nie jedyne atrakcje, które na Ciebie czekają. Radkowskie Skały, Skalna Czaszka czy osławione Skalne Miasto Adrspach w Czechach – to obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty odwiedzającego ten zakątek Polski. W okolicy warto zwiedzić malowniczą Kudowę-Zdrój z ciekawym Muzeum Zabawek i Muzeum Żaby oraz atrakcyjnym parkiem linowym.

Beskidy

Cała masa malowniczych i nietrudnych szlaków czeka na Ciebie i dzieci w Beskidach. Bajkowy Szlak Utopca w Beskidzie Śląskim wiodący z Brennej świetnie nadaje się na wędrówkę z wózkiem. Droga jest częściowo gruntowa, częściowo asfaltowa, a cała ścieżka liczy 8,2 kilometra. Równie ciekawa będzie dla Was Dolina Czarnej Wisełki. Wędrówkę rozpoczniesz w Wiśle Czarne, a zakończysz w schronisku na Przysłopie pod Baranią Górą – przejście szlaku w jedną stronę zajmie Ci ok. 3,5 godziny.

Góry Świętokrzyskie

Najstarsze góry w Polsce doskonale nadają się na rodzinne spacery. Zabierz dzieci w Góry Świętokrzyskie, by zarazić je pasją do wędrowania. Jakie szczyty w okolicy warto zaliczyć? Czeka na Ciebie Łysica (614 m n.p.m.), Święty Krzyż (594 m n.p.m.) oraz Szczytniak (554 m n.p.m.). To jednak nie koniec atrakcji – po wędrówce zabierz malucha do Kielc i odwiedź Energetyczne Centrum Nauki, kompleks Geonatura czy okoliczną farmę z osiołkami Osiołkowo.

Pieniny

Na górską włóczęgę z pociechami warto wybrać się także w Pieniny. Malownicze szlaki i cała masa okolicznych atrakcji zachęcają do odwiedzenia tego regionu. Wąwóz Homole i Dolina Białej Wody to obowiązkowe punkty wyprawy! Koniecznie zabierz malucha także na spływ Dunajcem. Podczas wycieczki w Pieniny warto odwiedzić także zamek w Niedzicy, zalew Czorsztyn i malownicze Krościenko.

O co warto zadbać na wakacjach z dzieckiem w górach?

Wypoczynek w górach z dziećmi może być prawdziwą przyjemnością! Pamiętaj jednak o tym, by nie zabierać maluchów na długie i wymagające szlaki. Postaw na krótkie i widokowe wędrówki zakończone odpoczynkiem w schronisku lub urozmaicone zjazdem ze szczytu wyciągiem linowym. Zadbaj też o wygodny nocleg – na Triverna.pl znajdziesz komfortowy hotel w górach z udogodnieniami dla dzieci. Basen z brodzikiem i wodnymi atrakcjami czy kolorowa sala zabaw wspaniale urozmaicą podróż. Zaplanuj już dzisiaj swoją wyprawę z maluchem na szlak i rozbudź podróżniczą pasję w małym wędrowcu! Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *