E-recepta – jak ją zdobyć i na jakie leki przysługuje?

e-recepty-jak-zdobyc

E-recepta to dokument elektroniczny, który już w 2020 roku całkowicie wyparł klasyczne, pisane ręcznie przez lekarza recepty. Gwarantuje ona pełną wygodę zarówno dla pacjenta, jak i specjalisty czy farmaceuty. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Jeśli chcesz kupić leki przepisane przez lekarza, musisz posiadać e-receptę. W innym razie farmaceuta nie ma uprawnień do sprzedania Ci niektórych wyrobów medycznych. Możesz ją zdobyć za pośrednictwem Halomed lub podczas wizyty u lekarza. Przeczytaj poniższy artykuł, aby lepiej poznać przedstawione rozwiązanie!

Co to jest e-recepta?

E-receptą nazywa się elektroniczny dokument uprawniający farmaceutę do sprzedaży niektórych rodzajów leków. Wystawia ją lekarz rodzinny lub lekarz specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjenta, co ocenia się przez pryzmat oględzin, rozmowy (wywiadu zdrowotnego) lub analizy badań. E-recepta już kilka lat temu zastąpiła jej papierowy odpowiednik – jest to wyjątkowo wygodne, ponieważ wersja elektroniczna:

  • jest w pełni czytelna dla farmaceuty;
  • daje możliwość kupna wyłącznie niektórych przepisanych leków – pozostałe można zakupić w innej aptece lub w innym terminie;
  • pozostaje z pacjentem na zawsze – nie można jej zgubić, ponieważ jest na stałe zapisana na Internetowym Koncie Pacjenta;
  • jest możliwa do zdobycia bez wychodzenia z domu.

Na e-recepcie znajdziesz następujące informacje: dane pacjenta oraz lekarza wystawiającego dokument, kod kreskowy z kodem PIN, daty realizacji i wystawienia, nazwy i liczba leków, zalecenia dot. przyjmowania leków. Otrzymasz ją e-mailowo oraz w formie SMS-a. W tym drugim przypadku zapisany będzie wyłącznie 4-cyfrowy kod, który musisz podać farmaceucie wraz z numerem PESEL.

E-recepta – na jakie leki przysługuje?

Na jednej e-recepcie lekarz może przepisać do 5 leków gotowych (możliwych do zakupienia w aptece „od ręki” lub maksymalnie 1 lek recepturowy (przyrządzany przez farmaceutę w aptece z półśrodków). Jako że recepta elektroniczna w pełni wyparła już recepty papierowe, w ten sposób zdobyć można każdy rodzaj leku – również te psychotropowe. Jednakże nie na każdy rodzaj leku otrzymasz receptę przez Internet. Osobistego kontaktu z lekarzem wymaga choćby chęć uzyskania recepty na leki psychotropowe bądź substancje odurzające.

Jak zdobyć e-receptę?

E-receptę wystawia teraz lekarz podczas tradycyjnej wizyty w jego gabinecie zamiast recepty papierowej. Chcąc zatem otrzymać określone leki, wystarczy zapisać się na wizytę do przychodni lub dowolnej placówki medycznej, w której lekarz przyjmuje, jak również można odbyć teleporadę.

Innowacyjną opcją jest zdobycie e-recepty online przez Internet, za pośrednictwem upoważnionych do tego portali świadczących usługi medyczne. Wystarczy wypełnić formularz, podając w nim swoje dane, zaznaczając liczbę i rodzaj potrzebnych leków oraz uzupełniając krótką ankietę zdrowotną. Następnie uiszcza się niewielką opłatę i oczekuje na SMS z receptą – zwykle przychodzi on już w ciągu godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *